Ahonen rekordmanem, po páté Turné vyhrál

V Bischofshofenu na můstku Paula Auserleitnera vyvrcholilo dnes tradiční Turné čtyř můstků. Kvalifikací z našich neprošel ani Borek Sedlák, ani Martin Cikl a bohužel ani Jakub Janda, který byl kvůli kombinéze diskvalifikován. Naopak z našich prošel do závodu letošní český lídr Roman Koudelka a Jan Matura. Za deštivého počasí a mírného větru zahájil závod Thomas Thurnbichler.

Dlouho se skákalo v rozmezí mezi 111 a 120 m. Výrazný skok nepředvedl ani náš Jan Matura, který doskočil na 118 m. První výraznější skok ukázal Japonec Shohhei Tochimoto, když dopadl na 124 m. Poprvé se do závodu na Turné kvalifikoval Slovinec Robert Kranjec. Holič z Lublaně dopadl na 122 m a nakročil si tak k postupu do 2. kola.

Totální propadli velikáni Roar Ljoekelsoey /107 m/ a domácí borec Martin Hoellwarth /116 m/. Martin Milka Schmitt dopadl na 121,5 m a byl evidentně vcelku spokojen, protože si zajistil postup do finálového kola. Velmi kvalitní skok na metu 124 m předvedl finský skokan Janne Happonen a dělil se tak o vedoucí pozici s Japoncem Tochimotem. Spokojenost se objevila na tváři domácího Martina Kocha po dopadu na 121,5 m. Loňský vítěz Turné, Nor Anders Jacobsen, doletěl na 128 m a šel suverénně do vedení, po něm zaskákal výborně, čtvrtý ze sobotního závodu, Dimitry Vassiliev z Ruska /126 m/. Matti Hautamaeki přistál jen na 121 m a hned po něm Anders Bardal uletěl na metu 132 m.


Foto: Janne Ahonen na T4M v Bischofshofenu

Dlouho nepustili na nájezdovou lavičku Romana Koudelku. Těžko říct, jak moc to bylo či nebylo regulérní. Jeho 120,5 m však na postup do finálového kola stačilo. Špatný stav nájezdové stopy způsoboval to, že skokané dosahovali nízkých nájezdových rychlostí a i ti nejlepší skákali málo. Malysz – 120 m, Neumayer – 119 m. Propadl se Andreas Kofler /117,5 m/, nepostoupil Švýcar Ammann. Malý skokan, který se ve včerejším závodě ve 2. kole vyhoupl z 18. příčky na konečné místo 3., dnes přistál jen na 116 m a brány finálového kola mu zůstaly uzavřené. Kuettel postoupil – 120 m. Loitzl pokazil – 115 m, čtvrtý v průběžném hodnocení Turné, Nor Tom Hilde, se po skoku na 116,5 m se závodem loučil.

Janne Ahonen v daných podmínkách skočil fantasticky na 126 m a čekalo se už jen na dva Rakušany – Schlierenzauera a Morgernsterna. Jenže na Schlierenzauerovi se podepsala nezkušenost závodit v takovýchto podmínkách a tak jeho miniskok na 114,5 m vyčaroval mladému Gregorovi výraz zklamání ve tváři a trenér Alexander Pointner málem omdlel. Morgernstern si nahoře na věži snad už jen přál, aby alespoň postoupil a nedopadl jako většina jeho souputníků z týmu. Dopad na 121 m mu na postup stačil. Po 1. kole tak vede Nor Bardal před Krajanem Jacobsenem, 3. pozici drží Janne Ahonen. Roman Koudelka je na 18. místě.

Ve 2. kole nejdříve „ulétl“ Slovinec Jernej Damjan na metu 126 m a následně německý letec Michael Neumayer na 131,5 m. Bezvadný skok předvedl domácí Arthur Pauli na 128,5 m, na stejnou metu doletěl i Bjoern Einar Romoeren. Skok pokazil Švýcar Kuettel. Sympatický skokan doskočil na pouhých 121 m. Rus Karelin doletěl na 130 m a udělal tak obrovskou radost trenéru Steiertovi. Ruský tým je posledních pár sezon velmi kompaktní, Rusové se výborně doplňují. Což následně potvrdil Denis Kornilov po dopadu na 132 m.


Foto: Janne Ahonen na T4M v Bischofshofenu

Polský Batman Adam Malysz, který prý zvažuje po sezoně konec kariéry, předvedl hodnotný skok na 132 m. Jediný český zástupce ve 2. kole, Roman Koudelka, nezaskákal špatně, jeho 128 m bylo za daných podmínek velmi povedených, ačkoli byl opět zdržován na nájezdové lavici. Nepříjemné zdržení nahoře na věži prožil i Martin Koch, který se však nenechal zbytečně rozhodit a skočil na 127 m. Skok se příliš nepovedl Hautamaekimu /123 m/ a pak už se z věže spustil Thomas Morgernstern, a po dopadu na 135,5 m hodil Ahonenovi rukavici. Ještě není pro Thomase vše ztraceno. Po něm skákající Schmitt skočil výborně na 132,5 m.

Rus Vassiliev přidal k prvnímu skoku metr navíc – 127 m a už seděl na nájezdové věži Janne Ahonen. Odrazová drba na nájezdové hraně a přistání na metě 136 m mu zajistila vítězství v Turné čtyř můstků!!!!!!!!!!!!!!!! 2. po 1. kole Anders Jacobsen skok pokazil – 123,5 m a jeho krajan, vítěz 1. kola, Anders Bardal skočil na 124,5 m. Janne Ahonen vyhrál závod v Bischofshofenu a celkově vítězem Turné. Na. 2. místě v závodě skončil Bardal a 3. Thomas Morgernstern. Morgernstern skončil 2. za Ahonenem v celkovém hodnocení Turné. 3. v pořadí Turné skončil Němec Michael Neumayer. Roman Koudelka skončil v závodě na 11. místě a stejná příčka mu patří i v celkovém pořadí Turné. Janne Ahonen vyhrál Turné po páté v kariéře a stal se tak rekordmanem.


Foto: Roman Koudelka na T4M v Bischofshofenu

1. Ahonen /FIN/
2. Bardal /NOR/
3. Morgernstern /AUT/
4. Schmitt /GER/

11. Koudelka /CZE/

Celkové pořadí Turné:
1. Janne Ahonen /FIN/
2. Thomas Morgernstern /AUT/
3. Michael Neumayer /GER/
4. Adam Malysz /POL/
5. Dimitry Vassiliev /RUS/
6. Andreas Kuettel /SUI/
7. Anders Bardal /NOR/
8. Martin Schmitt /GER/
9. Anders Jacobsen /NOR/
10. Janne Happonen /FIN/
11. Roman Koudelka /CZE/

Foto: Janne Ahonen na T4M v Bischofshofenu (zdroj: archiv)