Chika Yoshida – o ženském skoku na lyžích

Od října 2008 působí Chika Yoshida jako koordinátorka FIS pro ženské skoky na lyžích. Redakce ladies-skijumping.com s ní mluvila o budoucnosti této mladé, ale perspektivní disciplíny.

Jaké jsou vaše výhledy na rozvoj ženských skoků na lyžích v budoucnosti?
Mluvili jsme o tom nedávno na setkání FIS. Máme perspektivní plán dostat se rovněž na závody na velkém můstku. Ale právě to je teď těžké, protože je mnoho startujících velmi mladých. Možná za pár let se k tomu dostaneme. Také bychom chtěli, aby se více závodů žen i mužů konalo na stejném místě a ve stejnou dobu. Ale to bude vyžadovat hledání vhodných míst a záleží to také na pořadatelských a organizačních výborech. Německá lyžařská asociace dokonce podala žádost o zařazení týmových závodů na Juniorské mistrovství světa 2010, které se bude konat v Hinterzartenu. Ale vedení FIS tuto žádost zamítla. Jak statistiky ukazují, počet startujících je ještě příliš nízký. I přesto za námi stojí FIS a mnoho příznivců a sledují náš pokrok.

Nebyla podána také žádost, aby byla týmová soutěž zařazena do programu Mistrovství světa 2011 v Oslu? A byla také zamítnuta, že?
Není to překvapující. Juniorské mistrovství světa je třetí nejvýznamnější událostí, kterou FIS pořádá. Nejdůležitější věc je právě teď koncentrace na zvyšování sportovních výkonů.

Co si myslíte o myšlence smíšených týmů? Bylo to často navrhováno.
Dívčích závodů se neúčastní tolik národností, tak by se to organizovalo velice nesnadno.

Jistě byste si přáli druhou kategorii vedle Kontinentálního poháru.
Další kategorie je hudbou budoucnosti. Muži mají již 3 kategorie, Světový pohár, Kontinentální pohár a FIS cup. Ale mezi ženami nemáme právě teď tolik startujících. Většina zemí nemá ani druhý tým. A samozřejmě je to také finanční záležitost. Předpoklady pro Světový pohár jsou dost tvrdé. Organizační výbory musí také poskytnout živé vysílání v TV, což je problém.

Co potřebují získat menší země, kde se skoky teprve rozvíjejí, aby se dostaly do mezinárodních závodů?
Na prvním šampionátu jsme byli svědkem tvrdého boje o medaile. Toto léto se účastnily Kontinentálního poháru ženy z patnácti zemí. Když bude tento vzestupný trend stále pokračovat, bude to ohromné. Ale samozřejmě není pro mnoho národních lyžařských asociací snadné najít finance pro týmy. V každém případě byly navrhnuty programy FIS, pro podporu národního uplatnění nejen pro muže, ale také pro ženy.

DEFINITIVNÍ ROZHODNUTÍ ODVOLACÍHO SOUDU.
Na Zimních olympijských hrách ve Vancouveru budou definitivně chybět závody žen ve skoku na lyžích. Rozhodl o tom odvolací soud v olympijském městě, který definitivně zamítl po dvoudenním slyšení žádost o zařazení ženských skoků do programu 21. zimních olympijských her. Ústní rozhodnutí soudkyně Anne Rowles vyvolalo očekávané námitky. I když je to již ohraná písnička, je nutno podotknout, že nebyla splněna všechna kritéria na zařazení disciplíny do programu olympijských her (např. uspořádání alespoň dvou mistrovství světa).

Zdroj: ladiesskijumping.com, mittelbayerische.de
Foto: Ayumi Watase (zdroj: skijumping.pl)