V kulisách nastupujícího jara, kdy museli organizátoři přistoupit k uspořádání hybridního závodu na ledových stopách s dopadem na umělém povrchu, se uspořádaly poslední dva závody letošní sezony FIS Cupu. V nich se radovali z vítězství nejprve ve čtvrtek Kazachstánec Danil Vassiljev a dnes Rakušan Stefan Rainer. Z českého týmu se prezentoval nejlépe na 48. a 53. místě junior Josef Buchar. Celý podnik z českého pohledu ale zastínila jiná událost, kdy byla vyřazena trojice reprezentantů – Kryštof Hauser, Benedikt Holub a Radek Rýdl za neprofesionální sportovní přístup.

Nejlepším Čechem Buchar a hříšnici ze Zakopaného

Čtvrteční zahájení podniku v Zakopaném českým barvám výsledkově i vzhledem k početné startovní listině nevyšlo. Nejlepším z našich byl v prvním kole až 48. junior Josef Buchar (116,5 m). Až na konci šesté desítky se umístil na 59. místě Benedikt Holub (114 m), kterého následovali 61. Daniel Škarka (112 m), 65. David Rygl (103 m). 68. Radek Rýdl (100,5 m) a 69. Kryštof Hauser (97,5 m).

Jak se později ukázalo, právě špatné výkony Holuba, Hausera a Rýdla měly během dneška ještě dohru, kdy výše zmínění závodníci byli vyřazeni z týmu a odesláni zpět domů. Právě u této trojice měl být podle sportovního ředitele Filipa Sakaly odhalen jejich „neprofesionální přístup“.

Podle zákulisních informací důvodem tohoto na české poměry tvrdého rozhodnutí trenérského týmu, v čele s Jure Šinkovcem, měla být nadváha závodníků. „Kluci se budou muset rozhodnout, jestli chtějí sportovat naplno, anebo pouze pro zábavu. Pochopitelně mě celá záležitost mrzí, ale rozhodnutí trenérů mi dává smysl, a stojím za nimi,“ obhájil postup trenérů Sakala a dodává: „Jestli chceme výsledky mezi světovou elitou, musíme se místy vydat i cestami, které příjemné zkrátka nebudou. Věřím, že se tomu kluci postaví čelem a budou respektovat rozhodnutí trenérů.“

V dnešním závodě tak startoval český tým v polovičním složení oproti včerejšku. Nejlepšího výsledku opět dosáhl 16letý Josef Buchar, jehož 116 metrů vystačilo na 53. příčku. Nedaleko za ním se umístil 56. Daniel Škarka (112,5 m). David Rygl zakončil závod jako 62. za skok dlouhý 102 metrů.

Rainer se stal vítězem i celkového pořadí FIS Cupu

Vůbec první vítězství v rámci FIS Cupu přidal stále ještě junior Danil Vassiljev (131 a 131,5 m), který se vyrovnaností svých výkonů posunul ve druhém kole jak před Němce Martina Hamanna (128,5 a 130,5 m), tak i zkušeného Ulricha Wohlgennanta (128,5 a 129 m), který po prvním kole dokonce vedl. Zatímco Hamann svoji druhou pozici udržel, Rakušan putoval až na bronzový stupínek. Čtvrtou příčku veleskokem ve druhém kole vybojoval další z Rakušanů Timon-Pascal Kahofer (125 a 136,5 m), pátý byl jeho krajan Stefan Rainer (128 a 130 m).

Výsledky – čtvrtečního závodu

Právě včerejší pátý muž Rainer (131 a 130 m) odstartoval cestu za vítězstvím již v prvním kole, když se ujal těsného vedení před svými krajany Kahoferem (129 a 125 m) a Wohlgennantem (128 a 127 m). Rainer své vedení ve druhém kole jasně udržel, naopak Kahofer s Wohlgennantem se propadli za mladého Johannese Pölze (128,5 a 130 m) na třetí, resp. čtvrtou pozici. Pátou příčku získal pro italský skok Francesco Cecon (129 a 128 m). Včerejší vítěz Vassiljev skončil devátý (121 a 124 m).

Výsledky – pátečního závodu

Rainer dnešní triumfem ovládl i celkové pořadí FIS Cupu v této sezoně, kdy s 1175 body porazil druhého krajana Francisco Mörtha (759 b.) a třetího Timona-Pascala Kahofera (750 b.).

Konečné pořadí FIS Cupu mužů

Program v Zakopaném pokračuje i během víkendu, kdy jsou naplánovány poslední dva závody této sezony Kontinentálního poháru.

8 komentáře/ů pro “FCm: Vítězi v Zakopaném Kazachstánec Vassiljev a Rakušan Rainer. Trápení Čechů zastínilo vyřazení trojice Hauser-Holub-Rýdl”

1. Tlustí určitě nejsou a i s malinko větší váhou se dá skočit podstatně lépe. Zastávat se závodníků ve všem nejde ale ani jednomu se nedaří alespoň tak, jak skákali dříve, když měli váhu asi stejnou. Jen jestli to trochu není „zástěrka“, že se něco nedaří i jinde. Vše nemůže zakrýt parádní vzestup Koudelky, který se zná výborně, ví co výkon na této úrovni potřebuje a byl hlavně světová špička. Mladí se musí proti němu ještě hodně učit ale potřebují taky někoho, kdo je k tomu přivede.

1. Ať je tento „zádrhel“ v čem je, tak se musí na sobě makat a v tomhle sportu víme, že jde o detaily. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

1. Naprostý souhlas, jen to ale taky nemusí stačit.

2. Skoky sleduji už od 80-tých let (éry Ploce, Parmy atd.) a upřímně nevím jestli vyřazení kluci mají na to vůbec někdy skákat na úrovni SP anebo alespoň COC. Výsledky až kolem 60. místa ve FIS Cupu tomu nenasvědčují… Už fiasko na mamutu bylo zarážející. Holub spadl, mohl se z toho otřepat, ale budiž. Ale proč nenastoupil Rýdl a radši to vzdal, naše řekněme současná dvojka… O to víc mě mrzí, že jsme díky „odbornému“ vedení přišli o Viktora Poláška. To byl skutečný talent, juniorský mistr světa a možný nástupce Koudyho. Kéž by se chtěl vrátit… Věk i schopnosti by na to měl.

1. Nevzdal, bohužel jsem dostal pokyn od trenérů ať slezu dolů.
      I přes to, že jsem chtěl skočit, volba nebyla na mně.