Lyžování? Pro Jihoafričany je to asi stejná „exotika“ jako pro Čechy klokani. Přesto se nejznámější město JARu, Kapské město, stalo na celý týden jeho centrem. Do nejjižnějších míst Afriky přiletělo přes tisíc osob spojených s lyžováním a lyžařskou federací FIS, aby bilancovali s uplynulou dvouletkou, zvolili pořadatele šampionátů a odsouhlasili nová pravidla. Nyní, v sobotu, se kongres chýlí ke konci. Jaký tedy 46. mezinárodní lyžařský kongres byl a co přinesl?
Neoficiální drink na uvítanou následovaný oficiální recepcí. Žádná přehnaná uvítání, ale ani nepokoje, které měli mít v plánu chudší obyvatelé města, protestující proti přistěhovalcům. Jen nedělní klid a „příjemná konverzace s delegáty konference“, jak pro internetové stránky libereckého mistrovství sdělil Michal Lamplot, sportovní ředitel organizačního výboru MS 2009. Tak proběhl první den, neděle 25. května, se zázemím v pětihvězdičkovém hotelu Westin Grand.
Pondělkem, tedy prvním pracovním dnem, začala práce také pro účastníky. Během podnělního jednání se probírali otázky běžeckých disciplín a změna pravidel, která se musejí vyvíjet stejným krkem jako sport sám. Následně se scházely jednotlivé subkomise, které řešili další problémy týkající se také ostatních disciplín, což se přesunulo také do následujících dnů. Pro výpravu z Liberce v čele s prezidentkou Kateřinou Neumannovou byla důležitá zejména prezentace své práce na MS 2009 a večírek o sto hostech.
foto: hotel Westin Grand v Cape Town
Nedebatovalo se ovšem pouze na oficiálních schůzích. Nejživěji bylo zejména v kuloárech. „Myslím, že právě o přestávkách u kávy, na obědě, nebo u stánků jednotlivých lyžařských svazů se uskuteční absolutně nejvíc „kšeftů“,“ nastínil pro skiflying-harrachov.com Pavel Habarta. „Všichni tady s napětím sledují, jak dopadnou kandidatury jednotlivých sportovních středisek na budoucí mistrovství světa či světového poháry,“ popisoval ještě před samotnou volbou. „Je to ve své podstatě boj o budoucí komerční využití těchto sportovních událostí.“
Zákulisní boje a lobování lyžařských hvězd
Největší pozornost přitahovala volba organizátorů světových šampionátů 2012 a 2013. A sami kandidáti se před ní důkladně připravili. Načančané infokoutky, které vytvořily malý „bulvár“, byly samozřejmostí, vymýšlely se spíše různé drobnosti. Ať už to byla nabídka českého (Harrachov) či německého piva, perníčků (Oberstdorf) a italského vína nebo usměvavé tváře hvězd lyžování postávajících okolo a přesvědčujících o jedinečnosti právě jejich místa. Za Zakopane se přiletěl přimlouvat Adam Malysz, sázka na víno a běžce Christiana Zorziho se vyplatila čerstvému pořadateli MS v klasickém lyžování 2013.
Poslední šanci k zisku nových voličů dostali kandidáti ke konci pracovního týdne, kdy jednotlivě předváděli své prezentace. Harrachov vyzvedal výbornou infrastrukturu města a v součtu tisícovou kapacitu čtyř čtyřhvězdičkových hotelů. Pro Vikersund zase mluvilo pro umělé osvětlení a moderní zasněžovací technologii a rolbu s GPS. Napjatou bitvu, kdy podporoval „své město“ Ole Gunnar Fidjestöl, mistr světa, na norské a Pavel Ploc, vicemistr světa, na české straně, rozhodlo až očekávané páteční hlasování. Poměr 5:11 hlásal jasně, přespříští mistrovství bude upravovat ta norská rolba, oplývající přesností na dva centimetry.
Novinky podle Waltera Hofera
Kromě bitvy o udělení pořadatelství se ve spojitosti s mamuty mluvilo ještě v jiném ohledu. Provozovatelé mamutích můstků by rádi prosadili pravidelné střídání pořadatelství mistrovských letů. „Náklady na údržbu leteckých můstků nejsou zanedbatelné,“ shodli se všichni a nepopírají, že by některým mohl hrozit zánik. „Usiluje se tu také mimo jiné o to – v rámci zvýšení atraktivity skoků a zájmu diváků – aby se na můstky s kritickým bodem nad 90 metrů pustily i ženy,“ zaznělo prý v kuloárech.
Prozatím bylo pro skoky potvrzeno tzv. „Turné tří můstků/ Teamtour“, „pololetecká“ únorová obdoba Intersportturné pořádaná pouze v Německu. Úvodní dva závody proběhnou 7. a 8. února ve Willingenu, následovat bude zastávka v Klingenthalu a závěrečná bitva se rozehraje na mamutu v Oberstdorfu.
Teamtour 2009
07.02. Willingen – závod družstev
08.02. Willingen – závod jednotlivců
11.02. Klingenthal – závod jednotlivců
14.02. Oberstdorf – letecký závod jednotlivců
15.02. Oberstdorf – letecký závod družstev
Změny, údajně k lepšímu, by měly potkat také norskou kombinaci. Ředitel skokanských závodů Walter Hofer, nově zaštiťující i „kombiňáky“, totiž předložil nový koncept pro reformu této disciplíny – závody pouze o jednom skoku a běhu na 10km. „Méně je více. Vracíme se zpět ke kořenům,“ řekl Hofer na konferenci. Navržená novinka by se měla otestovat již letos v létě. Ředitelem závodů kombinace bude Němec Ulrich Wehling, který bude mít na starosti chod závodů.
zdroj: liberec2009, skiflyig-harrachov.com, ski-jumping.net
foto: infokoutek harrachovského kandidáta (zdroj: skiflyig-harrachov.com)