Co se děje na Turné mimo můstky

Kromě výborných skokanských zážitků přináší Turné čtyř můstků i další náměty, které jsou vhodné k pozastavení se nad nimi. Janne Ahonen se zase zapsal do historie rekordem. Už při prvním závodě Turné došlo k nepříjemnému pádu jednoho ze skokanů. A nepříjemnost, ačkoliv ne příliš toho skokanského rázu, postihla i českou výpravu…

Janne Ahonen rekordmanem

Famózní skokan a „živá legenda“ Janne Ahonen z Finska si připisuje na své konto další rekord. Nejenže stále drží rekord šesti vyhraných závodů v řadě, který v letošní sezóně neúspěšně atakoval Thomas Morgenstern, a vlastní už čtyři auta pro vítěze Turné čtyř můstků. Nyní se přehoupl přes neuvěřitelnou hranici 14 tisíc nasbíraných bodů v hodnocení Světového poháru a prozatím se zastavil na čísle 14024. Vzhledem k jeho aktuální skvělé formě je však naprosto jisté, že na tomto čísle nezůstane. A my mu za tento parádní rekord gratulujeme!

Koflerovo zranění bez vážnějších následků

Andreas Kofler má za sebou už dva nepříjemné pády. A jsou si dokonce i dosti podobné. Ten první přišel těsně před Vánocemi, kdy se v Engelbergu pokoušel o udržení vedoucí pozice a přerušení vítězné série týmového kolegy a kamaráda, Thomase Morgensterna. Kofler měl ohromný náskok a už ve vzduchu bylo jasné, že druhý pokus bude ještě delší. Ano, 139m. Ale udělal osudovou chybu, která ho stála nejen vítězství, ale i stupně vítězů. Pokusil se o telemark, při němž neudržel rovnováhu a spadl. Tehdy vyvázl bez jakéhokoliv zranění, přesto s těží skrýval slzy zklamání.

Obdobný pád postihl třiadvacetiletého Rakušana, který byl jedním ze žhavých kandidátu na vítězství v Intersportturné, právě při úvodním představení na Turné. Během doskoku znovu ztratil balanc, tentokrát však následky byly o poznání horší. Lyže se neodepnuly z bezpečnostního vázání, narazil navíc do hrazení. Záběry kamer jasně ukazovaly, že Kofler jen tak po svých neodejde. Částečnou radost mohli mít snad jen čeští fanoušci, jelikož se do druhého kola dostal Jakub Janda, Koflerův sok v KO souboji.

Lékaři bezprostředně po pádu Koflera zafixovali a na nosítkách jej převezli k sanitce a následně do nemocnice. Předpokládalo se, že se bude jednat s největší pravděpodobností o zlomeninu.

V přímém přenosu vše sledoval jak rakouský trenér Alexander Pointner, tak zbytek týmu. A všemi tato událost evidentně zacloumala. Snad nejhůře snášel okamžiky nejistoty Morgenstern, který však na svůj skok teprve čekal a musel se soustředit na vlastní výkon. „Hodně mě to zasáhlo. Doufali jsme, že ho nepotkalo nic vážného,“ popisoval atmosféru v týmu Thomas. Ještě před prvním skokem však dostal zprávu, že bude Kofler v pořádku. Určitě se mu pořádně ulevilo. „Co bych si počal bez svého parťáka?“ dodal.

Andreas byl převezen do nemocnice, kde podstoupil vyšetření, ale rentgenové snímky zavrhly možnost zlomeniny. Z pádu vyvázl „jen“ s pohmožděninami. „Zaplaťpánbůh, není to nic hrozného. Ani bolesti nejsou nijak tragické. Byl u mě můj anděl strážný,“ řekl později médiím Kofler. Svého anděla strážného tak Andreas pořádně zaměstnal už podruhé v krátké době.

„Lékaři a fyzioterapeuti mě ještě znovu prohlédnou a jestli to půjde, budu v Garmisch-Partenkirchenu znovu na startu,“ objasnil Kofler spekulace o jeho dalším působení na Turné. Na oficiálním tréninku se v pondělí dopoledne ještě neobjevil, v úterý ale podle všeho do přesunuté kvalifikace nastoupí.

