Čtvrtek desátého března je dnem, který mají příznivci dlouhých letů zcela určitě poznamenán ve svých myslích, jelikož v norském Vikersundu kvalifikací začíná 27. Mistrovsví světa v letech na lyžích. Probíhat bude do neděle 13. března, kdy je na programu soutěž družstev. Ve zhruba 2,5tisícovém Vikersundu, ležícím zhruba 85 kilometrů od Osla, se budou souboje o světový titul v letech konat již popáté v historii. Předešlé ročníky se zde konaly v letech 1977, 1990, 2000, 2012. Šampionát proběhne za divácké účasti, organizátoři očekávají návštěvu přesahující 10 000 diváků.
Můstek
Můstek byl ve své historii několikrát rekonstruován a postupně zvětšován, až do nynější podoby. Po roce 2018 však FIS rozhodla, že parametry musí být změněny. To mělo dva hlavní důvody – příliš velké rozdíly mezi závodníky (což bylo dáno zejména vysokým bubnem) a také velmý strmý a náhlý přechod do roviny po dopadu. Řešení tedy bylo následovné – na podzim roku 2018 se i přes četné protesty Norů navezla na závěrečnou část doskočiště pořádná porce štěrku, která celou dopadovou plochu výrazně zvýšila. Buben byl naopak snížen. Zatímco zejména v roce 2017 se zde vesele létalo až k hranici 250 metrů, na nejnovější verzi Vikersundbakken bude velký problém ustát byť 245 m. Organizátoři se sice snažili zvětšit úhel odrazového stolu (což by mělo vést k nižší trajektorii letu a zvýšené letové rychlosti ve druhé fázi), atak světového rekordu však ani tak čekat nemůžeme.
Jak se měnila postupně velikost můstku:
1936-1964… K 90
1965-1977… K 144
1977-1988… K 150
1989-1999…K 175
1999-2010…K 185
2011-2013…K 195 (poté můstek bez stavebních prací upraven na současných K 200)
Vikersundbakken
-velikost můstku HS 240
-konstrukční bod můstku K 200
-rekord můstku Stefan Kraft, Rakousko, 253, 5 m ze dne 18. 3. 2017 (dosavadní nejdelší let v historii)
-neoficiální rekord Dmitrij Vasiljev, Rusko, 254 m dne 15.2. 2015 (let neustál)
Lety nad 250 metrů na tomto můstku:
Stefan Kraft-253,5 m…2017, Robert Johansson-252 m…2017, Anders Fannemel-251,5m…2015, Peter Prevc-250 m…2015
Zajímavostí je, že se na tomto mamutím můstku v roce 2004 konaly i dva závody Kontinentálního poháru. Oba závody vyhrál Rakušan Roland Müller.
Historie, zajímavosti
Získané medaile našich reprezentantů
Zlato-1975- Karel Kodejška, Bad Mitterndorf
1994- Jaroslav Sakala, Planica
Stříbro-1983- Pavel Ploc, Harrachov
Bronz-1972- Jiří Raška, Planica
1973- Karel Kodejška, Oberstdorf
1985- Pavel Ploc, Planica
Medailisté z posledních čtyř MSL
2014 – Harrachov |
Německo |
Norsko |
Slovinsko |
2016 – Bad Mitterndorf | Peter Prevc
Slovinsko |
Kenneth Gangnes
Norsko |
Stefan Kraft
Rakousko |
2018 – Oberstdorf | Daniel Andre Tande
Norsko |
Kamil Stoch
Polsko |
Richard Freitag
Německo |
2020 – Planica | Karl Geiger
Německo |
Halvor Egner Granerud
Norsko |
Markus Eisenbichler
Německo |
Medailisté ze závodu družstev z posledních třech šampionátů
Titul se nikdy nepodařilo vyhrát takovým hvězdám, jakými byli Janne Ahonen a Jens Weissflog. Finská legenda skoků na lyžích Matti Nykanen a Rakušan Gregor Schlierenzauer dokázali za celou kariéru vyhrát titul jen jednou. Soutěž družstev je na programu od roku 2004 a zvítězit se v ní podařilo prozatím jen dvěma státům, a to Rakousku a Norsku. Norové prozatím drží šnůru tří vítězství po sobě. Podaří se jim letos vyhrát počtvrté v řadě? To se dozvíme v nedělní podvečer.
