Do Lahti odcestovalo i přes původní předpoklady šest Čechů. Kromě ohlášené pětky odcestoval i Jan Matura a měl by se hlavně na velkém můsku pokusit zabojovat o nominaci do závodu. Do každého závodu totiž můžou nastoupit pouze čtyři závodníci z jedné země. V tomto článku se podíváme na možnosti jednotlivých českých reprezentantů.
[b]Roman Koudelka[/b]
Tradiční česká jednička bohužel neprožívá úplně nejpovedenější sezónu. Ale do bojů o medaile se s ním alespoň na středním můstku počítat určitě musí. Jeho forma jde přeci jen nahoru a to potvrdil 5. a 11. místem z asijských závodů. Zajímavostí je, že na posledních 5 závodech na můstku s HS-100 byl Roman Koudelka třikrát na čtvrtém místě. Čtvrtý byl také dvakrát v roce 2007 ve Villachu na o 2 metry menším můstku, nikdy však nebyl na středním můstku ve Světovém poháru ani na mistrovství světa na stupních vítězů. Dokáže to tentokrát prolomit?
[b]Jakub Janda[/b]
Stejně jako u Romana Koudelky i zde je naděje na úspěch hlavně na středním můstku. Jeho poslední umístění v elitní desítce bylo deváté právě na středním můstku v Lillehammeru minulou sezónu. Byl to jeden ze závodů, ve kterých byl Roman Koudelka na čtvrtém místě. Od té doby dva Češi v elitní desítce Světového poháru v jednom závodě nebyli. V poslední době se Jakub Janda sice trochu trápí, ale pokud mu závod vyjde, umístění v elitní desítce není nereálné.
[b]Viktor Polášek[/b]
Skvělou formu prokazuje i veliký talent Viktor Polášek. Nepřehlédnutelným faktem je nedávné vítězství na mistrovství světa juniorů. Dále jeho formu dokumentuje pravidelné umisťování v elitní čtyřce Kontinentálního poháru a dokonce vítězství v závodě v Titisee-Neustadtu. Skvělé je i 18. místo ze Světového poháru ve Wisłe. Dalším pozitivem je schopnost vydat ze sebe v závodě vždy to nejlepší, jeho závodní skoky bývají totiž tradičně o třídu lepší než tréninkové. Podobně jako u předchozích dvou v jeho případě čekejme úspěch hlavně na středním můstku, který mu vyhovuje lépe. Pokud bude navíc foukat do zad, což mu jako snad jedinému skokanovi sedí více než protivítr, mohl by určitě hodně překvapit. Podle jeho slov bude ale jeho hlavní cíl dostat se do druhého kola.
[b]Tomáš Vančura[/b]
Zatím co zbytek českých reprezentantů nachází soupeře v ostatních skokanech, největším soupeřem Tomáše Vančury je letos on sám. Ačkoliv má podle všeho dobrou formu a v trénincích je skvělý, v kvalifikacích a závodech se mu to nedaří předvést. Narozdíl od většiny českých reprezentantů je spíše leteckým typem, takže lepší výsledek můžeme očekávat na velkém můstku. Pokud dokáže odbourat psychický problém, na nejlepší dvacítku by to mohlo vyjít.
[b]Lukáš Hlava[/b]
Letošní sezóna je pro Lukáše Hlavu bohužel prozatím výrazně nepovedená, ačkoliv občas na nějaké ty body dosáhne, určitě si představoval, že bude stabilně útočit na mnohem vyšší příčky než umístění na chvostu elitní třicítky, nebo dokonce samotnou kvalifikaci do závodu. Na střední můstek v Lahti má však skvělé vzpomínky. V roce 2012 zde zaznamenal třetím místem jediné stupně vítězů v kariéře. Můstek ale od té doby také prošel rekonstrukcí z HS-97 na HS-100. Loni ale byl na zrekonstruovaném můstku na 21. místě, což by mělo být v případě startu umístění se kterým by byl spokojen.
[b]Jan Matura[/b]
Pokud měl Lukáš Hlava špatnou sezónu, co můžeme říct o sezóně Jana Matury? Letos ještě zatím bohužel nedosáhl na body. Jednak nemá úplně ideální formu, ale také hodně válčí s materiálem. Tradičně má hodně slabé nájezdové rychlosti, za které velmi pravděpodobně můžou nevyhovující lyže. Na středním můstku nikdy nijak zvlášť neexceloval, takže zde je jeho start velmi nepravděpodobný. Pokud by startoval na velkém můstku, postup do druhého kola by určitě byl úspěchem.
Mistrovství světa by mělo podle všeho pokračovat po dnešních zrušených trénincích zítřejšími tréninky. Kompletní program najdete v jednom z našich předchozích článků.
[link=http://skoky.net/clanek.php?subaction=showfull&id=1487533435]Základní informace a program mistrovství světa v Lahti[/link]
[i][b]Foto: Česká vlajka [/b](autor: Wioleta Marchowska)[/i]