Anna Odine Stroem: „Letů už se nemůžu dočkat!“

Zřejmě největší norskou favoritkou byla před RAW Air Anna Odine Stroem. Pozici norské jedničky sice potvrzuje, na elitní duo Althaus-Klinec však přece jen nabrala ztrátu. Je si však vědoma, že lety mohou pořadí obrátit řádně vzhůru nohama. Historické ženské lety byly pochopitelně i hlavním tématem našeho rozhovoru.

Rozdíl v RAW Air je celkem velký (po prologu v Lillehammeru ztrácela Stroem na první Klinec zhruba 45 bodů), myslíš, že můžeš stále vyhrát?

Doufala jsem, že žádné otázky na celkové pořadí nebudou (smích). Ale určitě pro výhru udělám maximum, vím, že můžu předvést skvělé skoky. A hlavně nás čekají lety na lyžích, tam se může stát opravdu všechno.

Na letech se dá ztratit i získat hodně bodů. Jak se na historické lety těšíš?

Těším se moc, už počítám dny do začátku! Snad do té doby neudělám nic hloupého.

Převažuje tedy nadšení, nebo nervozita?

Myslím, že od každého trochu. Protože to pro mě bude poprvé, tak jsem samozřejmě nervózní, ale kluci skokani říkají, že to je ta nejvíc vzrušující věc. Takže už se nemůžu dočkat!

Na lety jste čekaly mnoho let. Pociťuješ teď zvyšující se rovnoprávnost mezi skokany a skokankami?

Vypadá to tak. Přijde mi, že s každou sezonou dostáváme více pozornosti, což je samozřejmě povzbudivé. Teď můžeme ukázat lidem, že také umíme létat.

Tvůj styl nepůsobí tak letecky jako u jiných skokanek, budeš pro lety něco měnit, nebo myslíš, že to půjde beze změn?

Doufám, že moje technika bude v pohodě, pokud vše udělám správně. Což se mi zatím v RAW Air vždy nedařilo, ale pracuji na tom. Ale jak říkám, nikdy jsem to nezkoušela, takže uvidíme.

Jaký je tvůj momentální osobní rekord a kam bys ho chtěla o víkendu posunout?

Teď je to 140 metrů z prosincového Lillehammeru. A chtěla bych získat ještě aspoň sto metrů (smích). Hlavně ale chci překonat bratra a překonat 200 metrů. On dosáhl na 182 metrů, takže doufám, že budu mít aspoň rodinný rekord!

První sezonu jsi v nejužší světové špičce, co stojí za výrazným posunem vpřed?

Zapracovala jsem na základech svojí techniky, což udělá velký rozdíl. V týmu nám navíc vše perfektně funguje, cítím velkou podporu ze všech stran. To všechno se sčítá a doufám, že v pokroku budu pokračovat i příští sezonu.

Jaký byl pro tebe ten úplně nejlepší moment úspěšné sezony?

Bylo tam hodně skvělých chvil a sezona navíc neskončila. Ale hodně jsem si užila mistrovství světa a navíc jsem letos vyhrála svůj první závod SP.  Největší zážitek byl asi rekord můstku v Hinterzartenu (112,5 m).

Foto: Anna Odine Stroem (zdroj: skijumping.pl)