Anssi Koivuranta – z „kombiňáka“ skokanem

Finský skokan Anssi Koivuranta končí se severskou kombinací, své zaměření zúžil, nyní se vydává na dráhu skokana na lyžích! Podobně jako David Zauner se rozhodl pro svou o něco silnější část ze severské kombinace. Na rozdíl od Rakušana však neztrácel jako sdruženář v běhu natolik, aby nedosáhl na medaile a stobodové zisky.

Do výčtu úspěchů Anssiho Koivuranty, sdruženáře, patří:
● týmové zlato z mistrovství světa v Sapporu 2005
● týmová bronzová medaile z olympijských her v Pragelatu 2006
● 90 startů v SP – 25 pódiových umístění – 7 vítězství
● celkový triumf ve SP v severské kombinaci v roce 2009 (1461b)

Mezi skokany profesionály vlétl již v roce 2004, když se zúčastnil Kontinentálního poháru v Lahti. Na Mistrovství světa Juniorů v Rovaniemi v roce 2005 obsadil s týmem třetí místo. V letošním roce vyhrál tři letní Fis Cupy – v Örnsköldsviku a Courchevelu. Potřebné body pro start ve svém prvním Světovém poháru ve skocích na lyžích v nadcházející sezóně si zajistil minulý víkend při Kontinentálním poháru ve Wisle (3. a 15. pozice).

Koivuranta uvažoval o výměně kombinace za skoky již delší dobu. Posledním a konečným impulsem pro rozhodnutí byly dobré výsledky ve Wisle. Jak se s novou výzvou skokan z Kuusama popere, uvidíme již v nadcházející sezóně. Zajímavostí bude také sledovat boj staronových kolegů Koivuranty a Zaunera.

Mottem tohoto dvaadvacetiletého Fina je: „Don’t read history, just do it.“ („Nečti historii, vytvářej ji.“) – do historie severské kombinace se již zapsal, zdali se mu to povede i mezi skokany, nám ukáže až budoucnost.

Zdroj: berkutschi.com