Kubacki a Tande po víkendu v Klingenthalu

První říjnový víkend se nesl ve znamení finále skokanské Grand Prix, kterou suverénně opanoval Dawid Kubacki.Povedený start a zároveň finiš letotní sezony prožil i Nor Daniel Andre Tande. Ve svém jediném letním startu vedl po prvním kole, aby nakonec skončil třetí. A zatímco stříbrný Rjoju Kobajaši se z mediálních povinností omluvil, zbylé duo ze stupňů vítězů již bylo sdílnější!

Daniel André Tande (3. místo)

Jaké je vaše hodnocení závodu, podmínky byly asi složité?

V Klingenthalu to bylo určitě náročné, podmínky se měnily velmi často. V prvním kole jsem skvěle využil dobrých podmínek, ale Kubacki ukázal, že se dalo dobře skočit i v těžkých podmínkách a že Grand Prix vede zaslouženě. Skok ve druhém kole už skok tak dobrý nebyl, za což jste samozřejmě na této úrovni potrestáni.

S výsledkem jste tedy spokojen?

Ano, určitě jsem spokojen. Pokaždé, když jsem na pódiu, tak jsem šťastný. V tréninku možná skáču až moc opatrně, ale se závodními skoky jsem určitě spokojen.

Ve Wisle začne zimní sezona poprvé bez sněhu, co si o tom myslíte?

Když začínáme takhle brzy, je jasné, že musíme najít nějaká řešení. Tohle je asi to nejlepší, myslím, že organizátorům to dost pomůže. Minulé roky jsme mohli vidět, že můstek nebyl úplně nejlépe upravený. Protikopec sice pro nás zůstane výzvou, ale věřím, že si poradíme.

Jaká jsou vaše očekávání pro zimu?

Samozřejmě chci skákat jako v Klingenthalu. Celé léto byly moje skoky dobré, takže doufám že v tom budu pokračovat i celou zimní sezonu.

Norský tým v létě oficiálně navázal spolupráci s tím americkým. Jak vám vyhovuje?

Ano, je to opravdu cool. Mluvil jsem i s ostatními, a užívají si to jak oni, tak i Američané. Myslím, že to má jenom pozitiva. Může to pomoct nejen našemu týmu, ale i skokům jako sportu. Je skvělé získat svěží pohled na věc, doufám, že to bude pokračovat i v budoucnu.

V létě norský tým vynechal skoro všechny závody a v plné síle byl až v Klingenthalu, čím to?

Tohle léto jsem chtěl skákat čtyři víkendy. Ale dva v Kazachstánu byly zrušené – tam jsem chtěl být, protože se areál podobá můstkům v Planici. Už ani nevím, proč jsme nakonec nejeli do Wisly. Hinzenbach nemám moc rád, takže tam závod vždy rád vynechám (smích).

V létě debutoval formát závodu dvojic, líbil se vám?

Závod v Rasnově jsem viděl a myslím, že to je hodně zajímavý formát. Myslím, že může být zajímavý pro závodníky i diváky.

Dawid Kubacki (1. místo)

V létě jste byl ve vlastní lize, můžeme ve Wisle očekávat totéž?

Doufám, že v zimě budu o něco lepší. Pořád máme měsíc na přípravu a jsem přesvědčen, že ho využiju chytře. Ještě je potřeba doladit nějaké detaily, takže doufám, že dokážu být ještě lepší. Vím, že všichni to vnímají podobně a budou se také snažit být na co nejlepší úrovni. Já se budu soustředit na tvrdou práci a té potom, doufám, využiju v zimě.

Potřetí  jste se stal vítězem GP čímž jste vyrovnal Haradu, Morgensterna a Malysze, dobrá společnost?

Přesně tak (smích). Opravdu mě to těší, teď je ale potřeba zapracovat na tom, abych se mezi tato jména dostal i v zimě. Možná už nejsem nejmladší, ale stále jsem odhodlán a hlavně schopen na sobě pracovat a i v zimě bojovat o přední pozice. Z toho budu čerpat energii a to bude mým hlavním cílem a inspirací, abych byl v zimě perfektní.

Kdo je pro vás momentálně největší rival?

Hmm, to je těžká otázka (smích). V Klingenthalu a ostatních závodech bylo vidět, že v každém top týmu jsou skokani na vysoké úrovni. Někteří ještě možná nejsou tak vyrovnaní, ale mají čas na tom pracovat. Hodně silný byl Rjoju Kobajaši a v podstatě všichni Norové. Což jsou letci, takže jim tenhle můstek sedí. Všechno to ale bylo i o štěstí, myslím, že Němci na tom mohli být lépe. Teď každopádně máme všichni měsíc na to, abychom poskládali všechny kousky dohromady. Podle toho, co jsem viděl, jsou na tom teď nejlépe Rjoju (Kobajaši, pozn. red.), Tande, Kamil (Stoch, pozn. red.) a já. Ale máme i další silné skokany, Piotr Zyla a Kacper Juroszek jsou také schopni skákat na vysoké úrovni.

Foto: Daniel André Tande (autor: Viola Marchowska)