CoC Vikersund: další pódium Martina Cikla

Zimní sezóna vrcholí a s ní Kontinentální pohár mužů, který si své finále odbývá v norském Vikersundu. V Norsku zůstala po víkendových závodech v Trondheimu celá česká sedmičlenná výprava a hned v pondělním klání se neztratila. Lukáš Hlava pronikl do nejlepší desítky, Martin Cikl dokonce vybojoval třetí místo a k vancouverskému vítězství přidává další pódium. Body ukořistil také Ondřej Vaculík, obsadil 25. pozici. Z vítězství se radoval Rakušan Bastian Kaltenboeck, druhá příčka patřila domácímu Larsi Bystoelovi.

Skokané se z trondheimského velkého můstku přesunuli na střední, Vikersund nabídl 55 skokanům velikost HS 100. Urychlenou aklimatizaci obstojně zvládla celá česká sedmička. Obdobně jako v sobotu se na body neprobojovala čtveřice našich závodníků a povětšinou byl kamenem úrazu styl. 49. místo obsadil Martin Plhal, ačkoliv 80,5m stačilo Rusovi Dmitrymu Sporyninovi k 47. příčce, sdílející s Lukášem Kubáněm (79,5m), který se z nezáviděníhodného trendu vymanil.

Jiří Mazoch – 83,5m, se o 42. místo dělil s Finem Ville Larintem – 82,5m, Čestmír Kožíšek dokonce ztratil kvůli nižším známkám postup do druhého kola. 33. muž závodu předvedl délku 87m, přesto na body dosáhl Estonec Jens Salumae, o půl metru kratší. Salumae nabídnutou šanci nemohl využít, ve druhém kole si připsal namísto kladných bodů pád.

Bodové ohodnocení vybojoval skoky 93m a 87,5m Ondřej Vaculík, a jeho 25. místo patřilo mezi tři nejlepší české výkony. Další dva mířili mezi nejlepší desítku. Lukáš Hlava získal vyrovnanými skoky 94,5m a 92,5m osmou příčku před Norem Thomasem Lobbenem (93m a 92m), Martin Cikl parádním druhým pokusem prorazil mezi vítěznou trojici.

Martin Cikl (92m) vyšlápl z podobné výchozí pozice jako šestý Lukasz Rutkowski (92,5m a 97m) z Polska, bezchybným telemarkem a druhým skokem mířícím na značku 97,5m však neporazil jenom zástupce severních sousedů. Připsal si skalp Rakušanů – pátého Markuse Eggenhofera (95m a 93,5m) a čtvrtého Stefana Thurnbichlera (95m a 94m), lídra Kontinentálního poháru, a na konci závodu vychutnával skvělé třetí místo.

O vítězi se rozhodovalo mezi norsko-rakouskou dvojicí, na trůn se po minimální „odmlce“ posadil opět Rakušan Bastian Kaltenboeck (96,5m a 99m). O půl metru překonal nejdelší pokus prvního kola, který předvedl stříbrný Lars Bystoel (98,5m a 97,5m), a s těsným rozdílem půl bodu v prvním vikersundském závodě zvítězil.

Výsledky pondělního závodu

Článek k poslednímu závodu CoC v letošní sezóně naleznete zde.

foto: Martin Cikl (zdroj: skijumping.pl)