Bergisel: Loitzl líbal už podruhé vítězný sníh

Pranostika „Jak na nový rok, tak po celý rok“ bude zřejmě pravdivá. Vítěz novoročního klání Wolfgang Loitzl navazuje na započatou vítěznou vlnu a jako vítěz závodu v Innsbrucku uskakuje na první pozici Turné největšímu rivalovi Simonu Ammannovi. Švýcar se navíc bude třást i o své druhé místo, 2. příčkou na domovském můstku jej dohnal Gregor Schlierenzauer. Měsíce čekání skončily pro Martina Schmitta, obrozený německý skok slaví pódium. Naopak česká výprava přesvědčivě nepůsobila, finálové kolo nebylo z českého tria zapovězeno jen 19. Romanu Koudelkovi.

Český zmar zmírněn jen zčásti, 19. místem Koudelky

Nadějné vyhlídky se českému skoku začínají tříštit. Sezona po taškařicích zahájena s dvojicí káňat senzačně, pak přišly krůčky dalšího růstu. Vše vrcholilo sběrem dvou místo do desítky. Snad tahanicemi se Svazem, snad odloučením od kouče, ale Turné už není tou rozehranou pohádkou. Oberstdorfské zaváhání se ze stolu smázlo s omluvou jako „úlet“. Garmisch pak zajiskřil předchozím světélkem. Ale kroucení hlavou nad výkony v Innsbrucku, to už je oprávněné. Body jen od Koudelky, propad Jandy, neúspěch Vaculíka. Jen na Turné rychle zapomenout a vrhnout se vstříc mistrovství.

Na Bergiselu si česká výprava užila souboje dvou z kádru, kde favorit jasně předčil svého vyzyvatel. Ondřej Vaculík (107,5m) s obdobou zkušebního pokusu jen čtyřicátý osmý. Roman Koudelka se však ani jako vítěz příliš radovat nemohl. 115,5m vystačilo na 25. příčku a i přes vylepšení za zvýšeného nájezdu ve druhém kole (123,5m) si Roman neužil lepšího než 19. místa. Mohl si tak podat ruku s Tomem Hildem (116,5m a 122,5m), který se ke konci TOP20 probojoval přes Jakuba Jandu. Janda za 114m nepřevzal ani úlohu lucky loosera a propad z dvacítky průběžného hodnocení Turné zpečetil 33. místo.

Skokanský zenit neexistuje

Nohama k nebi byl závod otočen tak trošku od začátku. Emmanuel Chedal (115m) nepřešel přes Felixe Schofta (116,5m), Kalle Keituri se vyzmizíkoval 114 metry v boji s Danielem Lacknerem (115,5m), Andreas Küttel (119,5m) až z pozice šťastlivce pronikl mezi třicítku. A dokonce držitel výborného místa z kvalifikace Vincent Descombes Sevoie pohřbil na innsbruckém hřbitůvku, ležící před můstek, francouzský skok úplně. 112m půl metry nestačilo na Shohheie Tochimota (112,5m).

Zákonnosti stáří zase popírá Noriaki Kasai. Kdepak veterániáda, Kasai ještě patří do nejlepší desítky! Nejprve si užil vedoucí pozice (124,5m), pak podržel grandiózní 6. místo (126m). Návratem do reflektorů slávy se ale neopájel jako jediný. Návrat s velkým N zpečetil Martin Schmitt. V duelu o dvacet metrů rozcupoval Jerneje Damjana a s maximem kola 128,5m si přivlastnil poločasové vítězství. Nervičky však přesto zapracovaly a přes o dvě okna zvýšený nájezd skok o tři metry zkrátil. Přesto 125,5m v součtu Schmittovi přikleplo 3. místo. Do desítky se navíc probil i 7. Michael Neumayer (124m a 126m).

Loitzl mění sny v realitu krok po krůčku. Zatím úspěšně.

Stálicemi mezi elitní desítkou se pomalu stávají také držitelé praporů svých zemí Anders Jacobsen a Dimitrij Vassiliev. Norové vsadili v Innsbrucku na kvalitu než kvantitu, Romoerena s Ljoekelsoeyem posadili na letadlo domů. Výsledek pořád stejný. Bodovala norská dvojka, přičemž nejvýše byla norská vlaječka k zahlédnutí u pozice desáté. Jacobsen (121,5m a 126,5m) se po výhře v kvalifikaci třásl na bednu, nebylo mu však po ztrátě v prvním kole přáno. 9. Vassiliev (121,5m a 129m) také první pokus rozhodně nepřepálil a napravoval až v druhém kole. Nečekaně poctivě jej však kryl parťák Ilja Rosliakov (123,5m a 121m), dokonce z 12. místa.

Po hvězdné formě z úvodu sezony, kterou však neúměrně proměnil, se Matti Hautamaeki znovu zapojil do hry. Kontakt získal již prvním pokusem za 123,5m, ve finále pak poskočil se 128m těsně pod stupně vítězů. A na pódium se pořád ne a ne proskákat ani Thomas Morgenstern. Domácí živá voda v Innsbrucku nezabrala a loňského lamače rekordů v počtu výher čeká zřejmě hladový ročník. Bergisel přinesl po vyrovnaných skocích 124,5m a 125m 5. příčku.

Náhrada za promarněný rok vyšla innsbruckému publiku dokonale. Po loňské absenci se Rakušané dočkali na dvojnásobném olympijském můstku nadvlády svých miláčků. Zásluha patřila pánům z národního miniklání Loitzl versus Schlierenzauer. Útočnou pozici budovali ž prvními pokusy, jen půl metru odlišnými. Schlierenzauer 126m, Loitzl 126,5m. A pak znovu vyrazili k výšinám. Schlierenzauer si zařval jak tygr po dosažení druhého místa pokusem 127,5m, Loitzl (128,5m) pak padl na kolena štěstím a druhé životní vítězství oslavil znovu polibkem. Po Ga-Pa si užil i sníh na Bergiselu. A navíc sebrali vítr z plachet i Simonu Ammannovi (125,5m a 123,5m), ztrácejícímu již 16 bodů. Úsměv mu na osmé příčce před závěrečným závodem Turné znatelně tuhne…

Kompletní výsledky innsbruckého závodu
Průběžné hodnocení SP 2008/09
Průběžné hodnocení Turné čtyř můstků 2008/09 (3/4)

Rozuzlení čtyřdílné detektivky proběhne na našich obrazovkách v pondělí a úterý, kdy se odehrává kvalifikace se závodem na můstku v Bischofshofenu.

BISCHOFSHOFEN, Paul Außerleitner Schanze (HS 140)

Pondělí 5.1.

14:30h – oficiální trénink
16:30h – kvalifikace LIVE

Úterý 6.1.

15:00h – zkušební kolo
16:30h – 4. závod T4M LIVE

Oficiální rekord můstku: 145m – Gregor Schlierenzauer – 5.1.2008
Více na 4schanzentournee.com.
Historické výsledky T4M zde.
– on-line výsledky na – fis-ski.com
TV program

Foto: Wolfgang Loitzl (zdroj: skijumping.pl)