CoC žen: na úvod sezony kralovala Häfele

Po startu zimní sezony pro mužský světový skok se v americkém Park City naplno rozjela i ženská obdoba Světového poháru, který je jen nesprávně označen za Kontinentální. Po oba závody, odbyté v pátek 12., se na nejvyšší příčku probojovala německá závodnice Anna Häfele, devatenáctiletá skokanka se navíc ukotvila na postu vedoucí ženy. V brzkém odpoledni nejprve porazila domácí závodnici Lindesy Van a Rakušanku Jacqueline Seifriedsberger, večer pak překonala konkurentky Natu De Leeuw z Kanady a týmovou kolegyni Ulriku Grässler, která vévodila letní části podniku.

Do závodů v USA nastoupilo 34 startujících, některé týmy zvolily než cestu do zámoří raději trénink v Evropě. Kromě Japonek se v Park City neobjevily třeba i Češky. Pod novým koučem Jaroslavem Sakalou nastoupí trojice Vladěna Pustková, Michaela Doleželová a Lucie Míková pravděpodobně v německém Schonach 10.ledna 2009. Podle očekávání vypustili jak účast v amerických závodech, tak také v kanadském areálu ve Whistleru, kde se uskuteční za rok a půl olympijské závody.

Häfele první vítězkou zimy 2008/09

Zamračená obloha, teploty nad nulou, tak vypadaly kulisy úvodního závodu CoC žen v pátek dvě hodiny po poledni. Ze středního můstku HS 100 se v Park City jako první spustila domácí závodnice Karin Friberg, jejích 74m ale rozhodně nebylo maximem. Pódiová umístění se rozdávala až za pokoření 90-ti metrové hranice. Po prvním kole měla hru nejlépe načatou Rakušanka Jacqueline Seifriedsberger, když postoupila do finálového kola z prvního místa s maximem závodu 92,5m, v závěru však výrazné zkárcení na 86m stačilo na 3. příčku.

Druhé místo si udržela americká závodnice Lindsey Van (92m a 87m), pod stupně vítězů o příčku poskočila loňská suverénka Anette Sagen (90,5m a 89m) z Norska. Obrala tak další Američanku Alissu Johnson (91,5m) , která ze 4. příčky spadla po skoku 84m dlouhém na 6. místo. Závod na svou stranu finálovým pokusem otočila Němka, nebyla jí však Ulrike Grässler, vítězka letního Poháru. Na tu čekalo 5. místo po skocích 91,5m a 88,5m. Žezlo německé nepřekonatelnosti převzala v zimě Anna Häfele (92m a 88m).

Německé vedení v podání nepřekonané Anny Häfele

Také v druhém závodě, odskákaném v pátečním podvečeru, se zviditelňovaly německé barvy. V nejlepší desítce se objevily hned tři hvězdy německého skoku. O čtvrté místo se s Anette Sagen (90m a 94m) podělila Magdalena Schnurr (92,5m a 91m), třetí místo zaujala Ulrike Grässler. Po prvním kole držela 2. místo s délkou skoku 93,5m, ve finále však zariskovala a při veleskoku 98m přišla o body na stylu. Doskok totiž nezvládla odjet čistě a neminuly ji v hodnocení čísla 14 a 15.

Americké publikum si opět přišlo na své. Jury se odvážila oproti úvodnímu závodu zvýšit nájezd, navíc vpodvečer se ochladilo, a skokanky předváděli ještě kvalitnější výkony. STříbrnou pozici vybojovala Kanaďanka Nata De Leeuw (91m), když výkonem 94m dolétla na 2. příčku z 5. pozice. Čistou hrou zvítězila i napodruhé Anna Häfele, po vedení, zajištěném délkou 94m, potvrdila svou neporazitelnost 93 metry.

Kompletní výsledky pátečního závodu
Kompletní výsledky sobotního závodu

Následují závody na kanadské straně severoamerického kontinentu, závodnice vyzkouší 17. a 18. prosince můstky ve Vancouveru.

Průběžné pořadí CoC žen (po 2 závodech)

Foto: Anna Häfele (zdroj: PaM)