Již počtvrté navštívil rakouský skokanský tým největší aerodynamický tunel na světě v RTA (Rail Tech Arsenal) ve Vídni. Tentokráte však nebyl středem pozornosti hvězdný tým rakouských mužů, okolo Morgensterna a Schlierenzauera, ale pro změnu rakouské skokanky – Daniela Iraschko a Jacqueline Seifriedsberger; David Zauner a sdruženář Wilhelm Denifl.
Svěřenkyně trenéra Geralda Daringera měly šanci zapracovat na letové pozici, nájezdovém postavení i dojezdu. Hlavní náplní tohoto testu bylo zlepšení nájezdové pozice a doskoku. Výhoda tréninku v tunelu je jasná. Závodník má možnost vyzkoušet si v tunelu let dlouhý asi 1:30 minut a zároveň přijímat pokyny od trenéra. Maximální doba letu na můstku je asi 8 sekund, a to bez pokynů a rad od trenéra.
Co je klimatický aerodynamický tunel?
Klimatický aerodynamický tunel ve Vídni RTA – Rail Tec Arsenal – je od 1. ledna 2003 ve Vídni-Floridsdorfu v provozu. V obrovských – High Tech – zařízeních může vyprodukovat na stisknutí tlačítka všechny povětrnostní podmínky na zemi – od arktického chladu s minus 50 stupni Celsia a skutečný sníh, po tropické bouře s teplotou až do plus 60 stupňů Celsia. Ve dvou klimatických komorách od 31 a 100 m dlouhých může dosahovat rychlost větru až 300 kilometrů za hodinu. S 15 megawatty elektřiny se spotřebuje v tunelu tolik energie jako malé město s 3 000 obyvateli. V klimatickém tunelu byly testovány především kolejová vozidla, autobusy, nákladní a osobní automobily.
Co si o klimatickém tunelu myslí sami rakouští aktéři?
Josef Waluschnig, šéftrenér rakouských skokanek: „Možnosti, které najdeme v tomto zařízení, jsou ideální pro naše potřeby. Skokanky využily tuto příležitosti ke zlepšení jejich letové pozice, ale sbírají také celou řadu zkušeností a mohou posílit jejich předpoklady. Velká výhoda v aerodynamickém tunelu spočívá v tom, že zde jako trenér mohu přímo zasáhnout do skoku a letové techniky. Mimo to jsme je zde možno uskutečnit až 70 skoků, na můstku uděláme v porovnání maximálně osm skoků. „
Foto: Jacqueline Seifriedsberger (autor: Michaela Vondrášková)
Jacqueline Seifriedsberger: „Můj rytmus a formu při skocích jsou v současné době vynikající. Simulace tady v aerodynamickém tunelu byly také velmi slibné. Právě tady vám může trenér pomoci se skokem a vy máte dostatek času najít tu správnou pozici. Večer po dlouhém dni v aerodynamickém tunelu je namožení svalů prakticky předurčené.“
Daniela Iraschko: „Aerodynamický tunel nabízí sportovcům šanci na zlepšení. Už také vím, co mohu vylepšit na mé kombinéze. Nejdůležitější bude pro mě závod, který se bude konat 15. února v Oslu a dnes jsme udělali další důležitý krok směrem k úspěchu na mistrovství světa,“ vysvětlila Iraschko.
David Zauner: „Když jsem se dozvěděl, že mám možnost trénovat v aerodynamickém tunelu, byl jsem velmi šťastný. Díky mému sponzorovi Peterquelle, jsem se mohl připojit k ženám a mohl cvičit letovou pozici. Jsem rád, že můj sponzor mě podporuje nejen finančně, ale také mě pozval na takovýto trénink,“ řekl Zauner.
Zdroj: oesv.at
Hlavní foto: Daniela Iraschko, Josef Walluschnig (zdroj: oesv.at )