Barbora Blažková: „Čím větší můstek, tím líp pro mě“

Relativně nejúspěšnější z trojice českých dívek během úvodního podniku SP byla Barbora Blažková. Dokázala se totiž probojovat do sobotního závodu, ve kterém však body nebrala. Jak sama přiznává, samotné postupy do závodů by jí letos rozhodně nestačily. O jejích tužbách, situaci ženského skoku v ČR či dalších tématech si můžete přečíst v následujícím článku.

[b]Ve druhém závodě už jsi dokázala postoupit, spokojená ale asi nejsi?[/b]
To rozhodně ne, já se na tomhle můstku každý rok trápím a mám z něj docela respekt. Nechci to svádět jenom na to, skoky nejsou dobrý, ale myslím si, že tu mám prostě takový ten nezdravý strach.

[b]Proč ti zrovna tento můstek nevyhovuje?[/b]
Když jsem tu jela svůj první SP, tak jsem tu spadla a skončila v nemocnici. Pak mě to docela poznamenalo. Ten můstek mi něco udělal a mám z něj respekt.

[b]Nelituješ, že ses neprobojovala na velký můstek, na kterém jsi loni v Oberstdorfu zaznamenala dobrý výsledek?[/b]
Na velkém můstku je víc znát, kdo se bojí. Čím větší můstek, tím líp pro mě. Jediné co mě mrzí je to, že tam jede jen třicet nejlepších, tudíž já ne, ale věřím tomu, že kdybychom šli na velký, tak by to bylo lepší.

[b]Jak se ti spolupracuje s novým trenérem Antonínem Hájkem?[/b]
S Tondou jsme vlastně teprve půl roku, jsme i společně s juniory a určitě se hodně věcí změnilo. Jsme víc kontrolované, máme tréninky pravidelně na Dukle. Jak suché, tak skokanské, ty jezdíme společně s juniory. Myslím, že když to takhle půjde dál, tak jen lépe pro nás.

[b]Před startem sezony se hodně proklamovala sponzorská podpora firmy BWT. Je znát?[/b]
Já si myslím, že svaz potřebuje mít podporu, jelikož u nás to není tak populární sport jako třeba v Německu nebo v Norsku. Každý větší sponzor pro nás je určitě plus a pokud se povede mít Světový pohár u nás, tak si myslím, že to bude jedině dobře.

[b]Letos jste nečekaně mohli získat body dříve než kluci, ale nakonec to nevyšlo, vnímala jsi i tohle?[/b]
Jak říkám, úplně ideálně se tu necítím, mám tu problémy i s nájezdovou rychlostí. Holky mi ze stejné lavičky dávají i kilometr a půl, což je docela hodně, takže jezdím i pomalu. Věřím ale v to, že na dalších závodech to bude lepší.

[b]Můstek v Hinterzartenu už ti sedí více?[/b]
Tam jsem byla tak před pěti roky, takže nemůžu říct. Ale určitě se těším a myslím si, že do té doby stihneme i potrénovat. Řešilo se, jestli bude i Harrachov nebo ještě Ramsau, takže věřím tomu, že tam by to bylo lepší.

[b]V týmu jsi momentálně nejzkušenější, je to ve vztazích nějak znát?[/b]
Myslím si, že ne. Každá jdeme sama za sebe. Já jsem sice nejdéle ve Světovém poháru, ale zase jsem takový největší „posera“ v týmu, mám největší strach a nervozita panuje u nás všech. Po psychické stránce je to u nás docela špatný.

[b]V Česku ještě dvě zkušenější skokanky alespoň teoreticky jsou. Jedná se o Martu Křepelkovou a Michaelu Doleželovou. Jak to vypadá s nimi?[/b]
Marta Křepelková studuje ve Francii. Míšu Doleželovou jsme viděli v březnu v Harrachově na MČR na K-50 a ta si myslím, že se už nevrátí. Myslím si, že by musela shodit opravdu hodně kilo a to je to nejtěžší.

[b]Jaké jsou tvé cíle pro zbytek sezony?[/b]
Stabilizovat ty moje chyby, aby se nedělo to, že se mi jeden skok povede a druhý je o dost horší. Hodit se psychicky do pohody a věřím, že když to takhle dopadne, tak ty body by pak mohly být stálé.

[b]A na který závod či podnik se letos nejvíce těšíš?[/b]
Jelikož jsem se dozvěděla, že závod na Holmenkollenu v Oslu letos není jen pro třicet nejlepších, ale pro všechny holky, tak se budeme asi soustředit na velký můstek.

Barboře Blažkové děkujeme za poskytnutý rozhovor a přejeme jí mnoho příležitostí zazářit na velkých můstcích!

[i][b]Foto: Barbora Blažková [/b](autor: Sabine Link)[/i]