Ammann vítězí s hakubským rekordem

46 závodníků na startu, nepostup Čechů, vesměs krátké skoky. Tedy docela nezáživný závod pro oko nejen českého fanouška. Přesto se vyplatilo sobotní klání z japonské Hakuby sledovat. Švýcar Simon Ammann ze sebe v prvním kole vydoloval to nejlepším a v nádherném pokusu vyrovnal dosavadní letní rekord dlouhý 135,5m. Obrovský náskok pak jenom potvrdil a na pódium se jako vítěz postavil vedle domácího Daikiho Ita a krajana Andrease Küttela.

Druhé kolo letos poprvé bez Čechů

Letenka do Hakuby, to měla být i poukázka na body do celkového hodnocení. V prvním, sobotním závodě však úvahy nevyšly a namísto umístění ve třicítce se čeští fandové museli dívat na smolné 31. místo Ondřeje Vaculíka a 35. příčku Martina Cikla. Už zkušební kolo nedopadlo pro naše barvy příznivě, Vaculík předvedl 109,5m, Cikl jako předposlední jen 97,5m. Martin, pravda, v závodě přidal přes deset metrů a doplachtil na značku 109m, ale výkon o dva body na postup nestačil.

Ondra měl dokonce větší smůlu a se 110,5m obsadil s Kazachem Asanem Takhtakhunovem a Kenshirem Item 31. příčku. Nízkými známkami jen zpečetil nepostup o 0,5 bodu. A Češi tedy poprvé během letní sezony zůstávají bez zástupce v finálové rundě. Navíc jaká škoda, když v „plné“ konkurenci Ondra body dobývá, ale paradoxně v Hakubě se napoprvé nezadařilo. V neděli odpadne japonská národní skupina, snad tedy alespoň druhý závod přinese to, pro co si naši přijeli.

Ammann se vyrovnal Hannawaldovi

Atak bodů nevyšel ani slovenskému zástupci. Tomáš Zmoray se taktéž potácel na úrovni českých kolegů a za 109,5m bral 37. příčku. Největšími nešťastníky se však stali Švéd Andreas Aren, který měl vůbec co dělat, aby pokus na 84,5m rukama ukorigoval, a Rakušan Andreas Strolz, diskvalifikací za kombinézu vyřazen z bojů a nadějného umístění za výkon 123,5m. Rakouskou vlajku tak při absenci hvězd vzpřímeně podržel Nicolas Fettner (122m), průběžně sedmý.

Podobný výkon vyplodil také Roar Ljoekelsoey (123m), zasloužilý Nor se v Japonsku letos poprvé podíval do závodu Grand Prix, průběžnou čtvrtou příčku vykřesal Rus Denis Kornilov (124,5m). Výraznými hybateli pořadí bez diskuze byli domácí Japonci, téměř po celou dobu prvního kola pozici lídra okupoval Daiki Ito (126,5m) a v nejlepší patnáctce figurovalo pět japonských želízek.

Celé startovní pole však bylo krátké na favorizovanou dvojici ze Švýcarska. Andreas Küttel nejprve na čele vystřídal Daikiho Ita s délkou 127m a senzaci večera následně předvedl muž s nejvyšším číslem Simon Ammann. Suverén pátečních tréninků přenesl formu také do sobotní noci a na závěr prvního kola ohromil hrstku přítomných fanoušků i obědvající diváky u evropských přijímačů vzdáleností 135,5m. Doplachtil tak na značku dosavadního letního rekordu můstku HS 131, který od roku 1999 drží již neaktivní skokan Sven Hannawald. Ammannovi náhle stačilo nepokazit a vítězství měl v kapse.

Ammann pozici udržel, někteří však propadli

Vysokou laťku druhému kolu nastavil Fin Kalle Keituri s výkonem 123m a za svůj pokus byl odměněn výrazným postupem z 28. na 9. příčku. Obdobně si polepšil také Rus Pavel Karelin, když se skokem o půl metru delším obsadil dokonce 6. místo. Přesto zdaleka neměli na senzaci večera, osmnáctiletého Japonce Kenta Sakuyamatu (124,5m), který jakožto dlouhodobý vůdce závodu uzmul životní 4. místo dělené s Michaelem Neumayerem (117,5m).

Jejich úspěchu výrazně nahrál opakující se výbuch zkušených harcovníků z předních pozic. Málokterý skokan z průběžné dvacítky překonal 120m a až hříšně mnoho kleslo pod hranici 110m. Fin Jussi Hautamaeki 102,5m, Polák Lukasz Rutkowski 113,5m, vítěz kvalifikace Noriaki Kasai 103m. Společnost zoufalých tváří nakonec doplnili i Roar Ljoekelsoey (109m) a Rus Denis Kornilov (108,5m).

Jedině nejlepší trojice s jistotu hlídala své postavení a bednu nepopustila nikomu jinému. Daiki Ito si vydobyl titul Man of the Day a délkou 118m dokonce předčil Andrease Küttela (117m), který se krapánek zklamán radoval ze třetího místa. Simon Ammann ale žádné další drama nepřipustil a na jistotu dopachtil na 124,5m. Nyní se mu stobodovým ziskem otevírá cesta ke žlutému trikotu aktuálního lídra GP, pouť ovšem není nikterak růžová. K překonání momentálního krále Gregora Schlierenzauera nestačí pódium, Ammann by musel napodobit Rakušanův double a ovládnout Hakubu i v neděli.

Nedělní závod z Hakuby opět odvysílá Eurosport s Honzou Homolkou v komentátorském křesle, diváky přizval k obrazovkám na 9:30h.

Výsledky zkušebního kola
Průběžné výsledky po prvním kole
Kompletní výsledky sobotního závodu

Průběžné pořadí GP 2008 (7/10)

Foto: Simon Ammann (zdroj: skijumping.pl)