Letní sezona finišuje a přípravy na zimu vrcholí. Český B tým, který jsem od května převzal, se posunul opět kroky vpřed a celý tým se těší na zimu a závodní atmosféru. V letním CoC bodovali Sakala a Štursa, což je pozitivem. Kluci po 4 měsících pochopili, že je to hlavně o tvrdé práci a denním režimu.
Trénujeme dle rakouského systému
Závodníci absolvovali v létě minimálně 12 závodů. Naším cílem bylo zlepšení kondiční připravenosti dle rakouského systému, jejž koordinuje šéftrenér Richard Schallert. Spolupráci si velmi pochvaluji a je vidět, kam se posunul svět skoků na lyžích.
Dle tohoto systému trénují Norové, Němci, Finové, Švýcaři, Rakušané či Poláci. Speciální deska, jež ukáže techniku skokana, sílu, balanc a těžiště, je velkým pomocníkem. Úsek skoku vynaložil veliké prostředky, vždyť deska stojí 20 000 Eur.
Trojice Holík, Štursa a Polášek poodskočila ostatním
Nastartovali jsme systém od 16 let až po dospělé a jedeme dle jedné šablony. K týmu, kde jsou Holík, Štursa, Friedrich, Michálek a Sakala, se připojil v srpnu od severské kombinace Polášek. Hned nám udělal radost dvěma 18. místy na FIS Cupu ve Szczyrku. Jinak v současnosti trojice nejlepších Holík, Štursa a Polášek poodskočila ostatním. Jediným kalným momentem bylo onemocnění Františka Holíka, jenž byl 7 týdnů mimo. Dnes již opět trénuje a je připraven prodat svůj potenciál.
V zimě se dočkáme krásných výsledků
Přesto, že kluci mají ještě dost stereotypů, jejich posun je vidět a v zimě se určitě dočkáme krásných výsledků. Po 5 letech v Itálii jsem se vrátil do ČR, skoky se posunuly a i v Česku se stále rodí noví skokani. A mají potenciál. Osobně chci přinést více úcty k sobě a k okolí v prostředí skoků. Je potřeba zakopat války a nějaké osobní spory.
Skokan musí být pro závody připraven
Stále někde čtu a slyším, proč jsem s juniory nejezdil více FIS Cupů. Pro mě skokan musí být nejprve připraven, aby se mohl srovnávat, a také si to zasloužit pracovitostí. Zadarmo nic nikdo nedostane a když mají kluci rezervy, nebo v průběhu léta nepracovali, jak jsem chtěl, řekl jsem si, že musí pochopit to, jak musí pracovat, a hlavně v osobním tréninku makat na 100 %. Nikdy není nic ideální, musíme pochopit, kolik skokanů máme v áčku, kolik juniorů a kolik financí na fungování celého systému.
Za posledních 10 let se tu vychovali výborní skokani a trenéři
Stále se mluví o TRENÉRECH, ale nejdůležitější věcí je dělat sport srdcem a s maximálním zapálením. Víme, že kluby nemají úplně ideální podmínky, ale o to víc se musí snažit tyto nedostatky nahradit svojí pracovitosti a motivací. Pro mě osobně česká škola neleží někde dole. Jak jsem říkal, na to, kolik skokanů a financí máme k dispozici, se tady posledních 10 let od nástupu Bajce vychovali výborní skokani a trenéři.
Výsledkem je 5leté působení mé osoby v Itálii, z toho 3 roky jako hlavní trenér, a angažmá Davida Jiroutka v Rusku. Největší školou je Světový pohár – já v něm byl 10 let, David Jiroutek také, to samé platí o Radku Žídkovi, Michal Doležal 5 let.
Moc chci touto cestou poděkovat za jejich práci v našem týmu a dále Daliboru Markovi, Mgr. Stanislavu Lasotovi a Zdeňku Žídkovi, jež kontrolují skokany v klubech. Nemáme moc profesionálů, myšleno tak, že plno trenérů normálně pracuje.
Člověk může vidět věci pozitivně nebo negativně. Já říkám, že je důležité chápat možnosti a podmínky, které jsou, a z nich dělat maximum.
Čeští skokani udělali pokrok
Nyní budou od 27. do 31. 10. A a B tým trénovat v Oberstdorfu na ledové stopě a pak už bude finišovat příprava na zahájení sezony. Čeští skokani se učí novým věcem a udělali velký krok. Je potřeba jen vydržet a hlavně mít důvěru v systém a trenéry. Někdy mi přijde, že na můstku se ještě nedostaví posun vpřed a všichni začnou pochybovat. Je důležité mít linii, kterou jsme nastavili, a 4 roky ji držet.
Chci poděkovat všem fanouškům a úseku skoků na lyžích za podmínky, jaké vytváří juniorům a za to, že mám možnost jet kamkoliv. Děkuji za důvěru a věřím, že ji celý tým splatí. Samozřejmě na závěr všem skokanům v týmu děkuji za práci, jakou odvádí.
Autor článku: Jakub Jiroutek
Foto: Jakub Jiroutek (autor: Ing. Jiří Sedláček)