Ahonen i Loitzl kritizují nová pravidla BMI

Fin Janne Ahonen a Rakušan Wolfgang Loitzl nejsou spokojeni s novými předpisy, týkajícími se BMI (indexu tělesné hmotnosti). Nové pravidlo, které mělo skokany odradit od velmi nízké váhy, má podle nich spíše opačný efekt.

„Nové pravidlo nepřináší plánované výsledky. Norové se rozhodli udržet si svou nízkou váhu na úkor zkrácení lyží. I když to není v rozporu s předpisy, vypadá to trochu směšně, když závodník, skoro tak vysoký jako já, skáče na lyžích o polovinu kratších, než jsou moje. Například Romøren je oproti mně nižší snad o 2 centimetry a když jedeme stejným výtahem na věž a naše lyže jsou vedle sebe, jeho lyže mají velikost lyží mého 9 – letého syna. Je to věc každého závodníka, jestli se rozhodne čerpat při skocích ze své nízké váhy, nebo delších lyží. To, co je možné ztratit vyšší váhou, je možné kompenzovat díky delším lyžím, čili lze dosáhnout stejného výsledku zdravým, či méně zdravým způsobem,“ uvedl Janne Ahonen na svém blogu.

Stejného názoru je i Rakušan Wolfgang Loitzl: „Bylo mi řečeno, že skokani musí mít vyšší váhu. Nejprve jsem z toho měl radost, protože pro mě byla váha velkým problémem. Nakonec se ale ukázalo, že skokani mohou mít tak nízkou váhu, jak sami chtějí. Stačí, že si zkrátí lyže. Ubírá se to špatným směrem. Kdo nemá danou váhu, neměl by být puštěn do závodu.“

AUTORKA ČLÁNKU: ANEŽKA MOCKOVČIAKOVÁ

Zdroj: skijumping.pl, skijumping-news.com
Hlavní foto: Janne Ahonen (zdroj: skijumping.pl)