Cizího trenéra ano. Cizí jazyk ne, říká se

Výběr nového reprezentačního kouče pro český manšaft teprve začíná, kromě logického prohledávání domácích vod ale vedení Úseku směřuje svou pozornost i za hranice. Přijmout dalšího zahraničního kouče by se ale nemuselo vyplatit. Nejen z pohledu financí, ale jako velký problém, který částečně vyhnal ex-trenéra Richarda Schallerta, se tváří jazyková bariéra. Přijetí cizince, který by se alespoň částečně nenaučil česky, by tak bylo krokem zpět. Vždyť Schallert, Jozífek i Janda připouštějí, že komunikace kvůli češtině poněkud vázla.

„Obě cesty jsou otevřené, jak zahraniční, tak česká,“ řekl pro idnes.cz Rostislav Jozífek. „U nás vybíráme ze jmen David Jiroutek, Jakub Jiroutek a Jaroslav Sakala.“ Kdo je kandidátem ze zahraničí, je prozatím tajemství. „Musíme čekat, jestli bude volný smluvně. Nejsme v námluvách v pokročilém stádiu,“ vysvětloval Jozífek. Dá se usuzovat, že právě onen tajemný cizinec je stavěn do pozice favorita. „Budeme se snažit o někoho opět z venku, i když má David Jiroutek naši plnou důvěru,“ prozradil Jozífek.

Nastává tak paradoxní situace. S nečeským trenérem by se znovu vybudovala bytelná jazyková bariéra, který s odchodem Schallerta padla. Čeští skokané cizí jazyky z části ovládají, přesto s rakouským trenérem nastalo „ale“. „Ritchie to měl u českého týmu těžké v tom, že před ním tu byl Vasja, který uměl perfektně česky. Kolikrát jsem viděl, jak Ritchiemu u oběda běhají oči z jednoho na druhého, když jsme se mezi sebou začali bavit česky,“ vyprávěl Jakub Janda v rozvoru pro idnes.cz. „Ritchie byl nešťastný, že nám nerozumí. Poslední rok to pro něj byl asi hodně velký problém,“ uvažoval Janda.

„Nevím, jak by komunikace v týmu se zahraničním trenérem fungovala,“ připustil taky Jozífek. „Fyzioterapeut mluví perfektně anglicky, ale překládat nejde donekonečna. Musíme hledat tak, aby vůbec byla možná domluva.“

Zajímavý názor vyslovil k této problematice český kandidát na pozici trenéra Jaroslav Sakala. „Angličtina a němčina jsou světové jazyky, problémem je spíš u kluků ochota učit se,“ míní. „Jsou mladí, mají 19 nebo 20 roků, ještě nechápou, jak moc jim to může pomoct do budoucna. Nejen ve sportu, ale i později. Chce to občas volný čas věnovat lehnutí si do knížek. Měli tuhle možnost a za tři roky ji nevyužili. To je škoda.“

ČTĚTE:
* Deník Sport:Schallert: Důvod odchodu? Peníze
* Idnes.cz:
Janda: K jinému trenérovi než Vasjovi na poslední roky kariéry nepůjdu
Skokany na lyžích možná znovu povede zahraniční trenér

Foto: Sedlák, Schallert, Landerer (zdroj: archiv)