Právě skončená sezóna Světového poháru je již minulostí. Kolotoč závodů odstartoval 19. listopadu kvalifikací v ruském Nižném Tagilu a skončil 27. března individuálním závodem ve slovinské Planici. Na programu bylo celkem 28 individuálních závodů, 2 závody mix. týmů a pět závodů družstev. Mimo to na skokany čekaly ještě tři vrcholné akce. Nejdříve na přelomu roku tradiční Turné čtyř můstků, poté v únoru XXIV. Zimní olympijské hry v Pekingu a v březnu Mistrovství světa v letech na lyžích v norském Vikersundu. K vidění bylo v průběhu sezóny mnoho dramatických závodů. Nebyla nouze o dlouhé skoky a třešničkou na dortu byly v Planici lety přes 240metrovou hranici. Dva můstky se v průběhu sezóny dočkaly vylepšení rekordu můstku. Nejprve Markus Eisenbichler posunul v Innsbrucku hranici rekordu na 139 metrů a v Oberstdorfu Domen Prevc dolétl do vzálenosti 242, 5 metrů. Na OH drží oficiální rekord můstku HS 140 Rjoju Kobajaši, jenž zde skočil 142 metrů. Na můstku HS 106 je držitelem rekordu Danil Sadrejev s výkonem 107,5 metrů.
Turné čtyř můstků vyhrál podruhé v kariéře Japonec Rjoju Kobajaši, jenž mohl i podruhé v historii dosáhnout na tzv. grandslam (vítězství ve všech čtyřech závodech), ale v posledním závodě v Bischofshofenu se mu zvítězit nepodařilo. Skončil zde nakonec až na pátém místě. Celkově na druhém místě se za Kobajašim umístil Nor Marius Lindvik. Třetí skončil další Nor Halvor Egner Granerud. Překvapivě skvělé výkony na Turné předváděl mladý Slovinec Lovro Kos, který skončil celkově na sedmém místě a nebýt jeho pádu v prvním závodě v Bischofshofenu, mohl v celkovém pořadí pomýšlet na stupně vítězů. Komu se zde vůbec nedařilo byl Polák Kamil Stoch, který nakonec startoval jen ve dvou závodech.
Na olympijských hrách závod na malém můstku vyhrál Japonec Rjoju Kobajaši, za ním se překvapivě umístil rakouský veterán Manuel Fettner a na třetím místě skončil Polák Dawid Kubacki. Překvapením bylo, že trenér Slovinců Hrgota do závodu nenominoval Ceneho Prevce i když v trénincích předváděl skvělé výkony. Na jeho úkor nakonec startoval Anže Lanišek, který měl dle vyjádření trenéra pro tento závod účast jistou. Klání na velkém můstku opanoval Nor Marius Lindvik. Druhé místo obsadil Japonec Rjoju Kobajaši. Bronzovou medaili bral Němec Karl Geiger. Soutěž družstev vyhráli po velkém boji Rakušané, jenž startovali ve složení: Kraft, Huber, Fettner, Hörl. Pro Stefana Krafta to znamenalo zisk první olympijské medaile v kariéře. Na druhém místě skončili Slovinci a třetí místo obsadili skokané z Německa. Ti měli nakonec před čtvrtými Nory nakonec náskok pouhých 0,8 bodu.
Mistrovství světa v letech na lyžích ovládl na domácí půdě Nor Marius Lindvik, který zvítězil před Slovincem Timim Zajcem a třetím Rakušanem Stefanem Kraftem. Soutěž družstev se udála zcela v režii Slovinců, kteří startovali ve složení: D. Prevc, P. Prevc, Zajc, Lanišek. Na druhém místě skončili Rakušané a na třetím místě se umístili domácí Norové.
Světový pohár
Křišťálový glóbus za celkové vítězství získal zcela zaslouženě Japonec Rjoju Kobajaši se ziskem 1621 bodů. Na druhém místě skončil Němec Karl Geiger, který nasbíral 1515 bodů. Třetí skončil Marius Lindvik z Norska se 1231body.
