Závody v Japonsku, ať už Světového Poháru nebo Grand Prix, nemají příliš velkou hodnotu. Body se sice rozdávají úplně stejné jako v závodech pořádaných na „Starém kontinentě“, každý skokan si však dvakrát rozmyslí, jestli si pro ně poletí přes půl světa. Tím pádem však odpadá markantní část konkurence a na světové scéně se mohou předvést ti méně známí a úspěšní. A třeba sesbírat nějaké body pro vyjetí kvóty. Takový je ostatně případ české dvojice Martin Cikl, Ondřej Vaculík, jediných českých zástupců na startu víkendových klání.
Ačkoliv nutno dodat, že Ondřej Vaculík dokázal ukořistit slušný bodový příděl i během „plně nabytých“ závodů a s kvótou by neměl být takový problém. Zato pro Martina Cikla se tyto závody mohou stát motivačními a hlavně výhodnými. Martin celé léto marně atakoval nejlepší třicítku a v Hakubě je hrozba dalšího nezdaru skutečně minimální. Doufejme tedy, že zdlouhavý let, radikální změna časového pásma i další strasti cestování na Japonské ostrovy budou stát za to.
Na startu se mimo jiné objeví tři z Němců – mladí Andreas Wank a Felix Schoft a zkušený doprovod Michael Neumayer. Norové dávají šanci starým harcovníkům, Roara Ljokelsoeye doplní Sigurd Pettersen a Begard Sklett. Přes Tichý oceán si pro snáze dosažitelné body zaletí Kanaďané Stefan Read a Boyd-Clowes Mackenzie a také pravidelní návštěvníci Japonska, Švýcaři. Závody se nenechá ujít Andreas Küttel ani Simon Ammann.
Ve dvojici do Hakuby dorazí také Finové (Musei Hautamaeki, Kalle Keituri), početnou, pětičlennou výpravu uspořádají Rusové, čtyři zástupce vyšlou také Poláci. Adama Malysze nechají však doma, stejně jako se pro trénování namísto létání rozhodla většina elitních skokanů. I Rakušané dávají prostor jménům jako Andreas Strolz či Nicolas Fettner. Slovenské barvy zastoupí naděje Tomáš Zmoray.
Závody se odehrají 13. a 14. září a stanice Eurosport vzdro původním plánům oba odvysílá v přímém přenosu. Připravujeme další podrobnosti.
Více na hakuba.gr.jp.
Foto: Ondřej Vaculík (zdroj: skijumping.pl)