11.7.2014 - Schallert: „Je tady dobrý týmový duch!"
Čeští reprezentanti ve skoku na lyžích vstoupí do nové sezony pod vedením staronového kouče Richarda Schallerta. Zkušený padesátiletý Rakušan se vrací k českému "áčku" po pěti letech, předtím trénoval naše muže od roku 2006 celkem tři sezony. Tehdy šlo o jeho první zahraniční angažmá, teď už má daleko více zkušeností.

„Spousta věcí se za těch pět let samozřejmě změnila, ale moje první dojmy jsou velmi pozitivní. Bojovnost a vnitřní motivace k profesionální práci je hodně vysoká a závodníci přesně vědí, co chtějí, takže je radost s nimi pracovat," sdělil Schallert své první dojmy. Po své první trenérské štaci koučoval německé juniory a také reprezentace Ruska a Rumunska. Do Čech se vrací, aby přebral tým od odcházejícího Davida Jiroutka, který jej právě v roce 2009 vystřídal. A zatím si návrat k českému družstvu pochvaluje. „Měsíc poté, co pracuji s A týmem, musím říct, že už teď jsem za ten krok velmi rád. Závodníci jsou namotivovaní a vystupují jako profíci. Je tam dobrý týmový duch a uvolněnost, ale přitom obrovské soustředění."

Fanoušky určitě zajímá, jestli bude chtít nový trenér nějak zasahovat do týmu, který je posledních několik sezon takřka totožný. „Ano, tým je prakticky stejný, jako když jsem tu působil tenkrát. Honza Matura a Jakub Janda dostali na výběr, jestli chtějí trénovat podle sebe, nebo jet podle programu ostatních. Kdyby se rozhodli pro vlastní trénink, neměl bych s tím žádný problém, ale oba chtěli zůstat s týmem a připravovat se společně. S áčkem teď trénuje i Martin Cikl, který si v posledních letech prošel několika zraněními a ztratil kontakt. Chci mu dát šanci se dobrou a důslednou prací probojovat zpátky."

Cíle si Schallert klade nemalé, ale vzhledem k výsledkům posledních sezon u Matury nebo Koudelky celkem očekávané. Chce, aby jeden ze skokanů pravidelně bojoval o stupně vítězů, stejné výsledky by podle něj měl atakovat i tým mužů. Co se ale týče aktuálních vizí, musí být rakouský kouč samozřejmě opatrnější. „Zatím stále pracujeme hlavně na fyzickém základu a snažíme se dohnat, co někteří kluci ztratili během odpočinkového dubna. První letní závody tak pro nás přijdou možná příliš brzy, kluci nebudou vyskákaní, ale ten základ nemůžeme ošidit. Proto v začátku léta nebudou naše očekávání nijak vysoká. Hlavním cílem pro letní Grand Prix bude udržet kvótu pro zimní Světové poháry alespoň na pěti závodnících."


Zdroj: czech-ski.com
Foto: Richard Schallert (autor: Pavel Mikeska)


Vytištěno ze zpravodajsko-publicistického serveru skoky.net - www.skoky.net
© Copyright 2002-2008 - Všechna práva vyhrazena - skoky.net - Webdesign, grafika a správa od Lazar.cz