Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 08.03.2021 - 22:59:52
T4M: Geiger připisuje výhru v Oberstdorfu!
29.12.2020 - 19:17 - závody - Jan Metelka

Úvodní závod letošního Turné čtyř můstků se nakonec musel obejít bez atraktivního KO systému, jelikož kompletní polský tým byl dnes ráno a i po včerejší kvalifikaci, do které nebyl připuštěn, negativní. Včerejší kvalifikace byla tedy anulována a dneska jsme tak byli svědky celkem 62 skoků v úvodním kole. Vítězem tohoto podniku se stal domácí závodník Karl Geiger, který tak zažehl německým fanouškům naději na celkový primát letošního Turné, kterého se mohou dočkat po dlouhých 19 letech.

Geiger si přes Vánoce udržel fantastickou formu
Mezi největší favority letošního Turné čtyř můstků před dnešním závodem bezpochyby patřilo trio Halvor Egner Granerud, Markus Eisenbichler a Karl Geiger. Nejlépe do něj skočil ten posledně jmenovaný. Karl Geiger po více jak dvoutýdenní pauze zaviněné pozitivním testem na Covid-19 ukázal, že si fantastickou formu od leteckého šampionátu ponechal v plné parádě. Po kvalitních skocích dlouhých 127 a 136,5 metrů porazil dnes trošku překvapivě druhého Kamila Stocha (125 a 132,5 m), který rovněž předvedl dva velice vydařené pokusy. Třetí místo obsadil Marius Lindvik (126,5 a 135,5 m), který dokázal již loni dokonce vyhrát na můstcích v Ga-Pa a Innsbrucku a ukázal tak, že i letos se s ním musí v boji o celkové vítězství počítat. Až čtvrtý, ale s nevelkou ztrátou se dnes na své přemožitele dívá Halvor Egner Granerud (122 a 131 m), jehož první pokus v těžkých podmínkách neměl takovou hodnotu. Podstatně horší pokus předvedl v prvním kole prozatím jeho největší rival Markus Eisenbichler (118 a 142 m). Ten se však po fenomenálním druhém pokusu posunul o 22 míst až na konečnou pátou příčku a stále se tak drží v užší skupince aspirantů na vítězství.

Elitní šestku dnes uzavíral Rakušan Stefan Kraft (126,5 a 125 m) a sedmou pozici obsadil po dalším výborném výkonu Andrzej Stekala (123 a 136,5 m). Zklamání po dnešku bude určitě panovat například u Pia Paschkeho, Constantina Schmida nebo Michaela Hayböcka, kterým vystavil stopku na dobré umístění na Turné už nepostup do druhého kola.

Češi končí až za elitní padesátkou
Podstatně smutnější byl tento závod z ryze českého pohledu. Po nadějných výkonech z posledního závodu v Engelbergu jsme dnes žádné zlepšení rozhodně neviděli. Nejlepším z našich byl paradoxně Čestmír Kožíšek (111 m), který by ani ve včerejší kvalifikaci nepostoupil do závodu. Tomu patřilo konečné 51. místo. Až těsně za ním najdeme Viktora Poláška (111 m) a na 56. příčce pak Romana Koudelku (107,5 m).

Turné čtyř můstku napíše své další pokračování již pozítří. Tradiční silvestrovské kvalifikační klání je na programu na 14:00 a vysílat ho opět bude kanál ČT Sport a Eurosport.