Abigail Strate: „Jsou tady holky, které určitě létat mohou.“

Po Janu Maturovi vám přinášíme rozhovor přímo s jeho bývalou svěřenkyní a aktuální kanadskou jedničkou Abigail Strate, který jsme pořídili po páteční kvalifikaci ve Wisle. Ta se mj. rozpovídala o situaci ohledně skoků na lyžích doma v Kanadě, nebo právě o českém trenérovi Janu Maturovi.

[b]Pojďme k tvému kvalifikačnímu pokusu. Jsi s ním spokojená? [/b]
Myslím, že pokus to byl dobrý. Podmínky byly trošku složité, ale zvládla jsem se kvalifikovat, a to byl dnes můj úkol. Takže jo, jsem spokojená.

[b]Jak bys zhodnotila tvou dosavadní přípravu před začátkem sezóny? [/b]
Po sezóně přišli noví trenéři (hlavním koučem se stal Janko Zwitter, který vystřídal Jana Maturu – pozn. red.) a žijeme teď ve Slovinsku. Museli jsme to nechat usednout a zvyknout si, ale trénujeme velice tvrdě, hodně skáčeme. Zatím jsme nikdy v létě nebyli na můstku tak brzy, takže si myslím, že je to pro nás jedině dobře.

[b]Momentální asistent trenéra českého týmu mužů, Jan Matura, byl v loňské sezóně právě hlavním koučem vašeho týmu. Proč mu angažmá u kanadského týmu žen skončilo? [/b]
Jana máme opravdu rádi, měli jsme díky němu spoustu kontaktů a skvělý tým. Jednoho dne ale dostal nabídku od českého týmu. Bylo to pro něj těžké rozhodnutí, ale rozuměla jsem mu. Rozhodl se jít k českému týmu, jelikož má také v Česku mladou rodinu. Chce jim být blíž, což stoprocentně respektuji. Občas nám i našim trenérům pomáhá. Je skvělý. Myslím, že každý je teď šťastný, doufám (úsměv).

[b]Jaká je situace ohledně mladých nadějí v tvé zemi? Je zde někdo, kdo by mohl vylétnout poté, co skončíš? Vím totiž, že můstky v Calgary již nejsou v provozu. [/b]
Bohužel, moc se toho momentálně v Kanadě neděje. Jsme tam my holky, dva kluci, a pak je tam obrovská propast a další dítě má možná 12 let? Myslím si, že máme pouze 10-12 dětí, jež trénují na malém můstku, který jsme v Calgary vybudovali. Doufám, že naše národní týmy mohou zvýšit úroveň tohoto sportu u nás a ukázat, že je to bezvadný sport. Snad se to pozvedne. Myslím si, že je zde pořád chuť do práce. Vidím sebe sama u tohoto sportu zahrnuta nějakým způsobem navždy a především, že ho přivedu zpět do Kanady. Myslím, že je zde pořád naděje.

[b]Pokud tomu dobře rozumím, není u vás tedy žádný profesionální můstek. Opravdu existuje nějaká naděje? [/b]
(smích) Myslím si, že zde naděje je. Můstky v Calgary jsou zavřeny, můstky ve Whistleru jsou stále v provozu, ale pouze v zimě na 3 týdny. Aktuálně pořádáme Mistrovství světa juniorů v roce 2023 právě ve Whistleru. V provozu tedy stále jsou, ale na náš trénink je využít nemůžeme. Proto jezdíme sem do Evropy.

[b]Jsou tedy ve Whistleru nějaké děti, co trénují skoky na lyžích? [/b]
Přesně nevím, jak to vypadá ve Whistleru. Myslím, že mají klub. Mohli by mít 100 dětí. Dlouho jsem tam nebyla. Ale myslím, že zde je pořád naděje.

[b]Situace v České republice je pravděpodobně velice podobná. [/b]
Jo, slyšela jsem o tom. Je to smutné.

[b]Od začátku přípravy ve Slovinsku také natáčíš vlog na svůj Instagram. Jak si užíváš léto s holkami z týmu? [/b]
Náš tým je právě teď velmi dobrý. Jsme jednoduše nejlepší kamarádky. Zjistily jsme, že spolu vycházíme, což je užitečné pro každého. Podržíme se navzájem. Od té doby, co tu bydlíme a známe se, snažíme se z toho vymačkat maximum, užívat si, smát se. Víme ale také, které situace vyžadují vážnost, protože jsme velmi oddané svému sportu. Většinou to bereme na pohodu.

[b]Váš tým také strávil nějaký den ve Slovinsku s českými skokany na lyžích. Jaké to bylo? [/b]
Jo, bylo to výborné, jsou to skvělí kluci. Užili jsme si to. Jeden den jsme jeli na kánoe a říkala jsem si, jestli se mi to bude vůbec líbit, ale bylo to neskutečně zábavné. Taky jsme třeba skákali do vody. Jsou skvělá tlupa, máme je moc rády.

[b]Ty jsi nejen skokankou na lyžích, ale rovněž studentkou. Co studuješ? [/b]
Studuji biologii. Podle mého názoru velká věda. Mám hodně ráda zvířata, takže možná půjdu jednou na veterinu nebo na ekologii zvěře. Uvidíme, nevím teď (úsměv).

[b]Takže máš nějaké plány po konci tvé kariéry týkající se biologie? [/b]
Jo, momentálně ale vzdálené plány. Myslím, že je dobré mít něco pro případ, když to takhle nebude fungovat.

[b]Co vlastně říkáš na ženy a lety na lyžích? Jaký na to máš názor? [/b]
Myslím si, že spousta z nás by létat měla. Určitě si myslím, že TOP 15 holek na to má. Já jsem právě teď v letu trochu nestabilní, takže si myslím, že bych to dokázala, ale…

[b]Možná třeba za rok? [/b]
Jo, dej mi rok, možná. Ale jsem si jistá, že jsou tady holky, které létat určitě mohou. Stoprocentně nejlepších 15, možná i 20 na to má.

[b]Na závěr bych se tě rád zeptal, zda si dáváš nějaké cíle a ambice do této olympijské sezóny? [/b]
Ne, žádné cíle, žádné ambice. Dělám si srandu. Ano, samozřejmě, olympiáda je určitě na seznamu, na tu se chci bez problému kvalifikovat. Taky teď v létě chci stabilně skákat do TOP 20 a rovněž pomalu šplhat do nejlepší desítky, ideálně na pódium, samozřejmě docela chci vyhrát i zlatou medaili. Takže bych řekla cíl za cílem (úsměv).

[b]Abi tímto děkujeme za příjemný rozhovor a přejeme mnoho sil i štěstí do plnění všech cílů a snů![/b]

[i] [b] Foto: Abigail Strate při rozhovoru[/b] (autor: Jan Štěrba) [/i]