Malý křišťálový glóbus za lety získal Slovinec Žiga Jelar, jenž nastřádal 270 bodů. Druhé místo se ziskem 260 bodů obsadil jeho krajan Timi Zajc a třetí skončil Rakušan Stefan Kraft se 224 body.
Pořadí národů vyhráli Rakušané se ziskem 5789 bodů. Na druhém místě se umístili Slovinci, kteří posbírali 5742 bodů. Třetí místo obsadili Němci s 5389 body.
V celé sezóně se podařilo bodovat celkem 76 skokanům.
Premiérového vítězství v kariéře se v této sezóně dočkali tito skokané: Anže Lanišek, Jan Hörl, Daniel Huber, Žiga Jelar.
Na stupně vítězů se poprvé v kariéře dostali Lovro Kos a Cene Prevc.
Pohled na první desítku SP
1.Rjoju Kobajaši-celkový a zcela zasloužený vítěz SP. Na OH získal zlatou medaili na malém můstku a stříbrnou medaili na velkém můstku. Z 25 závodů ve kterých startoval byl v celé sezóně nejhůře třináctý, a to na MS v letech. Za zmínku stojí jeho diskvalifikace v Nižném Tagiliu a nucená kovidová absence v nedělním závodě v Ruce.
2.Karl Geiger-na OH získal dvě bronzové medaile na velkém můstku. Jednu vybojoval individuálně a druhou má ze závodu družstev. Na MS v letech bral stříbro v družstvech a skončil osmý v závodě jednotlivců. V sezóně startoval ve 28 závodech, přičemž jeho nejhorším umístěním bylo 22. místo v Klingenthalu.
3.Marius Lindvik-na bronzovou příčku se dostal až díky poslednímu závodu sezóny v němž vyhrál. Stal se největším sběratelem trofejí, má zlato z olympijských her ze závodu na velkém můstku, zlato z mistrovství světa v letech na lyžích, kde bral i bronz v závodě družstev, na Turné obsadil druhé místo. Nejhůře se umístil na začátku sezóny v Ruce, kde skončil na 39. místě
4.Halvor Egner Granerud-na Turné skončil celkově třetí a rovněž třetí byl na MS v letech v družstvech. Letos zcela určitě nedominoval tak jako v loňské sezóně. V Ruce mimochodem nedokázal postoupit, ani z jedné kvalifikace. Ve Wisle skončil až na 48 místě. Na MS v letech se dokonce nedostal do nominace pro závod jednotlivců.
5.Stefan Kraft-z OH má zlatou medaili ze závodu družstev, dále zde skončil desátý na malém můstku a třináctý na velkém můstku. Na MS v letech skončil čtvrtý v závodu družstev a bral bronz ze závodu jednotlivců. 16x se umístil v první desítce.
6.Markus Eisenbichler-v sezóně nevyhrál ani jeden závod. Na OH získal bronz v závodu družstev a skončil pátý na velkém můstku. Z MS v letech má stříbrnou medaili ze závodu družstev. 19x v sezóně skončil v první desítce.
7.Anže Lanišek-podařilo se mu poprvé v kariéře zvítězit. Z MS v letech má zlato ze závodu družstev. 14x se v sezóně umístil v TOP 10 a v dalších osmy závodech skončil do dvacátého místa.
8.Timi Zajc-z MS v letech má zlato ze závodu družstev a stříbro získal mezi jednotlivci. Na OH získal zlato v mix týmech a bral stříbro v závodu družstev, na malém můstku se umístil na devátém místě a na velkém můstku skončil šestý.
9.Jan Hörl-podařilo se mu poprvé v kariéře vyhrál závod SP. Na OH získal zlato v družstvech, na malém můstku byl devatenáctý a na velkém můstku skončil devátý. Ve všech závodech SP, ve kterých startoval postoupil do druhého kola.
10.Cene Prevc-na OH získal stříbro v závodu družstev a na velkém můstku se umístil na dvanáctém místě. (Více o něm v části Objev a překvapení sezóny.)
