Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 24.05.2019 - 17:19:26
SPž: V domácí kvalifikaci první letošní triumf pro Saru Takanaši, Češky se do Japonska nevydaly
12.1.2018 - 16:10 - závody - Jan Štěrba


Světový pohár žen se po zrušení podniků v rumunském Rasnově po Vánocích rozjíždí až nyní. Skokanky čeká hned pětice závodů v zemi vycházejícího slunce rozdělené mezi Sapporo a Zao. Celý japonský miniseriál načne právě dvojice individuálních závodů v dobře známém Sapporu, které přivítalo celkem 55 skokanek. Mezi nimi bohužel nejsou Češky, nechybí však celá plejáda domácích skokanek. Staronovou královnou dnes byla nejlepší z nich, Sara Takanaši.


Takanaši klepe na rekord Schlierenzauera, Hendrickson se stále trápi
Saru Takanaši jako by v úvodních závodech negativně poznamenala vidina překonání rekordu Gregora Schlierenzauera v počtu výher v SP. Oba nyní mají 53 "zářezů", ten další však ne a ne přidat. U Takanaši je to však v domácím prostředí velmi reálné, což ukázala dnes. Kvalifikaci i přes problémy dopadu po skoku na značku 95 metrů vyhrála poměrně jednoznačně před dosavadními letošními královnami Katharinou Althaus (93 m) a Maren Lundby (94 m), což je před zítřejším závodem určitě veliká vzpruha. V popředí byly rovněž čvrtá Chiara Hölzl (92,5 m) a dvě Japonky na pátém, resp. šestém místě - Kaori Iwabuči (93,5 m) a Juki Ito (83 m). Velmi dobře si vedly čínské skokanky; osmá skončila Xinjue Čang (88,5 m), na jednadvacáté pozici najdeme Xuejao Li (85 m). Do závodu ani napopáté neprošla Sarah Hendrickson, procitnout stále nemůže jedna z bývalých hvězd Coline Mattel či její krajanka Julia Clair. Diskvalifikována byla jedna z hvězd současných, Ema Klinec.


Zdecimovaný český tým v Japonsku chybí
V Sapporu ani Zau nebudou dle očekávání startovat české reprezentantky. Janu Mrákotovou a Zdenku Pešatovou trápí zranění, Barbora Blažková dává přednost tréninku a zbylé reprezentantky zatím zkrátka nemají potřebnou výkonnost. Po odchodu Michaely Doleželové tedy stále pokračuje čekání na skokanku, jež by mohla stabilně pomýšlet na postupy do druhých kol. A tak zatímco v posledních letech se ČR japonských závodů účastnila - v roce 2015 závodila Doleželová, předloni Pešatová a loni Blažková, letos si děvčata dopřejí pauzu. Snad to po ní bude létat dál!


První individuální sapporský závod se bude odehrávat v noci z pátka na sobotu, konkrétně od tří hodin. Přímý přenos nabídne rakouský kanál ORF Sport +, záznam mimo jiné norská stanice NRK.


Výsledky oficiálního tréninku
Kompletní výsledky kvalifikace
Startovní listina závodu


Foto: Sara Takanaši (autor: Maja Gara)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: