Antonín Hájek věří: zima bude úspěšná

Půle srpna 2009 – první závod od bouračky, Fis Cup v Oberwiesenthalu. Do konce roku se Antonín Hájek „rozehříval“ v Kontinentálním poháru. Pak mocný vzestup s vyvrcholením na OH (7. na velkém můstku) a MSL (2. v kvalifikaci, 8. celkově na Letanici). Plus české maximum k tomu. „Z vozíku k rekordu,“ hlásaly titulky. Ale jaké bylo léto? Ale jaké bylo léto!

Za klidné by je označil jen neznalý naivka. Vždyť už i české noviny začaly psát o skocích na lyžích, to téma bylo dostatečně pikantní k rozpitvání na stránkách tisku. Antonín Hájek se přidal k Jakubu Jandovi a společně odmítli přijmout pozici druhořadých skokanů, kteří se nepodívají do Grand Prix.

„Ani ve snu mě nenapadlo, že bysme s Jandysem na Grand Prix nejeli,“ uvedl Hájek tehdy v polovině prázdnin pro Lidové noviny. „Fakt jsem si nemyslel, že budou nejlepším skokanům bránit v rozvoji. Navíc v sezoně, v níž čeká mistrovství světa. Ani nevím, co budu dělat do doby, než se do nominace dostanu. Nedostal jsem ani tréninkový plán,“ zněla Antonínova výtka směrem k národnímu trenérovi Davidu Jiroutkovi.

Nakonec Hájek objel 8 závodů CoC a v hodnocení skončil šestý, čtyři příčky za Jandou.

Grand Prix zkusil jen ve Wisle a pak až doma, v Liberci. Zvláštní pohled, když skokan, který se vyjímá na reklamních plakátech propagujících GP v Liberci a dvojí SP v Harrachově, nastoupí „jen“ v národní skupině.

Po nevýrazném výkonu byl Hájek na Ještědu 46-tý a smířlivější. Snad z únavy, snad z rozladěnosti. Léto zkrátka nevyšlo podle žádné pohádkové šablony „Z vozíku k rekordu“ – 3 závody, 0 bodů v GP.

„Body nemám ani jsem toho moc neodskákal, léto se pojalo trošku přípravně a ta forma prostě není tam, kdy by měla být,“ říkal Hájek pod libereckými můstky. „Ale já doufám, že je to jen příprava na zimu, ve které navážu na výsledky z loňského roku.“

Dokážeš odhadnout, proč nepředvádíš podobné výsledky jako v loňské sezoně, proč se dostáváš do útlumu?
Snad bych neřekl do útlumu. V létě bylo víc toho fyzického cvičení, takže teď třeba hraje roli spíš únava. A taky je rozdíl, když celé léto neskáčete a pak přijdete na jeden závod, jedete na začátku (startovního pole)… Příprava na zimní sezonu byla taková, jaká by měla být, takže zima bude úspěšná.

Říkal jsi, že jsi v létě moc nezávodil, přitom jsi čtvrtý v pořadí Kontinentálního poháru. Je to dobrá psychická vzpruha?
Je to taky dobrý, protože v létě jsou ty soutěže vyrovnanější než v zimě. A kluci potřebovali body do Světového poháru, tak jeli závody v Grand Prix a já jsem je nejel. A v tom Kontinentálním ty výsledky byly dobrý, takže je vidět, že ta příprava za něco stojí.

Foto: Antonín Hájek (zdroj: skijumping.pl)