CoC Iron Mountain:vede Stefan Thurnbichler

Ze „staré dobré“ Evropy se Kontinentální pohár přesunul za oceán. Do střediska Iron Mountain přicestovalo 43 závodníků, aby změřilo síly také ve Spojených státech. Ovšem bez českého přičinění, naši reprezentanti zůstali doma. V sobotním závodě se na pódium postavil rakouský vítěz Stefan Thurnbichler se dvěma Nory, druhým Henningem Stensrudem a třetím Andreasem Vilbergem. Nedělní odvetný závod se na můstku HS 133 nekonal, do cesty se skokanům postavil silný vítr a nepříjemné sněžení.

Sobotní boj Rakušanů s Nory číslo 2

S využitím národní skupiny se na start postavilo devět Američanů, nejlépe se z nich prosadil třicátý Christopher Lamb. Skvěle nakročil – se 120m útočil na přednější příčky, ale druhý skok mu vůbec nesedl a 87m jej odsoudilo k jedinému bodu do hodnocení CoC. Na americké půdě poněkud zaváhal Rakušan Rolland Mueller (117m a 120,5m). Aktuálně třetí muž hodnocení CoC už ve druhém kole nedokázal zachránit lepší než 23. pozici.

Podobně se jevil i průběžně druhý Balthasar Schneider, výkon 124,5m a 119,5m mu zajistil alespoň šestnácté místo. 129,5 metry si první kolo vynahradil Slovinec Primoz Pikl (118m), který se umístil o příčku před Schneidera. Méně známí nositelé protřelých jmen se zařadili za sebou, Nicolas Fettner na 21. (118,5m a 117,5m), Anze Damjan (120m a 115,5m) na 22. příčku.

Nejlepší skokan pátečního tréninku Andreas Widhoelzl svých 136,5m nezopakoval. Ke 126m z prvního kola Rakušan přidal 125m a usadil se na desátém místě, kryl tak záda svému týmovému kolegovi, devátému Stefanu Kaiserovi (130,5m a 124,5m). Dvojnásobného zastoupení v TOP 10 se dočkalo Polsko, sedmého Roberta Mateju (131m a 130m) předčil Marcin Bachleda, který se na bramborovou pozici probojoval zejména svým druhým skokem 134m dlouhým.

Ačkoliv se na americké straně nevypisovala oproti německému Willingenu týmová soutěž, v souboji o přední příčky si to rozdali opět zástupci Norska a Rakouska, malou odchylkou od evropské předlohy byla jen absence silné finské strany, trojice Finů v Iron Mountain nepostoupila do druhého kola. Po prvním skoku se nejvýše postavil Nor Lars Bystoel (135,5m), který si vytvořil slušný náskok na Rakušana Stefana Thurnbichlera. Ten byl stíhán Nory Henningem Stensrudem (132,5m) a Andreasem Vilbergem (132m), naopak podpora od kolegů scházela.

Závěr závodu, kdy se z lavičky postupně odrazila průběžná špička, však pořadím otřásl. Na pátou pozici se vyhoupl Rakušan Daniel Lackner (129m a 133,5m), dvojici Norů Stensruda (132,5m) a Vilberga (133m) přesto ohrozit nedokázal. Zato překonal aktuálního lídra závodu Larse Bystoela (127m), který druhý skok výrazně zkrátil a dosavadní „pódiovou šňůru“ si tak neprotáhl. Na čelo se vyrovnáním maxima dne 135,5m dostal Stefan Thurnbichler z Rakouska a upevnil si vedoucí pozici v celkovém pořadí CoC.

Výsledky sobotního závodu

foto: Stefan Thurnbichler (zdroj: skijumping.pl)