Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 03.12.2021 - 11:13:25
J. Jiroutek: „Umístění do top 10 by bylo fantazií“
31.12.2005 - 18:18 - zajímavosti - Jan Štěrba


Jedním ze dvou hlavních trenérů českých skokanů je Jakub Jiroutek. Proto jsme také občasného spolukomentátora na Eurosportu ještě před startem Turné vyzpovídali. K četbě odpovědí Jakuba Jiroutka na našich devět otázek vás nyní srdečně zveme.


Jaké výsledky českých skokanů na Turné by byly úspěchem?
Záleží hlavně na tom, jaké skoky naši skokani předvedou. Podle toho se nakonec uvidí, na jaké umístění v pořadí to bude. Umístění v top 10 by bylo fantazií, do top 15 výborné.


Roman Koudelka a Jan Matura se zatím trápí. V čem tkví příčina jejich neúspěchů?
U Koudelky by musel analyzovat Richi (Richard Schallert, pozn. red.), který ho trénuje. U Honzy Matury je více aspektů. Již několik sezon se do Turné v Ga-Pa trápí a začíná bodovat až od ledna. Do toho měl problémy se zády v létě, nesedly mu také nové lyže Verivox a už není nejmladší.


Český tým před sezonou opustil Michal Doležal. Je to hodně znát?
Přesto, že všichni jsme nahraditelní, DoDo byl profesionál s velkým srdcem a v našich podmínkách nelze nahradit. Další věcí je lidská ztráta, šil kombinézy, takže jsme šli dolů, co se týče materiálu.


Jak byste jako celek zhodnotil první periodu před Turné?
Za očekáváním pro mě byly výkony Koudelky, Vančury a Hlavy. Věřím, že se kluci srovnají a zlepší. Zatím nám vyšly dva závody. Týmový závod v Klingenthalu a první den v Lillehammeru, ale jinak zatím neuspokojivé.


Opět byla upravena pravidla o kombinézách, je teď situace klidnější než loni kolem Turné?
Nahoře kontrola není, pouze se kontroluje, zda máte všitý pásek v kombinéze. Takže se to vrátilo 2-3 roky zpět. Koukněte se na rozkroky, buď při pohledu zezadu, nebo na odjezdu, je to výsměch. Ale musíte být šikovný, stáhnout to a umět projít přes kontrolu. Jinak kontrolor Michael Neumayer byl ještě loni a mnoho roků předtím členem německého A týmu a teď rozhoduje o tom, kdo projde…


Jak to vypadá s finanční stránkou českého skoku oproti minulým sezonám?
Jsem trenér, takže finanční stránku podrobně neznám, to se musíte zeptat jinde. Máme rakouského sponzora BWT zabývajícího se vodními technologiemi. Uvidíme, co to skoku přinese.


Poslední dobou se hodně mluví o dopingu, dá se efektivně dopovat i ve skocích na lyžích?
Hodně se mluví o Rusech, na druhé straně dopovala i Norka Johaug a tam je ticho po pěšině. Já jsem nikoho dopovat neviděl, takže nemůžu soudit. Ve skoku by pomohlo něco na shození váhy nebo regeneraci. Ale všichni myslí že něco vypijete, sníte a vyhrajete, nejdůležitější je regenerace, aby byl člověk čerstvý na každý trénink.


Co říkáte coby bývalý trenér Italů na současnou situaci v italském skoku?
Italové sice vyklidili pole ve Světovém poháru ale trenér Lukasz Kruczek opět zvedá Italy nahoru v Kontinentálním poháru. Myslím ale, že k výsledkům, jaké jsme pět let s Roberto Ceconem a skokany dosahovali, se budou těžko vracet.


Kdo je pro vás hlavním favoritem Turné a největší českou nadějí?
Favority jsou Kamil Stoch, Daniel André Tande a Domen Prevc, pak ještě někdo z Rakušanů, co se týče celkového pořadí. Z našich nejvíc věřím Jandovi a Štursovi (odpověď před závodem v Oberstdorfu, pozn. red.).


Jakubu Jiroutkovi děkujeme za poskytnutí odpovědí a přejeme mu nejlepší možný vstup do nového roku.


Foto: Jakub Jiroutek (autor: Ing. Jiří Sedláček)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: