Trvalo to dlouhých 5 let, ale stálo to za to. Od úterka 17. září 2008 zprovoznilo Polsko na svém území druhý velký moderní můstek s konstrukčním bodem K = 120 m a HS 134. Ve tři čtvrtě na dvě (13:44 hod.) se rozjel Adam Małysz z 25 lavičky nájezdu rekonstruovaného můstku ve Wiśle-Malince a skočil 126 metrů.
Prvním skokům na obnoveném můstku předcházela ve 4. patře správní budovy, která je součástí dojezdu můstku tisková konference.
„Byla to nejtěžší investiční akce v mém životě“ prohlásil ředitel COS (Centralny osrodek sporta) v Szczyrku Zbigniew Łagosz.
„Přes omezený prostor v této lokalitě jsme chtěli, aby můstek stál na původním místě ve Wisle-Malince, které je dobře chráněné před větrem. Naši skokani tím získali skvělý objekt k tréninkům a nebude potřeba organizovat tolik zahraničních soustředění. A rovněž nebudou muset beskydští skokani jezdit trénovat tak často do Zakopaného“ řekl na tiskové konferenci president Polskiego Związku Narciarskiego (PZN) Apoloniusz Tajner
„Můstek je pro nás šancí k dynamickému rozvoji města“ prohlásil starosta Wisły pan Andrzej Molin. „Budeme kolem můstku rozvíjet sportovní infrastrukturu. Na můstku budou trénovat skokani z lyžařských klubů i polská reprezentační družstva“.
„Oficiální otevření můstku 27. září 2008 závodem Mistrovství Polska ve skoku a severské kombinaci bude mimořádnou událostí“, řekl pan Andrzej Wąsowicz – předseda Beskidzko-Śląskiego Związku Narciarskiego (B-S PZN) „Proto jsme pozvali řadu zahraničních hostí, abychom akci dali řádnou publicitu. Nechť přijedou do Polska na tréninky jako jsme my do této doby jezdili do Německa a Rakouska. PZN pozval řadu známých zahraničních skokanů, potvrzen je příjezd Andreasa Golbergera.“
Můstek Wiśla-Malinka před prvním skokem Foto: Ing. Jiří Sedláček
Tento můstek velmi potřebuje polský skokanský sport, škoda jen že jeho výstavba trvala tak dlouho, ale věřím, že nyní už bude vše v pořádku. Bude to pro nás velká pomoc, protože tréninky na dvou různých můstcích jsou mnohem efektivnější než na jednom,“ prohlásil Adam Małysz.
Po tiskové konferenci vyjela novou dvousedačkovou lanovkou na nájezdovou věž můstku pětice nejlepších polských beskydských skokanů – Adam Małysz, Piotr Żyła, Stefan Hula, Rafał Śliż i Tomisław Tajner. První historický skok předvedl sám Adam Małysz, který překonal konstrukční bod můstku délkou 126 metrů. Po chvíli skočil 130 metrů Piotr Żyła. Všech pět skokanů si třikrát vyzkoušelo můstek z různých nájezdů.
Po skokanské exhibice se podělil Adam s novináři o svých dojmech: “ Je to výborný můstek na kterém se létá nízko nad terénem. První skok byl opatrný, protože nás strašili, že nájezd krátký a při přechodu z umělé hmoty na trávu, chová se tráva jako houba a hrozí salta, ale strachy byly k smíchu.“
Adam ale přiznal, že přece jen prožíval jakýsi stres: No je to přece jen nový objekt, mohl tam náhodou trčet nějaký hřebík, nebo mohl být nějaký došek umělé hmoty slabě připevněný …“
Na upozornění, že vlastně vytvořil nový rekord můstku odpověděl: „Já jsem ho skočil, ale hned nato ho o 4 metry vylepšil Piotrek. Ale vážně se rekordy překonávají jen v průběhu řádných závodů a to v rámci FIS. Proto nikdo z nás neskákal kvůli rekordu, ale proto abychom se seznámili s můstkem.“
Adam dále řekl: Těšim se, že nakonec byl můstek v mém rodném městě vybudován. Býval jsem na stavbě často, díval jsem se jak můstek roste, pomáhal jsem jak jsem mohl, kdy bylo potřeba. Trpěl jsem když měla stavba problémy, kdy se výstavba protahovala po utržení zeminy na bubnu můstku. No ale už je to za námi. A pohled z nájezdové věže je nádherný a protisvah dojezdu je impozantní.“
Můstek je velmi moderní a vídím, že se nám zde bude dobře trénovat“ – potvrdil Łukasz Kruczek, trenér A-týmu Polska. „ Dá se tady skákat lépe z vysokých nájezdů.“
První můstek ve Wiśle-Malince byl postaven v roce 1933. Do roku 2003 roku byl několikrát přebudován. Naposled měl kritický bod K=105 m. Poslední rekord můstku 112,5 metrů patřil Wojciechu Skupieńovi, který ho vytvořil na Mistrovství Polska 28 února 2001.
První projekt přestavby můstku Wisła-Malinka byl vypracován v roce 2001. Tehdy se počítalo s investičními náklady ve výši 8 milionů złotych. Stavby byl schválena v roce 2003 a po pěti letech byla dána do provozu, když náklady vzrostly na 47 milionů złotych…
Pravá část tribuny a dolní stanice lanové dráhy Wiśla-Malinka Foto: Ing. Jiří Sedláček
Můstek Wisła-Malinka má konstrukční bod K = 120 m (HS 134). Pro blížící se závody jsou připraveny tribuny pro 1200 sedících diváků a předpokládá se možnost návštěvy okolo 10 tisíc diváků. Přijede do Wisły skutečně tolik fanoušků?
Hlavní práce byly dokončeny již v pátek 10. září 2008. Pokračují ještě úklidové a předávací práce. Můstek má již platnou homologaci národního svazu PZN. Homologace FIS bude provedena do 20. září. Prvními závody bude v pátek 26. září 2008 Mistrovství Polska v severské kombinaci. V sobotu 27. září 2008 proběhne slavnostní zahájení v rámci Letního Mistrovství Polska mužů a juniorů ve skoku na lyžích.
Program Letního Mistrovství Polska 2008 v severské kombinaci a ve skoku na lyžích:
Pátek 26.09.2008 –volný vstup
10:00 – skoky do severské – můstek Wisła Malinka
15:00 – běh do severské kombinace – Wisła Czarne – Stecówka
18:00 –kvalifikace do závodů jednotlivců ve skoku – skocznia Wisła Malinka
19:00 – Wisła Náměstí – otevření Alei Sportovních hvězd s účastí Adama Małysza
19:30 – Slavnostní předávání startovních čísel – Wisła – amfiteátr w Parku Kopczyńskiego.
Sobota 27.09.2008 – placené vstupné
16:45 – Oficiální otevření můstku Wisła-Malinka a pojmenování jménem Adama Małysza
17:15 – 1 . kolo závodu jednotlivců
18:15 – Finálové kolo závodu jednotlivců
Neděle 28.09.2008
12:00 – 1. kolo závodu čtyřčlenných družstev
13:00 – Finálové kolo závodu družstev
Vstupenky v ceně 80, 60 i 30 złotych na Mistrovství Polska je možno získat prostřednictvím stránek www.kupbilet.pl.
Od 5. září jseou v prodeji Wiślańskim Centrum Kultury i Informacji w Wiśle – Plac Hoffa 3.
Vstupenky platí na sobotu 27.09. a neděli 28.09. Vstupenka platí i k bezplatné dopravě autobusy pořadatelů na trase Wisła Centrum – Wisła Malinka – Wisła Centrum.
Foto: Adam Malysz na dojezdu při prvním skoku Foto: Marcin Hetnał, Skijumping.pl
Zdroj: Skijumping.pl, skokinarciarskie.pl a vlastní