Česko v SP 9., nejlepším Roman Koudelka

Závěr sezóny přinesl bilancování také v českém táboře. Jaká byla uplynulá sezóna? Kdo byl nejlepším Čechem? Utápí se český skok skutečně v krizi? Na některé z vyvstávajících otázek se odpovídá těžko, jedna však nepotřebuje dlouhé dedukce – jméno nejúspěšnějšího českého skokana zimy 2007/08 zní: Roman Koudelka.

Roman Koudelka – Čech č. 1

Jednoznačnou českou jedničkou uplynulé zimy se stal Roman Koudelka. Osmnáctiletý juniorský mistr světa z Lomnice nad Popelkou pronikl pětkrát mezi nejlepší desítku závodu SP a v konečném hodnocení obsadil 17. příčku, oproti loňsku poskočil o 22 míst. Úvodní týmová soutěž v Kuusamu sice příliš nevyšla a do individuálního závodu neprošel nikdo z našich, úvodní alarmující situace se však naštěstí obrátila.

Hned v Trondheimu pronikl mezi první dvacítku, na středním můstku ve Villachu se dvakrát málem postavil na pódium. Nejprve jej od vysněných stupňů vítězů odřízl domácí Gregor Schlierenzauer, den nato se o bramborovou pozici dělil s Wolfgangem Loitzlem, když jen o 2,5 bodu nestačil na Janneho Ahonena.

Romanovi se povedl také úvod Turné čtyř můstků. K šestnáctému místu z Oberstdorfu připojil v Ga-Pa další čtvrté místo a mířil mezi ty nejlepší. Ale nezbedné vázání, které vypnulo při doskoku druhého skoku v Bischofshofenu srazilo Romana mnohem níže. Avšak závěrečné 11. místo z druhého bischofshofenského závodu a neúspěch čtveřice průběžné desítky posunul Romana na solidní, celkovou 11. příčku.

V Harrachově „Koudy“ poprvé zakusil létání a vzešlo z toho 20. místo. Umístění TOP 20 se stalo pravidlem, body sbíral až na tři výjimky do konce sezóny. Roman se také ještě dvakrát podíval mezi nejlepších deset, k 7. místu na domácím můstku v Liberci připojil 10. pozici v Kuopiu na Severském turné. A krásná tečka za parádní zimou přišla v závěrečném závodě v Planici – na největším můstku světa posunul Roman své osobní maximu a poprvé pokořil magickou hranici 200m – 201,5m.

Český tým zaujal 9.pozici. Inspiroval se kláním družstev v Kuusamu?

Český skok má za sebou rozporuplný rok. Na jednu stranu se dočkal několika umístění v TOP 10 závodů zásluhou Romana Koudelky, na tu druhou však mohlo být lépe. V hodnocení Světového poháru patřilo české skokanské jedničce 17. místo, za ní se však vytvořilo vakuum. Následujícím českým závodníkem byl až 41. Martin Cikl. A ačkoliv během sezóny bodovalo sedm českých zástupců, v součtu to stačilo až na deváté místo v hodnocení týmů. Přeskočili nás Rusové, Japonci či Švýcaři, zato jsme porazili Poláky.

Pro český tým jako celek patřila mezi bodově nejúspěšnější obě klání ve Villachu, druhý závod Turné v Garmisch-Partenkirchenu a druhý z libereckých soubojů na domácí půdě. Do celkového součtu hodnocení družstev SP promluvilo také páté místo z týmové soutěže v Planici, naopak zbytečná ztráta bodů přišla hned na úvod, kdy se naši kluci umístili v Kuusamu až na devátém místě, totéž se opakovalo před MS v letech ve Willingenu.

Kromě Romana Koudelky a Martina Cikla, který zazářil zejména před Vánocemi 9. a 14. místem v Engelbergu, se mezi světovou padesátku vešla ještě čtveřice. 43. místo obsadil Antonín Hájek, tomu vyšly zejména závěrečné lety v Planici, během kterých dvakrát posunul český rekord (210,5m a 219m), 44. příčka patřila Janu Maturovi, patnáctému z Liberce. Výbornou sezóny podle svých slov prožil Borek Sedlák, po úspěchu v Kontinentálním poháru přešel do A-týmu, kde si nejšťastnější chvilku vybral na domácím, libereckém můstku – 17. místo.

Prapodivnou zimu prožil Jakub Janda, čtyřicátý devátý. Famózní český skokan, vítěz Světového poháru 2005/06 pendloval mezi SP a CoC, ve kterém dvakrát zvítězil a i přes pozdější absenci obsadil konečnou 11. příčku. Ale ani úspěch v nižší soutěži nepozvedl Jakuba natolik, aby se do SP vrátil s tou parádní formou, s jakou drtil soupeře před dvěma lety. Nejpovedenějším závodem SP v sezóně bylo hned úvodní, oberstdorfské klání, ve kterém získal 21. místo. Poslední Čechem, který v závodě SP zabodoval, byl Jiří Mazoch, který si při svém debutu v Liberci připsal dva premiérové body.

Konečné pořadí Světového poháru 2007/08
Konečné pořadá národů SP 2007/08

Kalendář letní Grand Prix 2008
Kalendář Světového poháru 2008/09

V průběhu týdne čekejte shrnutí celé uplynulé sezóny a rozhovory se skokany.

foto: čeští skokané (zdroj: skijumping.pl)