Kazašské Almaty se v posledních letech stalo východním centrem zimních sportů. Po vybudování moderní skokanské i běžecké arény zde závodů hojně přibývá. Almaty již úspěšně hostilo juniorské mistroství světa, za dva roky je v plánu zimní univerziáda a v hledáčku organizátorů jsou rovněž ty největší zimní soutěže včetně olympijských her. A právě v bývalém hlavním městě Kazachstánu o víkendu vyvrcholí značně specifická série asijských skokanských závodů. Soutěžit budou opět i ženy.
[b]Již bohatá historie a velké plány do budoucna[/b]
Podobně jako v případě minulého víkendu, i v Kazachstánu se skokané mohou těšit na velice moderní prostředí. Tedy ti, kteří dorazí, ale o nepříliš valné účasti až níže. Můstky v Almaty byly postaveny u příležitosti organizace Zimních asijských her v roce 2011. Cílem bylo ale především kvalitní tréninkové zázemí pro domácí reprezentanty, vždyť dříve sloužil pouze přestárlý můstek K70 a skokané raději cestovali až do Německa. K otevření však došlo již v roce 2010 a hned od začátku začaly být můstky hojně využívány. V areálu se celkem nachází pět můstků, od K125 až po K20. Největší z nich byl záhy otestován dvěma závody letního COC a Grand Prix na sebe nenechala dlouho čekat, následovala již o rok později. Tak rychlé zařazování nových můstků do kalendářů nejvyšších soutěží rozhodně není obvyklé a na celém projektu je vidět, že v Kazachstánu finance vskutku nechybí.
Almaty je již celkem tradiční místem v kalendáři Grand Prix, letos se bude konat pátý ročník tohoto závodu. V zimě zde byly již dvakrát pořádány závody Kontinentálního poháru a na své si přišli i sdruženáři. Ti totiž v roce 2013 absolvovali premiérové kazašské závody Světového poháru. O tom, že byly úspěšné, svědčí fakt, že Almaty jsou pro příští sezonu v kalendáři také „svěťáku“ skokanského! Ale v plánu jsou rovněž další závody, vždyť Kazaši se neúspěšně ucházeli o Olympijské hry v letech 2014 a 2022 a dá se očekávat, že kandidaturu jen tak nevzdají. Nabízí se i organizace Mistrovství světa, která je nejspíše jen otázkou času. Klíčová budou bezpochyby skokanská klání následující zimy. Společně s Univerziádou a Mistrovstvím světa juniorů je Almaty na nejlepší cestě k obsazení všech myslitelných zimních skokanských soutěží.
Areál v Almaty se momentálně zdá pohříchu být nejsvětlejším bodem celého kazašského skoku. Očekávaný progres se zatím nedostavil a co je zajímavé, od otevření komplexu to s místními borci jde spíše z kopce. Samozřejmě, vliv na to má zoufale neúspěšné hledání nového trenéra (osloveni byli například Kruczek, Pointner, ale i Jakub Jiroutek) a absence mladých talentů před výstavbou můstků. Vypadá to ale, že nové můstky v Almaty společně s neutuchající finanční podporou by mohly přinést lepší časy kazašského skoku. Jména jako Sergei Tkachenko či Ilya Kratov jsou rozhodně příslibem.
[b]Chudá startovní listina, žádné přímé přenosy[/b]
Vzhledem k velkému množství závodů v minulosti by mohl být zajímavý pohled na skokany, kterým se na tomto můstku daří. Bohužel se ale v Almaty nikdy nesešla světová špička a proto tato statistika ztrácí smysl. V letošním roce tomu jinak nebude a očekávaná „startovka“ působí značně vybraně. Návrat kazašských skokanů do kolotoče Grand Prix přeci jen zdaleka nemůže vyvážit absenci národů jiných. Oproti minulému závodu budou zcela chybět Poláci a Norové i kvůli zrušení plánovaného charteru z Tschaikovsky do Almaty. Pokud vůbec, tak jiné evropské týmy se přestaví ve značně ořezané podobě. Za Německo například nastoupí Daniel Wenig, či Dominik Mayländer a zvučnější jména se ani jinde čekat nedají. Potěší snad jen návrat Rakušanů, které budou reprezentovat Thomas Diethart a Manuelové Fettner a Poppinger. Startovat naopak bude Kento Sakuyama a jeho triumf v Grand Prix už je tedy v podstatě potvrzen. Jak jsme již psali, český tým Almaty vynechává a soustředí se na trénink a Kontinentální pohár.
Mimochodem, Kontinentální pohár vypadá pro tento víkend mnohem zajímavěji. Skákat se bude v rakouském Stamsu a i díky tomu bude účast velice kvalitní. Představí se například Wank, Neumayer, Descombes Sevoie, Hilde nebo čeští reprezentanti, ale o tom až během víkendu. V Almaty budou diváci naproti tomu moci obdivovat další výkony Sary Takanashi, která se zdá být snad až příliš suverénní. Kromě ní a ostatních Japonek by se v nejsilnější ženské sestavě měly představit také Francouzky, Norky, Slovinky a startovat by měly i rakouské reprezentantky. Ženské závody budou tedy co do jmen podstatně zvučnější, než ty mužské.
Bohužel, diváci u televizních obrazovek žádné z těchto soubojů nezhlédnou. Alespoň ne živě. Nedělní závod sice poběží v přímém přenosu na druhém kanálu Eurosportu, bohužel ale v čase, kdy ho v české mutaci zcela opanují přenosy z Bundesligy. Český divák tedy bude muset spoléhat buď na internetové streamy, či na záznamy v průběhu týdne. Ty naštěstí v plánu jsou, o závody tedy zcela nepřijdeme a při malém počtu startujících je naděje na vcelku kompletní záznam. První z nich jsou v plánu v úterý po poledni. Pro úplnost je k článku připojen program víkendu.
[b][u] PROGRAM VÍKENDU (všechny časy SELČ)[/b][/u]
[b] Pátek 11. 9. 2015[/b]
9:30 Oficiální trénink žen
11:00 Kvalifikace žen
12:00 Oficiální trénink mužů
14:00 Kvalifikace mužů
[b] Sobota 12. 9. 2015[/b]
10:00 Zkušební kolo žen
11:00 Závod žen
14:00 Zkušební kolo mužů
15:00 Závod mužů
[b] Neděle 13. 9. 2015[/b]
8:30 Zkušební kolo žen
9:30 Závod žen
14:00 Zkušební kolo mužů
15:00 Závod mužů
[b][i] Foto: Můstky v Almaty[/b] (zdroj: xdtev.com)[/i]