Jeden z hlavních vrcholů sezony už je za dveřmi. Jednasedmdesátý ročník Turné čtyř můstků doslova klepe na dveře a my budeme zvědavi, zda elitní sestava současného světového poháru bude i nadále vládnout nadcházejícím závodům, nebo mezi sebe konečně pustí i další zájemce. Začínáme už středeční kvalifikací v Oberstdorfu.
V minulých preview před startem Turné čtyř můstků jsem často nabízel téma, kdy konečně Němci přeruší sérii nezdarů a navážou na titul Svena Hannawalda ze sezony 2001/2002. Letos by se to ale rovnalo prvotřídnímu zázraku. Karl Geiger jako jediný ze svěřenců Stefana Horngachera dokázal alespoň v jednom závodě Světového poháru doskočit na stupně vítězů, jeho ostatní parťáci jako Markus Eisenbichler, Pius Paschke či Andreas Wellinger se musí ve většině případů spokojit až s místem ve druhé desítce výsledků. Také pro zkušený německý výběr je tak Turné čtyř můstků závodem pravdy.
Favority ale pochopitelně hledejme jinde. Musíme se přitom podívat do elitní pětice (možná šestice) světového poháru, která zatím jasně vládne všem závodům. Čtyřikrát zatím vyhrál lídr seriálu Dawid Kubacki, třikrát Anže Lanišek, který letos prožívá životní sezonu. Jedno vítězství vybojovali společně i Halvor Egner Granerud společně se Stefanem Kraftem. Mimo elitní šestku světového poháru se na stupně vítězů jen ojediněle dostali Marius Lindvik, Naoki Nakamura či Karl Geiger, jinak nikdo. Takovou dominanci elity v posledních letech světový pohár nepamatuje.
Jasným favoritem na zisk Zlatého orla je Dawid Kubacki. Hovoří pro něj několik aspektů. Jednak dokázal Turné čtyř můstků ve své kariéře už vyhrát (2019/2020), jednak je velmi zkušeným závodníkem, který nemá slabinu na žádném můstku a zejména v Innsbrucku, který mu je profilově velmi výrazně šitý na míru, může podobně jako před třemi lety získat spoustu plusových bodů. Poláci, kteří jsou pod novým koučem Thomasem Thurnbichlerem jako obrození, tak mohou splnit tradičně obrovské nároky svých fanoušků. Poprvé v kariéře však Kubacki vstupuje do Turné čtyř můstků v roli lídra světového poháru. To v posledních závodech nebylo zrovna velkou výhodou, takže uvidíme, jak se s tím popasuje největší favorit blížícího se seriálu.
Za ním čeká na šanci několik dalších špičkových závodníků. Jednoznačně nejlepší sezonu kariéry aktuálně prožívá Anže Lanišek, který už třikrát vyhrál a v dalších závodech ještě třikrát doskočil na stupně vítězů. Disponuje velmi stabilní vyrovnanou výkonností, která se právě na Turné čtyř můstků počítá obzvlášť. Po právu je tak právě Lanišek považován za největšího vyzyvatele polského závodníka. O něco dál číhají jiní hladoví supi. Halvor Egner Granerud však má po výborných trénincích případně kvalifikacích problém předvést dva vyrovnané pokusy v samotném závodě. Stefan Kraft si v této sezoně sice ještě zlepšuje svůj už tak úchvatný bodový průměr na jeden závod, který se pohybuje nad hranicí 44 bodů, nicméně v cestě za ziskem Zlatého orla mu stojí opět jeho extrémně neoblíbený můstek v Ga-Pa, kde v předchozích letech přicházel o naděje. Solidní formu prezentují také Manuel Fettner či Piotr Žyla, ale těžko říci, jak v obrovské konkurenci letošní sezony dokáži tito dva zamíchat kartami.
Loňský vítěz a vůbec suverén poslední sezony Rjojú Kobajaši se nebývale trápí. Sám však v průběhu sezony prezentoval, že intenzita tréninku nebyla po zisku olympijského zlata taková, a že se chce chystat především na velké akce. Času na přípravu měl dost a rozhodně se nevyplácí tohoto samuraje předem odepisovat ze hry. V posledních závodech se navíc přece jen dokázal mírně zlepšovat a uvidíme, co si pro nás připraví na Turné, které ve své kariéře již dvakrát dokázal vyhrát. Koneckonců naposledy v sezoně 2015/2016 vyhrál někdo jiný než Kobajaši nebo Poláci Stoch s Kubackim.
Česká sestava na Turné čtyř můstků se smrskla pouze na jediné jméno Romana Koudelky, který dosud jako jediný zvládl alespoň v jednom závodě sezony projít sítem kvalifikace. Roman bude jedním z 61 skokanů, kteří zasáhnou do středeční kvalifikace a moc bychom si přáli alespoň postup do čtvrteční K.O. bitvy. Věřme, že lomnický závodník dokázal v posledních týdnech kvalitně potrénovat a že má formu na to nás opět po čase potěšit dobrými výkony.
Společně s mužským Turné se perou o zisk Zlaté sovy také ženy. I tady je formát téměř identický. Z kvalifikace projde 50 skokanek, které následně stejně jako muži bojují v K.O. duelech. I tady je pole favoritek hodně otevřené. Ve výborné formě se chce před vlastními fanoušky ve Villachu blýsknout Eva Pinkelnigová, mezi favority však rozhodně patří také Katharina Althausová či Silje Opsethová případně početný zástup Slovinek, které však letos ještě do konečných výsledků na předních pozicích tolik nepromluvily. Budou však mít na závěr Silvestrovského turné k dispozici dva domácí závody v Ljubnu, kde se pravidelně Světový pohár skáče, takže stát se může ledacos. Věřme, že nějaký ten bodík se povede vybojovat československému triu ve složení Anežka Indráčková, Klára Ulrichová či Tamara Mesíková.
Začínáme tedy už ve středu a Eurosport nabídne z obou Turné všechny závody, u mužů navíc také přímé přenosy všech kvalifikací.
Startovní listina kvalifikace v Oberstdorfu
PROGRAM TURNÉ ČTYŘ MŮSTKŮ
Oberstdorf (28.12.- 29.12.2022)
• 28.12.2022, 16:30: Kvalifikace
• 29.12.2022, 15:00: Zkušební kolo
• 29.12.2022, 16:30: Auftaktspringen
Garmisch-Partenkirchen (31.12.2022 – 01.01.2023)
• 31.12.2022, 14:00: Kvalifikace
• 01.01.2023, 12:30: Zkušební kolo
• 01.01.2023, 14:00: Neujahrsspringen
Innsbruck (03.01.- 04.01.2023)
• 03.01.2023, 13:30: Kvalifikace
• 04.01.2023, 12:30: Zkušební kolo
• 04.01.2023, 13:30: Bergiselspringen
Bischofshofen (05.01.- 06.01.2023)
• 05.01.2023, 16:30: Kvalifikace
• 06.01.2023, 15:30: Zkušební kolo
Tímto rovněž připomínáme naši existenčně důležitou sbírku pro záchranu webu, každý příspěvek nás k tomuto cíli přiblíží!
AUTOR ČLÁNKU: RADEK BARKMAN