Alexander Stöckl o stříbrném medailistovi

Norští fanoušci na Mistrovství světa v letech na lyžích věřili v medaile svých idolů zcela bezmezně, slyšeli jejich cinkání v uších už od prvního dne šampionátu, ale nejspíš i oni byli překvapeni, když se medaile poprvé zhoupla na krku dojatého Runeho Velty. Jakým skokanem a člověkem je stříbrný medailista? Nejen o tom mluvil Alexander Stöckl.

Stöckl v rozhovoru pro vg.no řekl: „Je to úžasné! Je těžké uvěřit, že byl schopný vydržet ten tlak po prvním kole, protože vést během mistrovství a vědět, že už zbývá jen jeden skok a vidět, že ostatní před vámi skáčou dobře a pořád být schopný soustředit se a prostě udělat to, co se udělat musí, to je něco speciálního. Navíc v jeho situaci, pro něj nové. Měl výbornou sezonu, nabral sebevědomí, ale toto je něco jiného. Domácí publikum, tlak je opravdu obrovský…,“ zdůraznil Stöckl.

Rune Velta nabírá nejen zkušenosti, ale i chybějící sebedůvěru
Rune Velta se norským médiím po zisku medaile svěřil, že v době, kdy mu bylo asi 15 nebo 16 let, měl těžké časy a chtěl kariéru skokana zabalit. Trenér je rád, že se tak nestalo a hovoří o svém vztahu s Runem: „Zatím jsem s ním ušel jen malý kousek cesty, tato sezona pro něj byla skvělá a máme opravdu dobrý vztah. Je to dříč. Snaží se zlepšovat a vždycky naslouchá.“ Alexander Stöckl poukazuje na to, že i osobnost skokana je pro trenéra důležitou součástí spolupráce: „Také si myslím, že zapracoval na své povaze, je teď více sebevědomý. Na začátku, když jsem ho poznal, byl docela stydlivý, a když jsem něco řekl, na vše odpovídal jen ano. Teď už je to víc o vzájemné konverzaci a to je hezké vidět. To zlepšení je i zde.“ Co Runeho přivedlo na mistrovství a k zisku medaile? „Ta nejdůležitější věc, kterou teď může vidět, je to, že ho sem přivedla tvrdá a dlouhodobá práce,“ zakončil Stöckl.

Stöckl krotí euforií: „Nezdvihejte mě vysoko, pád bude těžký!“
Lidé v Norsku mluví o takzvaném „efektu Alexandera Stöckla“ a úspěších, kterých tým dosáhl pod jeho vedením. Kouč na to se smíchem odpovídá: „Jediné, co můžu říct je, prosím, nezdvihejte mě vysoko, protože pád pak bude těžký!“ A doplňuje: „Myslím si, že děláme dobrou práci a nejsem to jen já. Snažím se dostat do týmu nějaké nápady, snažíme se spolu tvrdě pracovat. Je to práce celého týmu, ne jen jedné osoby. Já přináším nápady, ale stojí za tím spousta lidí. Je to federace, trenéři klubů, všichni musí usilovně pracovat, aby se tohle dělo. Jsem jen součástí celé věci.“ Spolupráce rakouského trenéra se zdá být opravdu přínosná, a proto doufá, že bude pokračovat co nejdéle: „Projekt Norsko je pro mě dlouhodobý projekt. Doufám, že úspěchy budou pokračovat a lidé budou pořád věřit. Přijdou znovu i těžké časy, všechno nejde jen směrem vzhůru. Takže důležitá věc je, abychom pochopili, že ta cesta, kterou jdeme, je správná. Tohle je budoucnost skoků a já doufám, že to bude dobrá a dlouhá budoucnost i pro mne.“

Zdroj: vg.no
Foto: Rune Velta (autor: Vendula Bittnerová)