Čtyři čeští skokané postoupili do závodu

Vítr už v pátek v norském Lillehammeru trénink i kvalifikaci povolil, z postupu do závodu se mohli radovat čtyři Češi – Roman Koudelka, Borek Sedlák, Jan Matura a Antonín Hájek, Jakub Janda do závodu neproklouznul. Kvalifikační vítězství si opět zopakoval Adam Malysz, na předních pozicích jej doplnili Martin Koch a Lars Bystoel. Celému dopoledni pak třešničku na závěr dodal Gregor Schlierenzauer, doplachtil až na značku 143m a vytvořil nový rekord můstku.

Páteční závod začíná v Lilehammeru v 17:00h, předcházet mu bude zkušební kolo začínající v 16:00h; sledujte on-line výsledky či přímý přenos (TV program).

Oficiální trénink:

Start tréninku v Lillehammeru napotřetí vyšel, ranní série jediných pokusů proběhla ze strany počasí bez komplikací. Tréninkových skoků se zúčastnilo všech pět našich skokanů, nejdelším českým pokusem bylo 124m Jana Matury na 24. místě. Do vzdálenosti 119,5m doplachtil čtyřicátý Jakub Janda, do páté desítky se vešel Antonín Hájek (117m) a Roman Koudelka (115,5m), která jen těsně unikla Borkovi Sedlákovi se 114,5m.

Nejlepším triem tréninku byli Rakušan Martin Koch (135,5m), o metr kratší Tom Hilde z Norska a průběžně druhý muž Severského turné Janne Ahonen (132,5m). Fin o metr překonal aktuálně třetího Gregora Schlierenzauera z Rakouska, finský lídr Severského turné Janne Happonen obsadil se 126,5m 15. příčku.

Kvalifikaci vyhrál Malysz, pozornost však patřila Schlierenzauerovi

O postup do podvečerního závodu se utkalo 55 skokanů, mezi čtyřiceti šťastlivci figurovala i čtveřice českých jmen. Nejlepším výsledkem bylo osmnácté místo Romana Koudelky (119,5m), který tak bude moci navázat na desáté místo z Kuopia, Borek Sedlák (11,5m) o půl metru přeskočil Jana Maturu a obsadili 31. a 32. příčku. Posledním z českých kvalifikovaných se stal výkonem 109m Antonín Hájek, který tuto délku předvedl shodně s juniorským mistrem Andreasem Wankem, a obsadil 36. místo. Na tréninkový skok se nepodařilo navázat Jakubovi Jandovi, délka 104m stačila na 46. místo, čtyřicítka unikla také Ilju Rosliakovi (104,5m) z Ruska či Macieji Kotovi (105,5m) z Polska.

Do nejlepší desítky kvalifikace pronikli dva Francouzi – Emanuel Chedal (123m) a David Lazzaroni (123,5m), šanci k nápravě úterního neúspěšného ataku pódia vybojoval Martin Schmitt (125,5m) z Německa. Po vynechání finské časti Severského turné zasáhnou do bojů také Rusové, Denis Kornilov sdílel hned páté místo s Janne Happonenem (oba 126m) z Finska. Také čtvrtá příčka patřila finské tváři, 127,5m předvedl Matti Hautamaeki.

Fina o necelý bod porazil třetí Lars Bystoel (128m) z Norska, rozdíly na čele však byly hlubší. Druhé místo získal pokusem 132m Rakušan Martin Koch, vítěz tréninku, za jeho tréninkovým pokusem jen o půl metru zaostal vítěz kvalifikace Adam Malysz (135m) z Polska, který ovládl třetí kvalifikační boje v řadě.

Z předem kvalifikovaných neskákal pouze Janne Ahonen, nejdelší skoky předvedli Tom Hilde (134,5m) či Thomas Morgenstern (137m). Bezkonkurenčně nejlepší výkon však předvedl Gregor Schlierenzauer. Rakušan ustanovil skokem dlouhým 143m nový rekord můstku, čímž překonal 142m Adama Malysze z března 2006. Útok na vítězství v Severském turné tedy myslí skutečně vážně…

Výsledky oficiálního tréninku
Výsledky páteční kvalifikace
Startovní listina závodu

Aktuální pořadí Severského turné (2/4)
Více v článku o Severském turné zde.

foto: Koudelka, Matura a Sedlák (zdroj: skijumping.pl)