Koudy už nebydlí s Jandysem

Velcí kamarádi, kteří si do noty padli už stylem humoru. Pravidelně spolu bydlívali po hotelech na pokoji a zpříjemňovali si chvíle mezi skokanskými povinnostmi. Pak se jejich duo rozdělilo, když jeden zůstal ve Světovém poháru, zatímco druhý se propadl do Kontinentálního. Ale Jakub Janda vybojoval svou ztracenou pozici zpět a vrátil se se slávou do A-týmu. A Roman Koudelka se zase mohl těšit na jeho příjemnou společnost. „Nikdo se nevyrovná Jakubovi,“ prohlásil. „Je strašné pozitivum, že se vrací.“

Když se Jakub v pátek přesunoval z Engelbergu, vezoucí dvě čerstvá vítězství z CoC, do Oberstdorfu, těšil se na Turné i svého parťáka. „Těším se, že budu bydlet s Koudym. Bude zase sranda.“ Po příjezdu se však dozvěděl, že Koudy už bydlí na pokoji s Martinem Ciklem. To, že je návrat Jakuba pozitivum si totiž nemyslí reprezentační trenér Richard Schallert a tuto fungující dvojici rozdělil.

Schallert svůj čin obhajoval zkušeností z rakouské reprezentace, vztahy Thomase Morgensterna a Martina Hoellwartha. „První rok absolutně nebyl problém. Morgi se od Hölliho mohl učit. Pak se začalo projevovat, že se Hölli chtěl udržet v týmu. Tím neříkám, že by Jakub chtěl dostat Romana dolů. Vím, že jsou blízcí přátelé. Ale když Morgi vyšel z toho pokoje, byl jiný. A věřím, že Romana to postaví na nohy.“ Takto také své rozhodnutí objasňoval Romanovi. „Ritchie mi vysvětloval, že se od Kuby nemám co naučit. Že Morgi bydlel kdysi s Höllwarthem, a pak se nezlepšoval. Já jsem to moc nepochopil. S Kubou si rozumím.“

Místo aby se soustředili na kvalifikaci a důležitý závod, čekala je tedy studená sprcha v podobě nečekaného koučova rozhodnutí. Takže v době, kdy by se v týmu měla zajistit hlavně psychická pohoda a přátelské podnebí, přišel Rakušan s nápadem, který tuto atmosféru rozhodně nevytváří. „Vím, že na mě byl Roman hodně naštvaný. V pátek tady opravdu nebyla žádná pozitivní energie,“ přiznává Schallert. I Roman jeho slova potvrzuje. „Nebyl jsem z toho nadšený. V pátek mě to hodně štvalo.“ Koudy se nad to naštěstí stačí povznést, tedy v rámci možností. „Musím se s tím vyrovnat, jede se dál.“

Objevují se i první dohady o tom, že tento nápad nepochází z Schallertovy hlavy, ale že vítr vane odjinud. Schallert však zarytě tvrdí: „Nikdo na to neměl vliv. Bylo to moje osobní rozhodnutí.“

Už dlouho dobu se na těchto stránkách i stránkách jiných objevují nesouhlasné projevy čtenářů k počínání pánů Jozífka a Škody a také pana Schallerta. Rozhodnutí, které ale dosti neopodstatněné, převedl pan Schallert do praxe, zvedne pravděpodobně další vlnu negativních příspěvků. Ale vůbec se není čemu divit, praktiky vedení jsou čím dál podivnější a následná obvinění čím dál více opodstatněnější. Uvidíme, jak dlouho ještě zmiňovaní pánové na svých postech vydrží, ale už jen pro blaho českého skoku doufejme, že konec tomu všemu bude co nejdříve.

zdroj: skokinarciarskie.pl, skijumper.bloguje.cz, deniksport.cz
foto: Janne Ahonen v Obrestdorfu (zdroj: skijumping.pl)