Hlavním trenérem skokanského klubu JKL Desná je v současnosti bývalý český reprezentant v severské kombinaci a účastník ZOH v italském Turíně v roce 2006 [b]Patrik Chlum[/b]. V uplynulých dnech absolvoval soustředění v rakouském Ramsau a také okomentoval aktuální témata týkající se nejen jeho svěřenců.
[b]Jste trenérem mládeže v klubu JKL Desná, jaký je současný stav skokanů v tomto klubu, kolik závodníků a závodnic se věnuje tomuto sportu pod Vaším vedením? Můžete jmenovat největší současné talenty Desné?[/b]
Do zimní sezony vstupujeme s 26 závodníky, z toho je 17 chlapců a 9 dívek. Jsou rozděleni do kategorií od předžáků-předžaček, kteří nově budou závodit pouze na krajské úrovni, až po ženy a muže. O tyto závodníky se stará trenérské trio, kromě mne ještě Jitka Zemanová a Vladimír Nesvadba. Talenti by se určitě v oddíle našli, máme určitou skupinu závodníků, kteří, jak já říkám, mají předpoklad být v těchto sportech úspěšní. Nicméně to zatím absolutně nic neznamená, protože se to může mávnutím proutku změnit. Máme i talenty, kteří nechtějí poctivě trénovat, neboť jsou zvyklí vyhrávat. Pak přijedou ven a koukají, že to nestačí. Je těžké posoudit slovo talent, neboť když holka nebo kluk vyhrává ve 12-14 letech urychlenou specializací, pak slovo talent postrádá smysl. Nicméně je to bohužel dáno systémem celého sportu v ČR, kdy většinou kdo něco nezajede do 20 let, tak končí. Na druhou stranu takové MSJ už znamená vysoké měřítko kvality a tam by už měl závodník předvést slušné výkony.
[b]V současnosti je u nás podle mnohých odborníků a trenérů nízký počet mladých nadějí. Za Jandou, Koudelkou, Hlavou nebo Maturou je velká mezera – souhlasíte?[/b]
Naděje některé jsou, ale je jich poskromnu. A když se dostanou výš, tak ta konkurence je obrovská, takové MSJ a COC jsou už opravdu těžké soutěže. Trochu postrádám u těch závodníků větší zápal pro svůj sport, který dělají dlouhá léta. Někdy mi připadá, že se potřebujou jen dostat do nějakého družstva, dostat repre věci a to jim stačí. Takhle to ale samozřejmě nejde. Bohužel je takový problém patrný už od žactva, děti jsou lenivé, je doba počítačů, k tomu připočtěte velký výběr sportů, finanční situace rodičů atd. To vše tomu vůbec nepomáhá. Na Desensku a Tanvaldsku byl přes náš oddíl udělán na základních školách průzkum: 52% z 96 žáků do 8. tříd nebylo nikdy u žádného sportu ani sportovat nechtějí, pak je 20% fotbal, 15% florbal nebo ostatní kolektivní sporty a co vám zbyde? To že musíte pracovat i s tím, kdo neumí i základní cviky. Na druhou stranu bych to tak černě neviděl, ale musíme si přiznat, že doba, kdy svět koukal, jak jsme to dělali my, a vše nám záviděl, je pryč. Závodníků, kteří mají předpoklad, v ČR určitý počet je. A věřím, že většina onen předpoklad využije.
[b]Jak vypadá situace kolem můstků v Desné, daří se naplňovat plány, které jste zmiňoval na našich stránkách v létě letošního roku?[/b]
Podařilo se nám dodělat nájezd na objekt s HS65, což mne těší. Taky postavit vlek na vlastní náklady, na můstky HS45 a HS65 se nyní jezdí lanovkou. Udělá se 10 skoků za trénink a můžeme se pak věnovat i něčemu jinému. Slyšel jsem kritiku, že to není rovné nebo co. Ta nájezdovka tam stojí 60 let a naskakovalo se tam z oken, zaplaťpánbůh se to pomocí pár lidí dodělalo. Není to ideální, ale nám to stačí. V roce 2006 byl na rekonstrukci rozpočet 15 mil. Kč, dostali jsme 7 miliónů. Na nájezdovky nezbylo. Zkusíme v oddíle něco vymyslet. Budeme také žádat o přestavbu srubu, kde máme jen suché záchody. Při závodech to je tragédie, ani nemůžu pomalu někoho pozvat na soustředění. Musíme ten areál dotáhnout, i když toho je ještě hodně. Pan Jirka Matoušek, který to tam postavil v polovině minulého století, mě dodává energii, aby skok v Desné měl vždy své místo na skokanské mapě.
