Byl to hlavně Jakub Janda, kdo táhl český skok v období mezi léty 2001 až 2005. Jeho dvě medaile z Mistrovství světa v Oberstdorfu zůstávají dodnes jedinými v historii samostatné České republiky. Ale nebyl to jen Janda, dařilo se i mladým českým nadějím. Za zmínku stojí především bronzový medailista z mistrovství světa juniorů a nejlepší Čech z olympiády v Salt Lake City Jan Mazoch.
Ve SP táhl Čechy Janda, na olympiádě debutant Mazoch
Zraky celého skokanského světa se v sezoně 2001/02 upíraly na americké město Salt Lake City, kde se konaly zimní olympijské hry. Český skok však neuspěl a jediným světlým bodem byla výkonnost mladičkého objevu Jana Mazocha, který se stal při své olympijské premiéře nejúspěšnějším českým skokanem, když obsadil 35. a 36. místo. Ještě před hrami uspěl Mazoch na juniorském mistrovství světa v Schonachu, kde bral deváté místo.
Foto: Jan Mazoch (autor: Ing. Jiří Sedláček)
Celkově však v průběhu celé sezony předvádět nejlepší výkony Jakub Janda. V letní Grand Prix oslnil šestým místem v japonském Sapporu. V zimě takový výsledek již nezopakoval, ale devátá příčka v Titisee-Neustadtu byla také slušná. V celkovém hodnocení Světového poháru patřila Jandovi 32. pozice. Za ním čněla propast.
Čeští fanoušci mohli vidět domácí skokany na živo v Harrachově a to dokonce u příležitosti mistrovství světa v letech na lyžích. Nejlepší domácí výsledek zaznamenal 22. místem zkušený letec Jaroslav Sakala, čtyři pozice za ním stanul do té doby naopak nezkušený letec Jan Mazoch. Do elitní třicítky se vešel ještě sedmadvacátý Jakub Jiroutek.
Janda poprvé na pódium ve SP, juniorská medaile Mazocha
Sezona 2002/03 konečně České republice přinesla pódiový úspěch ve Světovém poháru. Před domácím publikem v Liberci se o to třetím místem postaral rodák z Čeladné Jakub Janda. Nebyl to rozhodně jediný dobrý výsledek Jandy v ročníku, a tak bral 25. příčku v celkovém pořadí Světového poháru.
Na největší akci v sezoně, kterou byl světový šampionát ve Val di Fiemme se však Jandovi tolik nevedlo. Pozici lídra zde převzal Jan Matura, když na velkém můstku ukořistil dvacátou pozici.
Radost české veřejnosti udělal také Jan Mazoch. Při svém druhém startu na Mistrovství světa juniorů, tentokrát ve švédském středisku Sollefteå, vybojoval bronzovou medaili.
Foto: Jan Matura (autor: Michaela Vondrášková)
Hájek s Ciklem o sobě dali poprvé vědět
Dobré léto 2003 prožil Jakub Janda. Celkově mu v letní Grand Prix patřilo desáté místo. V zimě už se však k takovým výkonům nepřiblížil a v hodnocení Světového poháru jako nejlepší Čech figuroval až na 39. příčce. Nejlepší výsledek zaznamenal stejně jako o rok dříve pod Ještědem, tentokrát zde skončil devátý. Pozici lídra Janda potvrdil i na Mistrovství světa v letech na lyžích v Planici, stačilo k tomu 35. místo.
Dva výsledky v elitní desítce přinesl české reprezentaci Juniorský šampionát v norském Strymu. Poprvé jsme tam mohli výrazněji slyšet o devátém Antonínu Hájkovi a desátém Martinu Ciklovi.
Foto: Antonín Hájek (autor: Ing. Jiří Sedláček)
Jakub Janda stříbrný a bronzový na mistrovství světa
Příchod Vasji Bajce a především jeho spolupráce s Jakubem Jandou výrazně zvýšila úspěšnost českého skoku. Mohli jsme se o tom přesvědčit už v letní Grand Prix, kde Janda dosáhl na třetí místo v Zakopaném a v celkovém pořadí figuroval na třinácté příčce.
V zimě pak přišel doslova koncert. Ve Světovém poháru posbíral Janda do té doby těžko uvěřitelných 9 pódiových umístění, z toho jedno nejvyšší v Titisee-Neustadtu. Turné 4 můstků Jandovi taktéž vyšlo, v součtu mu patřilo páté místo. Celkově pak ve Světovém poháru Janda stanul na šesté pozici. Janda však exceloval především na světovém šampionátu v německém Oberstdorfu, odkud si odvezl stříbro ze středního můstku a bronz z velkého.
Tradicí se začaly stávat úspěchy českých reprezentantů na juniorských šampionátech. Výjimkou nebyl ani rok 2005, kdy Antonín Hájek v Rovaniemi doskočil na čtvrtou příčku.
Zdroj: fis-ski.com, wikipedia.org
Hlavní foto: Jakub Janda (autor: Ing. Jiří Sedláček)