Umístění v sezóně SP na stupních vítězů
Rjoju Kobajaši 8-3-0 | Žiga Jelar 1-1-0 | Jukija Sato 0-1-0 |
Marius Lindvik 5-2-3 | Timi Zajc 1-0-1 | Robert Johansson 0-0-2 |
Karl Geiger 4-5-2 | Jan Hörl 1-0-1 | Cene Prevc 0-0-1 |
Stefan Kraft 4-0-5 | Daniel Huber 1-0-0 | Lovro Kos 0-0-1 |
Halvor Egner Granerud 2-6-2 | Markus Eisenbichler 0-2-4 | Kamil Stoch 0-0-1 |
Anže Lanišek 1-4-2 | Piotr Žyla 0-1-1 | |
Daniel Andre Tande 1-1-0 | Peter Prev 0-1-1 |
Závody družstev v SP
Wisla | 1.Rakousko, 2. Německo, 3. Slovinsko |
Bischofshofen | 1. Rakousko, 2. Japonsko, 3. Norsko |
Zakopane | 1. Slovinsko, 2. Německo, 3. Japonsko |
Willingen-mix. týmy | 1. Slovinsko, 2. Norsko, 3. Rakousko |
Lahti | 1. Rakousko, 2. Slovinsko, 3.Německo |
Oslo | 1. Slovinsko, 2. Rakousko, 3. Norsko |
Planica | 1.Slovinsko, 2. Norsko, 3. Rakousko |
Objev a překvapení sezóny
Cene Prevc-celou sezónu podával konzistentní výkony. Ve všech závodech sezóny (kromě těch leteckých) postoupil do druhého kola, 13x se umístil v první desítce plus v dalších sedmi závodech skončil do 20 místa a jednou byl třetí na závodech ve Willingenu.
Lovro Kos-ve své první sezóně mezi elitou se určitě tento benjamínek slovinského týmu neztratil a mnohé překvapil. V SP získal patnáct umístění v TOP 20, jednou byl dokonce třetí na Nový rok v GA-PA.
Manuel Fettner-pro šestatřicetiletého veterána to byla dozajista nejlepší sezóna v kariéře, která byla korunována stříbrnou individuální medailí z her v Pekingu ze závodu na malém můstku. Třešničkou na dortu pro něj byla ještě na těchto hrách zlatá medaile ze závodu družstev. Na velkém můstku skončil sedmý.
Danil Sadrejev-na OH získal stříbrnou medaili v závodu smíšených družstev, obsadil osmé místo na malém můstku a šestnáctý skončil na velkém můstku. V SP se umístil 11x do třicátého místa. Ze známých důvodů byly jeho poslední závody ty olympijské a přišel tak o možnost bojovat o medaili na MSJ kde byl žhavým kandidátem na zisk medaile.
Daniel Tschofenig-velký rakouský talent, který v sezóně získal v A týmu trvalé místo, a to zcela zaslouženě. Získal tři zlaté medaile na MSJ. V SP se umístil 17x do třicátého místa. Při závodech v Zakopaném dokázal dokonce vybojovat páté místo.
Žiga Jelar-do SP naskočil až na Turné. Poté co se nedostal na OH startoval v Kontinentálním poháru a velice se mu zde dařilo. Získal dvě vítězství, dvě druhá místa a dále byl jednou třetí, čtvrtý a sedmý. V SP se 15x umístil do třicátého místa. Místo MS v letech, kam nebyl nominován, startoval opět v COC kde bral první, třetí a čtvrté místo. Na závěr sezóny si spravil chuť na leteckých závodech. V Planici před domácím publikem dokonce dokázal poprvé v kariéře zvítězit. Za své výkony v leteckých závodech, při kterých skončil postupně druhý, čtvrtý, první a šestý, získal malý křišťálový glóbus za lety.
