„Budu mít přirozený respekt. Ale ve výsledku se hlavně těším“ – ohlasy českých závodníků před debutem na oberstdorfském mamutu

Na svůj premiérový start na mamutím můstku v Oberstdorfu stále čekají kvůli silnému větru čeští reprezentanti Benedikt Holub a Radek Rýdl, kterých jsme se nejen na jejich pocity a očekávání z prvních letů zeptali včera po skončení republikového šampionátu. Část jejich odpovědí jsme Vám přinesli v předvíkendovém preview, zde Vám přinášíme plné znění.

Jako první přichází na řadu závodník z Frenštátu pod Radhoštěm Benedikt Holub, který v konečném měření na domácím šampionátu zapsal až devátou příčku.

Co říkáš dnešnímu závodu, bereš to spíš jako trénink nebo jako ostrý závod?

S Gajem (Trčkem) jsme si říkali, že to budeme brát jako trénink před lety v Oberstdorfu. Já jsem před nedávnem měnil lyže za kratší, takže mám teď nízkou váhu, a hlavně jsem si je chtěl zkusit. Skákal jsem na nich jen v Planici na malém můstku, takže bylo dobré si to tu vyzkoušet. Bohužel dneska mi to nevyšlo, protože jsem byl hlavou už na letech, takže jsem skákal víc dopředu, což se na malý můstek moc nehodí.

Jak se vlastně těšíš na lety?

Těším se, ale zároveň je to takové, že nějaké dny mám strach, nějaké dny stres, někdy se naopak strašně těším. Je to takový mišmaš pocitů. Vím, že až tam přijedu, tak první skok budu mít přirozený respekt. Ale ve výsledku se hlavně těším, myslím si, že létat docela umím a že to bude super.

Na začátku února jsi bodoval na Kontinentálním poháru v Lillehammeru, tam jsi, pokud si pamatuji správně odletěl ve druhém kole?

Já nevím, nějak jsem to prostě v sobě cítil. Měl jsem dobrou váhu, dobře jsem předtím skákal v Planici, takže jsem si říkal, že by to mohlo vyjít. Navíc to byl můj sen si zaskákat v olympijském areálu, je to tam neskutečné a jsem rád, že jsem tam byl. Nevím, prostě to nějak přišlo, zopakoval jsem ty skoky, i když v tréninku to možná bylo ještě lepší. V druhém závodě to už jsem chtěl zase trochu moc, ale jsem rád, že jsem ty body udělal.

Jaká je teď nálada v týmu, když Roman pravidelně boduje?

Super, určitě nás to teď všechny motivuje. Nechci mluvit za kluky, ale když jsem viděl Romanův výkon ve Willingenu, když byl devátý, smekám klobouk dolů před ním. Je vidět, že je ve výborné formě, a že se dá skákat normálně. Jsme v dobrých rukou, když to tak řeknu a funguje to.

Nespokojený se svým výkonem na domácím šampionátu byl liberecký Radek Rýdl, který byl i přes umístění na páté příčce bodově poměrně vzdálen pódiovému umístění.

Radek Rýdl (autor: Jiří Korbel)

Jak bys zhodnotil dnešní závod?

Je dobře, že se povedlo vůbec závod uspořádat navzdory podmínkám. Všude ve světě se neskáče, takže za mě to bylo super. Ale z mého pohledu se mi závod úplně nepovedl.

Co se ti nepovedlo?

Nepovedlo se mi ukázat skoky z minulého týdne ze soustředění, každopádně jsem se připravoval na lety na lyžích, takže ta technika byla trochu jiná.

Jak se na ně těšíš?

Mám z toho velký respekt, ale obrovsky se těším na mamutí můstek.

Co tě čeká po letech v Oberstdorfu?

Jestli se podaří navzdory podmínkám uspořádat nějaké závody, pak bych měl vyrazit na Kontinentální pohár do Kranje a do Zakopaného, kde by měl být i FIS Cup. Jestli se tohle podaří tak tam, když by se dařilo v Oberstdorfu, tak teoreticky i Planica, ale to by muselo být za opravdu dobré výsledky.

Foto: Benedikt Holub (autor: Jiří Korbel)