Barbora Blažková: „Konečně mi vyšel skok v závodě“

Zatímco v tréninkových pokusech se již v dosavadní letní sezoně několikrát objevila v elitní třicítce, v závodech se Barboře Blažkové podobná umístění vyhýbala. To se změnilo dnes ve Frenštátě, kde o příčku zlepšila loňské umístění na konečnou 28. pozici. Po závodě nám poskytla rozhovor.

[b]Vypadá to, že ti konečně vyšel závodní skok…[/b]
Já jsem byla spokojená, protože mám většinou problémy s psychikou v závodech a dneska mi to konečně vyšlo. Ani jsem nepočítala s tím, že bych mohla postoupit, ale už z toho samotného skoku jsem měla radost.

[b]Jaký je tedy pro tebe hlavní rozdíl mezi tréninky a závody?[/b]
Je to prostě jenom v hlavě. Do závodu víc chci a většinou hodně zpozdím odraz na hraně a pak mi to chybí.

[b]Pro tebe to jsou první letní Grand Prix body, jsi se skoky spokojená?[/b]
Mrzí mě ten včerejší závod, protože tam jsem měla určitě taky šanci bodovat. Ale jsem ráda, že je to doma mezi svýma, před rodiči a že jsem to dokázala aspoň dneska.

[b]A jak hodnotíš dnešní skoky?[/b]
Já jsem s dnešními skoky spokojená, samozřejmě rezervy tam mám. Je to v přesnosti a nájezdovém postavení, ale i tak vidím, že to stačí, a když zlepším tohle, tak to může být úplně jinde.

[b]Jsi známá milovnice větších můstků, jak se těšíš na sezonu, kde závodů na nich bude více?[/b]
Na sezonu se těším dost, doufám tedy, že příprava se zlepší. Doteďka to není ideální jak by to mohlo, nebo mělo být. Tak uvidíme, jestli začneme jezdit na ty velké můstky a že to přijde.

[b]V čem není příprava ideální?[/b]
Je to spíš tak, že skrz finanční důvody málo jezdíme do ciziny a v Liberci když už jde skákat, tak nám nepřejí větrné podmínky. To je celý.

[b]Před sezonou došlo ke změně vedení českého skoku, vnímáš rozdíl?[/b]
Nevnímám to vlastně zatím nijak. Měla jsem s vedením sezení, ale že bych cítila změnu, to se říct nedá.

[b]Začínáš být ve věku, kde české skokanky kariéru končily či končí. Jak to vypadá s tvou skokanskou budoucností?[/b]
Je těžké to takhle říct, protože je známo, že s váhou bojuju. Uvidíme, co bude dál. Na jednu stranu je to pocit, který vám nic nenahradí, ale může něco přijít. Třeba můžu špatně spadnout, pak se začít bát. Stát se může cokoliv.

[b]Loni vás trénoval především Antonín Hájek, kdo je vaším trenérem letos?[/b]
V letošní sezoně trénuju hlavně v klubu s Patrikem Chlumem a jinak nám zůstal Jirka Hájek, ale s tím se vidím jenom na reprezentačním zájezdu nebo závodech.

[b]Tady ve Frenštátu se sešlo pět Češek, jinak vás ale bývá méně. Jak ti to vyhovuje?[/b]
My jezdíme většinou jen ve dvou, takže jsem ráda, že tady jsme se takhle sešly. Marta Křepelková kvůli tomu přijela až z Anglie, to je taková skokanka, která přijede, skočí a takhle jí to skvěle vyjde. Je to fajn, sešly jsme se a jsem ráda, že to tady takhle může být.

[b]Jak to vypadá s poslední dobou hodně zraněnou Zdenkou Pešatovou?[/b]
Zdena má dosavadní dlouhodobé problémy s kolenem. Ona osobně říká, že se vrátí na jaře, ale já tomu už moc nevěřím. Myslím, že už našla jiný způsob žití a věřím, že jí to chybí, ale nevidím snahu, že by se chtěla vrátit zpátky na můstek.

[b]Loni jsi docela málo startovala, jaké máš startovní plány na sezonu 2018/2019?[/b]
Loni už jsem ani neměla takovou motivaci, protože už nejsem juniorka a neměla jsem mistrovství světa juniorů. Mistrovství světa nebylo a celkově ta sezona pro mě byla taková mrtvá. Tak doufám, že letos se budou objíždět velké můstky a že to bude lepší. Plány závisí hlavně na vedení.

[b]V téhle sezoně máš nějakou událost nebo závod, který tě motivuje?[/b]
Asi vyloženě na závod ne, ale spíš na celou sezonu, hlavně na velké můstky.

Barboře Blažkové děkujeme za rozhovor a přejeme jí i celému českému dámskému skoku, ať se finanční situace jen zlepšuje.

[i][b]Foto: Barbora Blažková [/b](autor: Jana Zuzaňáková)[/i]