18.7.2021 - Čestmír Kožíšek: „Pořád se něco mění“
Jedním z tria českých skokanů, kteří se představili ve Wisle, byl Čestmír Kožíšek. Na body na rozdíl od loňské letní sezony zde tentokrát nedosáhl, z čehož byl samozřejmě zklamaný. V rozhovoru, který nám poskytl po sobotním závodě, byl však rozladěn zejména z neustálých změn trenérů a tréninkových metod. Více v obsáhlém rozhovoru níže!

Jak bys zhodnotil víkend ve Wisle?
Pro nás to nevypadá moc dobře, skoky nevychází. Vloni to bylo dvakrát ve druhém kole, takže je to určitě neúspěšné.


Jaké jsou hlavní nedostatky ve tvých skocích?
Technika, pořád je to stejné… Každý rok se tu snaží něco měnit, času je málo a závody jsou brzo, takže to pak není vyladěné a standardní. Pak je těžké v tom skákat.


A ta hlavní rezerva?
Hrana, tam to teďka nevychází, v letu to ještě tak nějak funguje, ale vše to vychází z hrany.


V jaké jste teď fázi přípravy, šlo by říct, že je pro vás moc brzy na závody?
Závody jsou vždycky stejně, ale každý rok přijde někdo jiný, něco se zkouší a jsou tam pořád změny. Pořád se něco mění a nejde se na to tak rychle aklimatizovat.


Od začátku roku 2020 už máte čtvrtého trenéra, přispívá to k této nejistotě?
Určitě, každý má úplně jiný pohled na tenhle sport a techniku, takže jdeme vždy jinou cestou. Loni to tu bylo dobré a zima za nic nestála, tak snad to letos bude naopak.


Tvá nejlepší sezona byla asi 2018/2019, od té doby je to spíš stagnace, myslíš, že časté změny jsou tím hlavním důvodem?
Myslím si, že ano, koncepce tu celkově chybí. Určitě na to doplácíme, pořád se tu někdo snaží něco vytvořit, ale za ten rok, co na to většinou mají, to nejde.


Jak zatím vnímáš působení Vasji Bajce?
Jak říkám, je to zas úplně něco jiného. Zatím to vypadá dobře, kondiční tréninky se teď dělají úplně jinak. Doufám, že ví, co dělají a na zimu to vyladí.


Zlepšila se s příchodem zahraničního trenéra i celková podpora od svazu?
Zatím jsme nic nepocítili, ale je to o tom, že Vasja má kontakty. Když je potřeba něco zařídit, tak se to zařídí. Nešlape jen po nás, ale i po vedení, takže i oni teď musí fungovat trochu jinak.


Myslel jsi po několika letech bez posunu i na konec kariéry?
To je tu pomalu každý rok, že se na to vykašlu… Ale vždycky se nakonec motivace najde a pořád věřím, že se to zlomí. Pořád chybí takové maličkosti, ale nedaří se je zlomit, aby to bylo lepší.


Co je pro tebe tedy teď ta hlavní motivace?
Dostat se na olympiádu a po olympiádě se uvidí. Nejsem nejmladší, už to tu pomalu táhnu, takže po olympiádě uvidíme. Může se stát, že už tu polovina lidí skákat nebude.


Jaké máte teď plány na příští týdny?
Po Wisle jsme na 14 dní doma po dlouhé době, takže si od skoků trochu odpočineme, ale zase bude potřeba makat na fyzičce.


Během loňské sezony se spekulovalo, že do tréninku a skoků se ti někdy příliš nechce. Co bys k tomu řekl?
To jsme přijeli do Harrachova, nájezd stál úplně za pět a to se mi fakt skákat nechtělo. Začal jsem skákat dobře, přijel jsem do Harrachova, můstek byl upraven tak, jak byl a úplně jsem se tam rozhodil. Pak jsem se z toho tři týdny dostával, znova jsme přijeli do Harrachova, zase to stálo za pět a zase jsem se z toho dostával. A takhle pořád dokola.


Otevření můstku v Harrachově tedy není až takovým úspěchem?
Úspěch to je, ale my jsme na to asi neměli štěstí a vždycky tam byl nějaký problém, počasí neovlivníme. Ale určitě je dobré, že ten můstek máme.


Minulé roky jste hodně trénovali v Liberci, letos to mu tak ale není?
Vůbec, vloni jsme museli být zavření v Liberci, byl to víceméně příkaz. Letos je tady Vasja a všechno je úplně jinak… Pro nás je celkem jedno, kde jsme, ale hodně teď jezdíme do Planice, i na kondiční tréninky. Má to hlavu a patu a na jednu stranu se toho možná dělá méně, ale kvalitněji.


Děkujeme za rozhovor a přejeme vydařenou další fázi přípravy!


Foto: Čestmír Kožíšek (autor: Jan Štěrba)


Vytištěno ze zpravodajsko-publicistického serveru skoky.net - www.skoky.net
© Copyright 2002-2008 - Všechna práva vyhrazena - skoky.net - Webdesign, grafika a správa od Lazar.cz