[b]Jaké závody v letošní zimě u vás chystáte?[/b]
6. 2. 2013 budeme pořádat krajské závody na můstku K-8. Odpoledne se poběží, navečer se bude skákat – to bude pro předžáky. Jinak pořádáme RKZ a MČR v termínu 23. – 24. 2. 2013 na můstcích HS28 a HS45, žákyně 11-12 let to budou mít jako MČR i ve družstvech, žáci 9-10 let MČR v SK, jinak všichni RKZ. Nebudeme dělat závody na objektu HS65 pro starší žáky a dorost, tenhle můstek se nedá pořádně upravit, nemáme techniku a nájezd šlapat lyžemi je nesmysl. Když jsem přišel do Desné, asi po dvě zimy se tam závodilo, ale nikdo to neocení. Nepovede se vám stopa a jste za blbce. Proto jsem si řekl: raději méně a lépe.
[b]Jak jste se Vy jako bývalý aktivní sdruženář dostal k trénování skokanů – specialistů?[/b]
Po MS v Sapporu jsem to zapíchl. Vždycky jsem těžil ze skoku, na MS v Oberstdorfu jsem udělal před závody salto a jel jsem domů. Pak jsem se 2 roky trápil, nemělo to cenu. V Desné končil v tu dobu syn Jirky Matouška, Milan. Trénování mě vždy bavilo. Byl jsem rád za tu možnost, i když jsem první rok a půl trénoval zadarmo. Peníze, co jsem dostal, mně stačily tak na pojištění a cesty. Tam mě podrželi rodiče. Nejsme zaměřeni pouze na specializaci skoku, ale věnujeme se také závodům severské kombinaci, neboť neznám pro skokany v žácích lepší cvik na předozadní rovnováhu, než jsou různé cviky na běžeckých lyžích, trénuje se tím i kondice, závodníci poté v dorostu jsou schopni pojmout větší dávku tréninku. Slouží to jako rozvoj všeobecné přípravy.
[b]Nakousli jsme naše reprezentanty, letošní zima zatím ale nepřináší v jejich podání očekávané výsledky. Kromě Lukáše Hlavy zatím naši zaostávají za letními výkony – kde je chyba a očekáváte zlepšení?[/b]
Chyby hodnotit nebudu, protože o žádných nevím. Viděl jsem kluky na soustředění v Oberstdorfu, Lukáš vypadal fantasticky, čišela z něj neuvěřitelná mentální síla. U ostatních se těžko soudí, ale s Bórou (Borkem Sedlákem – pozn. red.) jsem závodil a občas pokecáme, jsme v kontaktu. Začátek zimy tým úplně nechytl, ale chtěl bych říct, že je sezona MS a tam když se něco zajede, tak si někdo na nějaké Kussamo nebo Lillehammer už ani nevzpomene. Tam se bude takzvaně hodnotit sezona, na druhou stranu si musíme říct, že loňská sezona byla neuvěřitelně úspěšná. Klukům přeji, ať se jim podaří i tato.
[b]Co změny v pravidlech, už jste se svými svěřenci musel řešit např. změny velikosti kombinéz?[/b]
Nová pravidla jsem už řešil, pro nás to znamená od dorostu tyto pravidla respektovat. Zaplaťpánbůh, že udělali toleranci +2 cm. Když byla tolerance nulová, kombinézy se vytahovaly. O nás v klubu ani tak nejde, ale mančafty, to je tragédie. Kombinézy se vytahovaly, člověk furt jen šil. Byl jsem na semináři, prý se to udělalo proto, že se pořád snižovaly rychlosti a musely by se předělávat můstky – to je nesmysl! Změny v pravidlech napomohly akorát finančně silným státům a firmám, je to politika.
[b]Jak vnímáte další novinku – smíšené závody, oslovily Vás jako diváka a mají budoucnost?[/b]
Beru to, koukejte, jak z toho můžou těžit třeba takoví Italové, byla z toho bedna v Lillehammeru. Trochu to zamíchá pořadím, ale Rakousko a Německo budou pořád nahoře. Jen jsem nepochopil, proč hrnou holky na velký Holmenkollen.
Foto: Patrik Chlum (zdroj: osobní archiv Patrika Chluma)