2.12.2017 - SPm: Německo-norský den skončil výhrou Freitaga, Štursa otevřel český bodový účet

První z dvojice individuálních závodů v Nižném Tagilu nabídl pořádně napínavou podívanou okořeněnou rekordu můstku. Na jejím konci vlála nejvýše německá vlajka zásluhou Richarda Freitaga. Závod se stal oslavou německého a norského skoku, tyto dva státy totiž obsadily hned pět míst v elitní šestce. České čekání na body konečně skončilo zásluhou Vojtěcha Štursy, jenž skončil 28.

Freitag jde do čela SP, Forfang si bere zpět rekord můstku
Po prvním kole to vypadalo, že i do třetice máme zaděláno na velice překvapivého vítěze. Vedl totiž Karl Geiger. Nakonec se však ale po skocích dvakrát 131 m dlouhých propadl na příčku šestou. Na nejvyšším stupínku ho ale zastoupil další Němec, Richard Freitag. Šestadvacetiletý německý reprezentant potvrdil vynikající formu a připsal si šestou kariérní výhru. K tomu mu dopomohly skoky o délce 135 a 137 metrů a přestože nevyhrál ani jedno z kol, nakonec o šest desetin bodu zvítězil. Rekordem můstku se v prvním kole blýsknul Daniel André Tande (141 m), o sedm metrů kratší druhý skok však stačil jen na místo druhé. Na pódium se vešel ještě Johann André Forfang (129 a 141,5 m), který druhým skokem vylepšil rekord můstku, který před dnešním závodem vlastnil.

Dělené čtvrté místo obsadila dvojice bohatýrů loňské sezony - Andreas Wellinger (127 a 138,5 m) a Stefan Kraft (133 a 133,5 m). Za již zmíněným šestým Geigerem se umístil Gregor Deschwanden (137 a a 128,5 m), jenž tímto výkonem vyrovnal své kariérní maximum rovněž pocházející z Nižného Tagilu. Za zmínku stojí i první body v kariéře teprve sedmnáctiletého Timiho Zajce (119,5 a 134 m; 12. místo), poprvé se ve druhém kole SP představil také jednadvacátý William Rhoads (126 a 131,5 m).

Češi připisují první tři body
Český skok se po dvou víkendových nulách konečně dočkal. Vojtěch Štursa potvrdil nadějné výkony z uplynulých dnů a skoky 124 a 123,5 m dlouhými zapsal tříbodový zisk. Tomáš Vančura po skoku zakončeném na 115 m skončil pětačtyřicátý a na první bodíky si ještě počká. Stejně jako Lukáš Hlava a Viktor Polášek, kteří neprošli včerejší kvalifikací. Další šanci budou mít hned zítra, kvalifikace na druhý individuální závod startuje ve 14:30 a závod samotný v 16 hodin. Překonají čeští skokani dnešní výkon a budou pokračovat ve sběru bodů?