Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 16.10.2021 - 22:17:18
Abigail Strate: „Jsou tady holky, které určitě létat mohou."
21.7.2021 - 21:02 - skokanky - Jan Metelka


Po Janu Maturovi vám přinášíme rozhovor přímo s jeho bývalou svěřenkyní a aktuální kanadskou jedničkou Abigail Strate, který jsme pořídili po páteční kvalifikaci ve Wisle. Ta se mj. rozpovídala o situaci ohledně skoků na lyžích doma v Kanadě, nebo právě o českém trenérovi Janu Maturovi.


Pojďme k tvému kvalifikačnímu pokusu. Jsi s ním spokojená?
Myslím, že pokus to byl dobrý. Podmínky byly trošku složité, ale zvládla jsem se kvalifikovat, a to byl dnes můj úkol. Takže jo, jsem spokojená.


Jak bys zhodnotila tvou dosavadní přípravu před začátkem sezóny?
Po sezóně přišli noví trenéři (hlavním koučem se stal Janko Zwitter, který vystřídal Jana Maturu - pozn. red.) a žijeme teď ve Slovinsku. Museli jsme to nechat usednout a zvyknout si, ale trénujeme velice tvrdě, hodně skáčeme. Zatím jsme nikdy v létě nebyli na můstku tak brzy, takže si myslím, že je to pro nás jedině dobře.


Momentální asistent trenéra českého týmu mužů, Jan Matura, byl v loňské sezóně právě hlavním koučem vašeho týmu. Proč mu angažmá u kanadského týmu žen skončilo?
Jana máme opravdu rádi, měli jsme díky němu spoustu kontaktů a skvělý tým. Jednoho dne ale dostal nabídku od českého týmu. Bylo to pro něj těžké rozhodnutí, ale rozuměla jsem mu. Rozhodl se jít k českému týmu, jelikož má také v Česku mladou rodinu. Chce jim být blíž, což stoprocentně respektuji. Občas nám i našim trenérům pomáhá. Je skvělý. Myslím, že každý je teď šťastný, doufám (úsměv).


Jaká je situace ohledně mladých nadějí v tvé zemi? Je zde někdo, kdo by mohl vylétnout poté, co skončíš? Vím totiž, že můstky v Calgary již nejsou v provozu.
Bohužel, moc se toho momentálně v Kanadě neděje. Jsme tam my holky, dva kluci, a pak je tam obrovská propast a další dítě má možná 12 let? Myslím si, že máme pouze 10-12 dětí, jež trénují na malém můstku, který jsme v Calgary vybudovali. Doufám, že naše národní týmy mohou zvýšit úroveň tohoto sportu u nás a ukázat, že je to bezvadný sport. Snad se to pozvedne. Myslím si, že je zde pořád chuť do práce. Vidím sebe sama u tohoto sportu zahrnuta nějakým způsobem navždy a především, že ho přivedu zpět do Kanady. Myslím, že je zde pořád naděje.


Pokud tomu dobře rozumím, není u vás tedy žádný profesionální můstek. Opravdu existuje nějaká naděje?
(smích) Myslím si, že zde naděje je. Můstky v Calgary jsou zavřeny, můstky ve Whistleru jsou stále v provozu, ale pouze v zimě na 3 týdny. Aktuálně pořádáme Mistrovství světa juniorů v roce 2023 právě ve Whistleru. V provozu tedy stále jsou, ale na náš trénink je využít nemůžeme. Proto jezdíme sem do Evropy.


Jsou tedy ve Whistleru nějaké děti, co trénují skoky na lyžích?
Přesně nevím, jak to vypadá ve Whistleru. Myslím, že mají klub. Mohli by mít 100 dětí. Dlouho jsem tam nebyla. Ale myslím, že zde je pořád naděje.


Situace v České republice je pravděpodobně velice podobná.
Jo, slyšela jsem o tom. Je to smutné.


Od začátku přípravy ve Slovinsku také natáčíš vlog na svůj Instagram. Jak si užíváš léto s holkami z týmu?
Náš tým je právě teď velmi dobrý. Jsme jednoduše nejlepší kamarádky. Zjistily jsme, že spolu vycházíme, což je užitečné pro každého. Podržíme se navzájem. Od té doby, co tu bydlíme a známe se, snažíme se z toho vymačkat maximum, užívat si, smát se. Víme ale také, které situace vyžadují vážnost, protože jsme velmi oddané svému sportu. Většinou to bereme na pohodu.


Váš tým také strávil nějaký den ve Slovinsku s českými skokany na lyžích. Jaké to bylo?
Jo, bylo to výborné, jsou to skvělí kluci. Užili jsme si to. Jeden den jsme jeli na kánoe a říkala jsem si, jestli se mi to bude vůbec líbit, ale bylo to neskutečně zábavné. Taky jsme třeba skákali do vody. Jsou skvělá tlupa, máme je moc rády.


Ty jsi nejen skokankou na lyžích, ale rovněž studentkou. Co studuješ?
Studuji biologii. Podle mého názoru velká věda. Mám hodně ráda zvířata, takže možná půjdu jednou na veterinu nebo na ekologii zvěře. Uvidíme, nevím teď (úsměv).


Takže máš nějaké plány po konci tvé kariéry týkající se biologie?
Jo, momentálně ale vzdálené plány. Myslím, že je dobré mít něco pro případ, když to takhle nebude fungovat.


Co vlastně říkáš na ženy a lety na lyžích? Jaký na to máš názor?
Myslím si, že spousta z nás by létat měla. Určitě si myslím, že TOP 15 holek na to má. Já jsem právě teď v letu trochu nestabilní, takže si myslím, že bych to dokázala, ale…


Možná třeba za rok?
Jo, dej mi rok, možná. Ale jsem si jistá, že jsou tady holky, které létat určitě mohou. Stoprocentně nejlepších 15, možná i 20 na to má.


Na závěr bych se tě rád zeptal, zda si dáváš nějaké cíle a ambice do této olympijské sezóny?
Ne, žádné cíle, žádné ambice. Dělám si srandu. Ano, samozřejmě, olympiáda je určitě na seznamu, na tu se chci bez problému kvalifikovat. Taky teď v létě chci stabilně skákat do TOP 20 a rovněž pomalu šplhat do nejlepší desítky, ideálně na pódium, samozřejmě docela chci vyhrát i zlatou medaili. Takže bych řekla cíl za cílem (úsměv).


Abi tímto děkujeme za příjemný rozhovor a přejeme mnoho sil i štěstí do plnění všech cílů a snů!


Foto: Abigail Strate při rozhovoru (autor: Jan Štěrba)

Jan Metelka




Komentáře ke zprávě: