CoCŽ: V Lillehammeru první Johnson a Jahr

Lillehammer si o víkendu užil celkem čtyř závodů, z toho dva zasvětili pořadatelé ženskému skoku. Na můstku HS 100 představilo 32 skokanek soutěžících v Kontinentální poháru žen, ani jedna však nezastupovala české barvy. Skvěle se v Norsku prezentovaly Američanky, společnými silami vytěžili tři pódiová umístění, z toho sobotní vítězství Alissy Johnson, domácí skokanky slavily až v neděli. K vítězce Line Jahr připojila třetí místo Anette Sagen.

J+J zářily v tréninku.

Ženy si páteční trénink odbyly o hodinu dříve než muži, osedlaly si však střední můstek HS 100. V prvním kole se nastavilo maximum dne a autorství se s radostí ujala Line Jahr z Norska – 96,5m. Jen o metr pak zaostaly Alissa Johnson ze Spojených států a Slovinka Maja Vtic.

Druhé kolo poté bylo kratší, jury pro jistotu snížila již v části předchozí rundy nájezdové okno. V nejlepší trojici se opět objevila Line Jahr, domácí skokanka však s 90m vystačila na třetí místo Před ni pronikly dvě Američanky: Lindsey Van s 91m a Jessica Jerome, která s 94m ovládla kolo druhé.

Výsledky pátečního tréninku

Americké duo na sobotním pódiu

Pouze 32 závodnic se v sobotu předvedlo v Lillehammeru. Na startu se neobjevila vedoucí žena CoC Izumi Yamada, druhá v hodnocení Magdalena Schnurr ani trojice českých děvčat, která pod novým koučem zvolila raději společnou přípravu mimo závodiště.

Podobně jako v mužském závodě se také vítězka ženského závodu vyhoupla na první místo ze čtvrté pozice nejdelším skokem dne. Američanka Alissa Johnson po skoku dlouhém 83,5m zamířila na 95m a o dva body porazila svou krajanku Jessicu Jerome (86,5m a 91,5m), která po prvním kole vedla. Johnson však nebyla jediná, kdo dosáhla na metu 95m, totéž se v napínavém závěru podařilo i Ulrice Grässler. Němka s Johnson sdílali již shodnou délku prvního pokusu a od vyšší než třetí příčky ji dělili pouze nižší známky.

Bramborová příčka zbyla na jednu z vítězek pátečního tréninku, Američanka Lindsey Van (85,5m a 87,5m) však již na vedoucí trojici značně zaostala. Hned za ni se postavila Line Jahr, další suverénka z tréninku. Kupodivu byla nejlepší domácí závodnicí, loni dominující Norka Anette Sagen (78,5m a 92m) skončila opět „až“ osmá.

Kompletní výsledky sobotního závodu

Norská radost na domácí půdě

A Line Jahr předčila svou kolegyni i v nedělním dopoledním klání. Ovšem za mnohem příjemnějších podmínek pro norské barvy. Line Jahr přestylovala v prvním i druhém kole při výkonu 95m a 92,5m druhou Američanku Jessicu Jerome (95m a 93m), Anette Sagen ji přitom sekundovala ze třetí příčky. Kupodivu právě Sagen na metry soupeřky porazila a předvedla 94m a 95,5m, posbírala však znatelně nižší známky za styl.

Od zopakování pódiového umístění skočila jen krůček Němka Ulrike Grässler, bod a půl ztratila na Sagen ve skocích 92,5m a 94,5m. A pro Německo vybojovala umístění v TOP 5 také Jenna Mohr (92m a 88m). Lillehammerské představení ale příliš nevyšlo „nejvýše nasazené“ ženy v norských závodech, aktuálně třetí žena CoC Jaqueline Seifriedsberger (dvakrát 87,5m) z Rakouska stačila v neděli na 9. místo.

Kompletní výsledky nedělního závodu
Průběžné pořadí CoC 2008 (5/11)

Foto: Allisa Johnson (zdroj: ladiesskijumping.com)