Bez mantinelu – rozhalsový pořad

Ve středu v podvečer se na rozhlasové stanici Radiožurnál uskutečnila debata o sporu skokanského úseku s Jandys teamem. Z duelu se omluvil předem avizovaný Leoš Škoda. Do etheru tedy hovořil pouze František Jež. Zde jsou některé z myšlenek, které v debatě zazněly.

Jakub Janda se za poslední dvě sezóny vypracoval v jednoho z nejlepších skokanů planety. Jeho úspěchy sebou přináší i nemalé finanční zisky. A jak už to tak bývá, o peníze jde v první řadě. Na jedné straně stojí svaz lyžařů, na druhé Jandys team.

Oba tábory se přou o reklamní plochu na lyžích české jedničky a oba mají pádné argumenty pro to, aby plochy patřili právě jim. Jejich spor však připomíná starou hádku o to, co bylo dříve, zda slepice nebo vejce. Posuďte sami. Svaz argumentuje tím, že k reprezentaci přivedl špičkový trenérský tým v čele s Vasjou Bajcem. Jinými slovy, nebýt svazu, nebyl by Janda výkonnostně tam, kde je. Lidé kolem Jandy oponují tím, že nebýt Jakuba, neměl by svaz takové příjmy. Na obou argumentech je něco pravdy a je těžké přiklonit se k jedné či druhé straně.

Můžeme si však představit, co by se stalo, kdyby byl letošní vítěz světového poháru vyloučen z reprezentace. Tratil by jak svaz, tak samotný závodník. Snad si to obě znesvářené strany uvědomují a snaží se navzájem si vyjít vstříc. V úvodu středeční podvečerní debaty na Českém rozhlase – Radiožurnálu to naznačil Lukáš Sobotka, předseda svazu lyžařů České republiky. Výkonný výbor přichází s řešením, aby byl Jakub i ostatní sportovci odměňováni „prémiovým systémem“, kde by byly započteny i Jandovy úspěchy – vítězství SP, Turné i medaile z loňského MS. Pan Sobotka navíc přiznal, že systém reprezentačních smluv je nastaven špatně, když se řeší čtyři měsíce, místo toho, aby se řešila příprava O všem se bude jednat tento týden v pátek, kde obě strany věří v dohodu.

Další debata se odehrávala mezi Martinem Haškem, redaktorem deníku Sport, a Františkem Ježem, manažerem Jakuba Jandy.

Pan Jež uvedl na pravou míru dezinformaci, která se objevila v médiích, a sice, že požadují 5 miliónů korun. Tato částka byla pouze odpověď při neformálním setkání na otázku pana Skrbka, jakou marketinkovou cenu má Jakub Janda. Tuto částku vyjádřil právník Jandys teamu pan doktor Micka. Nejednalo se tedy o požadavek.

Dále uvedl, že Jakub Janda má od roku 2002/3 startovné, dopravu a ubytování hrazeno. Úsek skoku mu hradí přípravu a kombinézu. Domnívá se, že náklady jsou minimální, ale přínos skokanskému úseku obrovský.

Pan Hašek vznesl argument, že reprezentaci vedl Bajc, nyní Schallert. Zabezpečení týmu se po nástupu nového vedení značně zlepšilo. Smlouvy jsou navíc uzavřeny dlouhodobě. Proč tedy tak tvrdě bojovali s úsekem skoku, který těžko mohl ze své ustoupit?

Pan Jež nepopírá přínos trenérů, nelíbí se mu však, že smlouvy byly uzavřeny dlouhodobě a nikdo nebyl obeznámen s jejich obsahem, jak závodníci, tak výrobci lyží. A že někdo na dlouhou dobu prodal reklamní plochu bez jejich vědomí.

Žurnalista Hašek odvětil, že sporná reklamní plocha patří FIS, která práva postupuje svazu lyžařů a ten je postupuje skokanskému úseku. Tím chtěl předeslat, že plocha nepatří závodníkům.

S tím Jandův manažer nesouhlasí a tvrdí, že od dob jeho závodění plocha patřila sportovci.

Hašek: „Trenéři mládeže, např. pan Remsa, považují současnou politiku za pro ně přínosnou. Sám pan Remsa tvrdí, že do mládežnických týmů jde mnohem více peněz, než tomu bylo dříve. Srovnával to s rokem 1995, kdy žáci neměli na čem skákat.“

Jež: „Naplněný rozpočet tvoří 22 milionů korun a z toho na děti plyne 750 tisíc korun. Tato částka mi přijde neadekvátní. A díky výsledkům Jakuba Jandy z posledních let je rozpočet takto vysoký.“

Hašek: „Použiji argument pana Škody, který tvrdí, proč pan Jež neprodává Jakuba Jandu na marketinkovém trhu, např. jeho jménem na jogurtech či jiných potravinách. Proč tedy nejdete touto cestou?“

Jež: „Myslím, že v tomto směru jsme udělali vše pro to, aby byl Jakub spokojený. Dělal reklamu na jogurtový nápoj, získal vozidlo od Mercedesu, což je také naše práce. Těžko se vám ovšem prodává něco, co nemáte kam umístit. Viditelná reklama se prodává lépe, než reklama do televize. Musíme být navíc opatrní, aby daná firma nebyla konkurentem sponzorů lyžařského svazu. V tomto je jakési omezení.“

Hašek. „Myslíte si, že se můžete dohodnout, když nyní pan Sobotka přišel s návrhem prémiového systému?“

Jež: V dohodu pevně doufám, pan Sobotka přináší jednu variantu, my jich nabízíme více. Bude nutné projít varianty všechny a vybrat tu nejlepší pro nás i pro skokanský úsek.

Nutno dodat, že v dohodu věří i fanoušci. Přijít o špičkového skokana tímto způsobem by bylo k pláči.