Adam Malysz: „Nedá sa len tak zabudnúť.“

Adam Malysz, ako čestný hosť na LGP vo Wisle, poskytol exkluzívny rozhodol portálu skijumping.pl, kde prezradil aké to je byť znova na mostíku, to či niekedy uvažoval nad pauzou v skokoch na lyžiach a nezabudol sa tiež zmieniť o nových kombinézach.

Na otázku aký to je to pocit byť po ročnej pauze opäť na mostíku, Adam odpovedal: „Spolu s kolegami v tejto oblasti chodíme často do Wisli, je to naša srdcová záležitosť,“ hovorí s úsmevom Poliak. Aj napriek tomu, že poľskí usporiadatelia často avizovali prítomnosť Adama na množstve krajských súťaží, Adam nakoniec nedorazil. „Bolo to kvôli nedostatku času, pretože robím aj niečo iné, hrám rôzne športy a zvyčajne ovplyvňujú moju prípravu a preto mi to časovo nevyjde. Veľmi často sa stáva, že organizátori vyhlasujú niečo bez konzultácie so mnou a tak nastáva zmätok.“

Ako každý športovec aj Adam mal obdobie, kedy si chcel od skokov oddýchnuť. „Boli okamihy, bezprostredne po kariére, že som si chcel trochu oddýchnuť od hluku. To je dôvod, prečo som začal robiť niečo iné, chytiť druhý dych, robiť niečo iné, samozrejme šport, pretože si neviem predstaviť život bez športu, od skákania si trochu odpočinúť. To však netrvalo dlho, pretože po mesiaci, dvoch som kontaktoval Roberta, Mackieho a spýtal som sa, kde trénujú, aby som sa mohol prísť pozrieť. Skákanie praktizujem 27 rokov bolo by ťažké na ne len tak zabudnúť,“ prezradila poľská legenda.

Na otázku, či by si opäť nešiel rekreačne zaskákať odpovedal: „Priznávam, že myslím na to, ale teraz ako vidím tie problémy s tými kombinézami, im vôbec nezávidím. Skákal som cez 27 rokov a teraz som začal robiť niečo iné. Veľmi ma to chytilo, ale som len študent rally. V skokoch som bol v istom zmysle profesor, nebolo veľa priestoru pre zlepšenie, rozvíjanie. Bolo potrebné len zachovanie úrovne. V mojom veku je ťažké zostať vo forme a držať krok s mladšími skokanmi, ktorí sú stále vo vývoji, najmä keď prišli zmeny,“ upresnil Adam.

Problémy s kombinézami vidí aj on: „Hovoril som s Romørenom, ktorý mi povedal, že som mal šťastie, pretože som bol ušetrený hrozných okamihov, ktoré sprevádzajú prispôsobenie sa týmto novým kombinézam. Povedal, že je to veľmi ťažké, aj keď sa snažil vyznať v kombinezovom systéme, nešlo to.“

Ako by Adam ohodnotil úroveň skokov v Poľsku po skončení jeho kariéry? „Ja si myslím, že úroveň je veľmi vysoká a postupne napreduje. Máme hráčov, ktorí skáču lepšie v lete, v zime trochu horšie, ale sú tam iní, ktorí skáču lepšie v zime ako v lete. Ale existuje pravidlo, že keď v lete sú skoky dobré, v zime to tiež nie je zle. Musíme teda veriť v našich chlapcov a že všetko sa pohne správnym smerom,“ povedal.

Adam sa nebráni ani myšlienke, že by bol poľským koučom. „Som veľmi otvorený akejkoľvek spolupráci a pomoci. Je známe, že som teraz oficiálne poradca pre poľský Zväz lyžiarov a kombinácií, ale poviem vám úprimne, že mám na to veľmi málo času. Chcel by som sa tomu venovať viac, ale vzhľadom k tomu, že som nováčik v rally, tento krát je to veľmi nepravdepodobné. Až keď si dám pauzu, idem na kopce a snažím sa pomáhať,“ uzavrel rozhovor „poľský orol“.

Zdroj: skijumping.pl
Foto: Adam Malysz (autor: Michaela Vondrášková)