Eetu Nousiainen-za leteckou část sezóny ho sem musím zařadit. Po přesunu SP na mamutí můstky jako by ožil a předváděl na svoje poměry skvělé skoky. Na MS v letech obsadil 26. místo. V Oberstdorfu skončil v prvním závodu patnáctý, ve druhém byl po prvním kole dokonce na druhém místě a nakonec skončil osmý. V Kontinentálním poháru dokázal vyhrát jeden závod a jednou byl druhý. V sezóně získal 65 bodů, nejvíce v kariéře.
Arda Fatih Ipcioglu-podařil se mu pro Turecko historický počin, získal první body ve SP při závodu v Oberstdorfu, kde obsadil 29. místo. Celkem pravidelně se mu dařilo postupovat z kvalifikací.
Zklamání sezóny, kdo nenaplnil očekávání, od koho se čekalo více
Michail Nazarov-oproti loňské vydařené sezóně, v níž získal 176 bodů, přišel letos velký ústup ze slávy. Absolutně se mu nedařilo a jeho 10 získaných bodů hovoří za vše.
Antti Aalto-jediný světlejší okamžik zažil na OH, tam bral dvanácté a sedmnácté místo. Ve SP byl max. sedmnáctý při závodech v Lahti. Oproti loňské sezóně výrazně slevil ze své výkonosti, určitě i on sám od sebe čekal více.
Simon Ammann-čtyřicetiletý matador skáče už jen pro radost a jeho výkonost má postupně sestupnou tendenci. Ve většině závodů se neprobojoval do druhého kola.
Pius Paschke-zaznamenal ústup z loňských výkonů, kdy se pravidelně umisťoval kolem desátého místa. Na začátku sezóny zaznamenal dvě sedmá místa, jednou byl devátý a jedenáctý. To jsou ty světlejší okamžiky, ale od Turné šla poté jeho forma rapidně dolů. Naposledy startoval ve finském Lahti.
Kamil Stoch-velké zklamání tohoto ročníku SP. Dokázal být jen jednou třetí, pátý, šestý, osmý. To je výčet umístění v první desítce za celou sezónu. Na OH skončil čtvrtý na velkém můstku, šestý na malém můstku, šestý byl v závodě družstev a mix týmech. To je prostě na skokana jeho kalibru málo, nedařilo se však celému polskému týmu.
Dawid Kubacki-na OH bral bronz ze závodu na malém můstku, byl šestý v závodě družstev a na velkém můstku se umístil na 26. místě. Na MS v letech se nedostal do nominace pro individuální závod, v týmech vybojoval páté místo. Se svojí sezónou nemůže být absolutně spokojen o čemž i hovoří konečné 27. místo v celkovém hodnocení poháru.
Kontinentální pohár
Konečné pořadí první desítky. Bodovalo celkem 120 skokanů.
1.Lackner-1010 b. | 6.Hayboeck-608 b. |
2.Bjoereng-997 b. | 7.D. Prevc-588 b. |
3.Wohlgenannt-798 b. | 8.Semenic-572 b. |
4.Jelar-716 b. | 9.Ringen-564 b. |
5.Raimund-707 b. | 10.Haare-498 b. |
Pořadí našich
56.Koudelka-60 b. |
71.Rydl-32 b. |
89.Lejsek-18 b. |
96.Sakala-15 b. |
102.Hauser-11 b. |
107.Kožíšek-9 b. |
FIS cup
Konečné pořadí první desítky, která poukazuje na naprostou dominanci rakouských skokanů. V tzv. třetí lize celkem bodovalo 176 skokanů.
1.Moerth, Rakousko-817 b. | 6.Rupitsch, Rakousko-516 b. |
2.Schwann, Rakousko-756 b. | 7.Woergoetter, Rakousko-493 b. |
3.Reisenauer, Rakousko-650 b. | 8.Leitner, Rakousko-489 b. |
4.Aigner, Rakousko-636 b. | 9.Resinger, Rakousko-451 b. |
5.Habdas, Polsko-536 b. | 10.Hoffmann, Německo-450 b. |
Pořadí našich
97.Lejsek-28 b.
167.Rygl-3 b.t
ČLÁNEK PŘIPRAVIL PETR FRANC.
Foto: Můstek v Harrachově (autor: Michaela Vondrášková)