Program
- 3. 15:50 kvalifikace
- 3. 16:30 závod 1 a 2 kolo
- 3. 16:30 závod 3 a 4 kolo
- 3. 16:30 závod družstev
Favorité MS
V první řadě musím zmínit skokany z pořádající země, kteří jsou všichni vynikajícími letci a zejména v soutěži družstev budou žhavými kandidáty na zisk zlaté medaile. Na minulém šampionátu získal Nor Halvor Egner Granerud stříbrnou medaili, a to po vyrovnaném souboji s Němcem Karlem Geigerem s kterým v součtu prohrál o 0,5 bodu. Do popředí výsledkové listiny se budou chtít dostat i Marius Lindvik a Robert Johansson. Po nepříliš povedené sezóně se bude chtít o přední umístění poprat i Daniel Andre Tande, kterému se podařilo vyhrát před vlastním publikem poslední závod na velkém můstku v Oslo.
Další, koho musím zmínit, je enkláva skvělých letců ze Slovinska, kteří jsou rovněž žhavými kandidáty na zlatou medaili v soutěži družstev. Týmový závod určitě přinese skvělou a napínavou podívanou, to samé se dá očekávat i v závodě jednotlivců. Největší slovinské želízko v ohni hledejme ve jménu Cene Prevc. Ten tuto sezónu skáče ve skvělé formě a předvádí stabilní a vyrovnané skoky. Anže Lanišek se potýkal s menším poklesem formy, ale po druhém místě v Oslo to vypadá, že se mu dřívější forma vrátila. Nechme se překvapit, zda ji ve Vikersundu dokáže potvrdit. Do bojů o medaile bude chtít promluvit zcela jistě i Timi Zajc a uvidíme, jak se s účastí na mistrovství popere mladík Lovro Kos. Po prodělaném covidu můžeme těžko odhadovat, v jakém světle se ukáže Peter Prevc. Největším překvapením je nominace Domena Prevce, který byl celou sezónu bez formy a jen paběrkoval v několika málo závodech. Do nominace se dostal na úkor dobře skákajícího Žigy Jelara.
V rakouském týmu se veškeré naděje vkládají do Stefana Krafta, jenž se momentálně nachází ve skvělé formě. Pozadu určitě nebude chtít zůstat, ani trojice Manuel Fettner, Jan Hörl, Daniel Huber. Z německého týmu se musí určitě počítat s obhájcem titulu a jedním ze spolufavoritů Karlem Geigerem. Atakovat stupně vítězů bude chtít i Markus Eisenbichler, který má dle svých slov s lety nevyřízené účty.
Opomíjet se nesmí ani vedoucí muž Světového poháru Japonec Rjoju Kobajaši, který si určitě dělá zálusk na zisk zlaté medaile, která mu ve sbírce zatím schází. Koneckonců právě Kobajaši zde v posledním závodě (2019) předváděl skvělé výkony a ke triumfu mu scházely desetinky. Velkou neznámou jsou Poláci Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Žyla, u kterých jsou výkony jak na houpačce. Zejména bude zajímavé sledovat, jak si povede Kamil Stoch, který v kariéře vyhrál takřka vše, ale titul z leteckého šampionátu mu ve sbírce stále chybí.
Češi
Jak jste už jistě zaregistrovali, tak Roman Koudelka pro bolesti v koleni ukončil sezónu. Největším překvapením je zcela nečekané ukončení kariéry Viktora Poláška. Na mistrovství bude startovat jen Čestmír Kožíšek. Do zítřejší kvalifikace by mělo nastoupit přibližně 45 závodníků, do závodu družstev po nucené absenci Ruska a neúčasti Švýcarska způsobené zraněním Dominika Petera zasáhne tristní počet sedmi týmů. Což je sice oficiálně pod normou FIS (8 zemí) pro světové šampionáty, organizátoři však evidentně našli kličku v pravidlech…
Všechny přenosy bude vysílat Česká televize (Eurosport nezískal vysílací práva). Ten první bude k dispozici již v den kvalifikace, kterou ČT nabídne od 15:45 živě.
Článek připravil Petr Franc.