Anette Sagen zakončila letošní CoCŽ vítězně

Závěrečná dvojice závodů uzavřela v japonském městě Zao letošní ročník Kontinentálního poháru žen. A proběhla ve stejném duchu jako celý završený ročník – obě klání ovládla jasná jednička této zimy Anette Sagen z Norska. Suverénní vítězka celkového hodnocení si během víkendových klání připsala dalších dvě stě bodů, na stupních vítězů ji v sobotu doplnily Rakušanky Jacqueline Seifriedsberger a Daniela Iraschko a v posledním závodě sezóny potom Daniela Iraschko a Jessica Jerome ze Spojených států. Japonské závody se odehrály v komornějším duchu, do výsledků zasáhlo jen 31 skokanek, mezi nimiž chybělo české trio.

Sobotní dvanáctibodový náskok favoritky

Závody v Zau na můstku HS 100 připomínaly spíše národní závody, mezi 31 nahlášenými závodnicemi figurovalo 17 domácích skokanek. Z nich nejlépe zabojovaly šestá Yoshiko Kasai (79m a 73,5m) a desátá Yuuki Itoh (75,5m a 76,5m), kterou druhým skokem přeskočila Norka Gyda Enger (72,5m a 79,5m). Do Japonska přiletěla spíše torza týmů, Nizozemky reprezentovali ve dvojici, Finsko pouze jediná skokanka.

Také průběžná desítka nedorazila celá, chyběly Kanaďanky Nata De Leeuw a Katie Willis či Američanka Lindsey Van, kterou nepříliš úspěšně zastoupily dvanáctá Avery Andovino a šestnáctá Alissa Johnson, Jessica Jerome (73m a 79m) skončila těsně za TOP 10. Na startu se kromě Češek neobjevily také Italky, Slovinsko vyslalo jen Maju Vtic (77m a 75,5m), která skončila v sobotním závodě sedmá spolu s Němkou Ulrikou Graessler (77,5m a 76m).

Nejlepší pětice zbytku výsledkové listiny výrazně utekla, nechyběly skoky přes 80m. Kanadské barvy zastoupila Atsuko Tanaka (83,5m a 79m), německé Jenna Mohr. Po prvním kole za výkon 90,5m vedla, krátkým druhým skokem – 77,5m, však přišla i o pódium.

Na stupně vítězů tak vystoupala vedoucí trojice CoC, Rakušanka Daniela Iraschko (86,5m a 86,5m) jen druhou příčku přenechala krajance Jacqueline Seifriedsberger (87,5m a 88,5m), která starší kolegyni oběma skoky překonala. Více než dvanáctibodový náskok si vytvořila Anette Sagen (89m a 93,5m), norská jednička předvedla nejdelší skok dne a zařídila si tak jasné vítězství.

Neděle v podání Anette Sagen – vítězná tečka na závěr.

Japonky si v nedělním závodě pohoršily, nejlepším umístěním bylo 9. místo Yuuki Itoh (75m a 80,5m), která se podobně jako Norka Gyda Enger do TOP 10 posunula druhým pokusem (71,5m a 79m), a jedenácté Izumi Tamary (78,5m a 70,5m). Vyrovnaný výkon předvedla Maja Vtic ze Slovinska, předvedla délky 77m a 78,5m a obsadila osmou příčku. Sedmou pozici ze soboty obhájila Němka Ulrike Graessler, k 78,5m přidala pokoření hranice 83m.

Shodnou vzdáleností z obou kol vyskákala šesté místo Atsuko Tanaka (80m a 80m), tři body scházely Kanaďance k poražení stříbrné ženy soboty Jacqueline Seifriedsberger (78m a 83,5m) z Rakouska. Německo zastoupila v nejlepší desítce také Jenna Mohr, útok na pódiu se však nezdařil. Ani přes druhý skok dlouhý 87,5m nesmazala ztrátu prvního kola – 76m, a skončila čtvrtá.

V závěrečném klání zimy si skóre výrazně zlepšily skokanky ze Spojených států. K dvanáctému místu Avery Andorvino (74,5m a 73m) připojila Jessica Jerome bronz, když předvedla vyrovnané skoky mířící na značku 83m a 82m. Rakušanka Daniela Iraschko (80,5m a 85,5m) se konečně dočkala alespoň druhého místa, ztráta na první místo však byla propastná. Anette Sagen přidala k nejdelšímu výkonu prvního kola – 88m, maximum dne – 93m, a zvítězila s drtivým náskokem 26 bodů.

Anette Sagen stejně jasně ovládla celou soutěž, druhé místo v celkovém hodnocení Kontinentálního poháru obsadila Daniela Iraschko po boku krajanky, třetí Jacqueline Seifriedsberger.

[filename=Výsledky_CoC_Zao_zeny_8-9.3.08.doc] [filesize=Výsledky_CoC_Zao_zeny_8-9.3.08.doc] Počet stažení: [downloads=Výsledky_CoC_Zao_zeny_8-9.3.08.doc]
(výsledky převzaty ze skokinarciarskie.com)

foto: Anette Sagen (zdroj: skijumping.pl)