Čekání je u konce, jdeme na to!

Ačkoli letní skoky na lyžích získávají na popularitě a Grand Prix patří do skokanského programu, přístup některých skokanů a neobjíždění několika či většiny závodů dávají tušit, že to pravé začíná až na konci listopadu. Přiznám se, že listopad mám ze všech měsíců nejméně rád. Je sychravo, brzy tma a přechod na zimní režim beru nerad. Ale skoky na lyžích mě vždy vyvedou z chmurného počasí a nejinak tomu bude také v sezoně, která právě začíná.

Jen jsme si konečně zvykli na přepočty za vítr a nájezd, je tady další faktor, který bude alespoň ze začátku hrát významnou roli. Vzpomeňte na úvod Kontinentálního letního poháru, kde byl téměř každý, kdo měl skočky, diskvalifikován. Na vině byly kombinézy používané od nového ročníku. Pro zimu se pravidlo trošku upravilo a nulová tolerance byla nahrazena tolerancí 2 cm měřené snad kolem pasu. Je to už pořádná alchymie a nelze vyloučit, že hned na začátku uvidíme smutné tváře, které neprojdou u Seppa Gratzera. Navíc jsme mohli v Klingenthalu vyzkoušet sundání nájezdu před skokem z popudu kouče.

Nepochybně nás čeká sezona plná napětí. Rakušané by sice měli vládnout, ale absolutní hvězda, která by světovému poháru výrazně dominovala, se asi neobjeví. O to zajímavější bude každý závod a důležitý každý bod. Před novým ročníkem je hned několik otazníků a také témat. Jak bude skákat nová krev, nová generace, která si říká o slovo? Kolik jmen letos vyhraje závod SP nebo bude na stupních vítězů? Bez nějakého přehánění může na „bedně“ stanout třeba 20 skokanů – Schlierenzauer, Morgenstern, Bardal, Ammann, Hilde, Stoch, Kranjec, Prevc, několik Němců, výborní Japonci, a snad i Lukáš Hlava nebo Roman Koudelka. V létě navíc nadějně skákal Jan Matura. Na konci sezony spočítáme účast na stupních vítězů, ale prakticky každý, kdo bude na bodech, může vylétnout nahoru. Letos opravdu nebude jednoduché tipovat…

Letos dokonce uvidíme novinku v podobě mixu. Určitě to bude zpestření, holky udělaly obrovský kus práce. Když si vzpomenu na liberecký šampionát v roce 2009 a na to, jak málo skokanek bylo tehdy schopno skočit kvalitně, a porovnám to s dneškem, tak je to posun jako hrom. Přesto je dále co zlepšovat a uvidíme zase velké rozdíly ve výkonnosti.

Asi každý má před sezonou nějaké cíle a přání. Jako komentátor nikomu nefandím a ani by to vlastně nebylo vhodné, přesto mám taková tři skokanská přání. Především by skokanská zlatá rybka mohla zařídit vítězství českého reprezentanta v některém ze závodů. Vždyť už dlouho nevím, jaké to je, zakřičet si u výhry našeho závodníka. Pak Jakubovi Jiroutkovi jednu bednu a podařené mistrovství světa a Ammann ať už zvládne Turné a zkompletuje si to, asi by si to zasloužil. A aby se každý, kdo zapne Eurosport, bavil, letos toho bude opravdu hodně…

Program závodů Světového poháru mužů a žen v Lillehammeru

Foto: Roman Koudelka (autor: Vendula Bittnerová)