Budou ženy skákat o olympijské medaile?

Odpověď na tuto otázku přinese příští středa. 29. listopadu má na kongresu v Kuvajtu padnout konečné rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru o zařazení (nezařazení) disciplíny „skoky na lyžích žen“ do programu Zimních olympijských her ve Vancouveru 2010.

Možná si pamatujete na článek z letošního května, kdy jsme s velkou radostí oznamovali, že ženský skok byl zařazen do programu Mistrovství světa v Liberci 2009. I přes veškerá doporučení FIS, aby se to samé uskutečnilo i v případě olympijských her ve Vancouveru o rok později, hlasy z Mezinárodní olympijské komise hovoří o tom, že olympijským zlatem se žádná ze skokanek pyšnit nebude. Alespoň prozatím.

Jako hlavní příčina se uvádí, že „skoky na lyžích žen mají v Evropě a Japonsku příliš malou podporu a jsou populární pouze v Severní Americe.“ Všechny lyžařské svazy, které se starají o reprezentační družstva žen ve skoku na lyžích se bouří a právem. Vždyť maximální podporu má skok žen ve Švýcarsku, Itálii, Slovinsku, Rakousku, Německu, Česku ( viz ČOV nedávno poskytnutý grant na rozvoj skoku žen u nás), Norsku, Japonsku, USA a v Kanadě. Kromě toho skáčou ženy i ve Francii, Holandsku, Polsku, Švédsku, Finsku a Maďarsku.

U nás si na podporu skoků žen stěžovat nemůžeme, Vlaďka Pustková má finančně pokrytý celý program přípravy a účasti na závodech COCS a Mistrovství světa juniorů, zimní evropské série se vedle ní zúčastní i Michaela Doleželová a Lucie Miková (obě 12 let), které zvládnou můstky kolem K 80 metrů – Míša startovala v COCS už v létě.Kromě toho těchto 3 děvčat se už závodů u nás zúčastnilo dalších 11 děvčátek z Liberce, Desné, Lučan, Harrachova, Frenštátu a Kozlovic. Český olympijský výbor poskytl úseku skoku grant na rozvoj této discipliny ve výši 300.000,-Kč-letos z toho dostanou děvčata velmi kvalitní vybavení a již se zúčastnily závodů v Breitenbergu/GER a Kisovci/SLO a dvou tréninkových soustředění ve Frenštátě.

Nechme ale hovořit další, mezinárodní fakta: V závodech Kontinentálního poháru bodovalo přes 50 děvčat (startovalo víc než 70), na MS juniorů v Kranji startovalo 30 děvčat z osmi zemí. V případě odsunutí účasti žen na ZOH o další čtyři roky by o tuto poctu byly připraveny právě ty ženy, které nynější pozici a úroveň skoku žen vybojovaly – ty nejlepší jsou ve věku 22-27 let. A je jasné, že u žen je sportovní život vždy kratší, než je tomu u mužů.

Předsedové kanadského a amerického úseku skoku na lyžích obeslali ostatní národní lyžařské svazy, aby podpořili povýšení ženského skoku na lyžích na olympijskou disciplínu. Jeden z olympijských cílů přece zní: „Posilovat a upevňovat postavení žen ve sportu na všech rovinách a ve všech strukturách s ohledem na podporu principu rovnoprávnosti žen a mužů a vyloučit jakoukoliv formu takové diskriminace.“ Jestli mohou být v programu ZOH lední hokej žen, skeleton žen, jízda na bobech žen – v letních pak třeba vzpírání žen – , proč by tam nemohly být i skoky na lyžích žen? Skok na lyžích je vysoce technická disciplina, stavící vedle délky skoku i na určité estetičnosti, v současnosti díky úpravě můstků a nové technice ve vybavení i sport velmi bezpečný.

U samotných pořadatelů Vancouveru 2010 má zařazení žen na OH plnou podporu, protože, jak už je psáno výše, v Kanadě jsou skoky žen velmi populární a skokanky dosahují daleko větší úrovně než muži. Příští středu se možná přepíše historie, možná také ne. Před jedenácti lety skupina žen demonstrovala při mistrovství světa v Thunder Bay to, že skákání není pouze prioritou mužů. To byl začátek. Doufejme, že Kuvajt 2006 nebude konec.

Foto: skokanka Lisa Demetz