První vrchol sezóny v podobě Turné čtyř můstků je již minulostí a před námi je další zastávka SP, kterou bude o následujícím víkendu polské Zakopané. Vedle dalšího individuálního závodu se pod horou Giewont uskuteční také letos premiérový závod družstev.
Skákat se bude na zdejším můstku Wielka Krokiew s konstrukčním bodem 125 metrů a HS 140 m. Poslední velká úprava můstku proběhla v roce 2016, kdy byla nainstalována nájezdová stopa s chlazením. O rok později se upravilo doskočiště na výše zmiňované parametry. V roce 2004 se zde konaly premiérově závody Letní Grand Prix před skvělou návštěvou 28 000 diváků! Ta je koneckonců tradicí při každém podniku Světového poháru…
Historie, statistiky, zajímavosti
Historicky první závody SP se na tomto můstku konaly 26. 1. 1980, kdy zvítězil domácí skokan Stanislaw Bobak, na druhém místě skončil Ivar Mobekk z Norska a třetí příčku obsadil Olaf Schmidt z tehdejšího NDR. O den později se radoval rovněž domácí skokan. Byl jím Pjotr Fijas, druhé místo obsadil Stanislaw Bobak z Polska před třetím Ivarem Kobekkem z Norska. Poté se zde do roku 1990 závody SP nekonaly. V roce 1990 se tady uskutečnil jeden závod. Po něm následovala další šestiletá pauza. V dalším mezidobí zde bylo konání závodů nepravidelné. Od roku 2002 a plném výbuchu Malyszomanie je tento můstek již pravidelnou zastávkou SP. Celkem zde proběhlo 55 závodů. Z toho bylo deset závodů družstev. V závodě pořádaném v lednu 2005 se o první místo podělili Roar Ljoekelsoy z Norska s domácím Adamem Malyszem.
Svá jediná kariérní vítězství zde slavili:
Stanislaw Bobak, Polsko, 26. 1. 1980
Rok Urbanc, Slovinsko, 20. 1. 2007
Anže Semenič, Slovinsko, 28. 1. 2018
Jediné prozatímní kariérní stupně vítězů tady 13. 2. 2021 získal Polák Andrzej Stekala.
3x v řadě tady dokázal vyhrát Rakušan Gregor Schlierenzauer v letech 2009, 2010 (2 závody)
Pódiová bilance zemí v individuálních závodech:
Rakousko 11-12-9
Polsko 11-4-5
Německo 5-7-8
Pódiová bilance jednotlivců:
Gregor Schlierenzauer 5-1-0
Adam Malysz 4-2-2
Kamil Stoch 4-0-1
Matti Hautamäki 3-0-2
Česká stopa
Za celou historii pořádání závodů se zde žádný náš reprezentant neumístil na stupních vítězů.
Nejlepší umístění našich mimo stupně vítězů:
29. 1. 2006 Jakub Janda-4.místo
16. 1. 2009 Roman Koudelka-4.místo
Startovní listina, změny, loňský ročník
O víkendu nebude ve startovním poli k vidění nikdo z Japonců, kteří se v domácím prostředí věnují tréninku a přípravě na závody v Sapporu, které se konají týden po Zakopaném. V rakouském týmu neuvidíme Philippa Aschenwalda, kterého nahradil Klemens Aigner. Německo přišlo o kvótu jednoho závodníka a tento fakt odnesl Pius Paschke, jenž se nevešel mezi šestici nominovaných. Norové budou startovat bez Roberta Johanssona. Ten se bude věnovat odpočinku a poté přípravě na závody v Japonsku. Nově se v norském týmu objeví dosavadní lídr Kontinentálního poháru Benjamin Oestvold, jenž naposledy startoval ve SP loňský rok v březnu na domácí půdě v Oslo, kde v ani jednom ze dvou závodů nepostoupil z kvalifikace. Norští skokané budou startovat v šesti lidech, sedmé místo na, které mají právo nechají neobsazené. Oproti Turné budou v americkém týmu Casey Larson a Andrew Urlaub, USA tedy uvidíme i v závodě družstev. Slovinci mají pro tuto periodu vyskákanou kvótu sedmi skokanů. Toho slovinští trenéři využili k nominaci osmnáctiletého mladíčka Roka Masleho. Pro nějž to bude premiéra v závodech SP.
V loňské sezóně zde v závodě družstev zvítězili Slovinci, před Němci a třetími Japonci. Závod jednotlivců opanoval Marius Lindvik, na místě druhém skončil Karl Geiger a místo třetí obsadil Anže Lanišek.
Spolufavorité víkendu
Bude v individuálním závodě k vidění opět souboj Kubacki, Lanišek, Granerud? Dokáže se mezi ně někdo vklínit a narušit jejich dominanci? To jsou hlavní otázky pro následující víkend.
Zdá se, že vítěz Turné Nor Halvor Egner Granerud bude pokračovat ve svých skvělých výkonech a polevovat z nich asi jen tak nebude. Jelikož už v neděli dva dny po Turné startoval na domácím mistrovství v Reně a závod na velkém můstku s přehledem vyhrál o 11 bodů před Mariusem Lindvikem a třetím Johanem Andre Forfangem. Je však nutno dodat, že s můstkem Wielka Krokiew měl v minulosti vždy problémy, zejména kvůli nájezdové stopě.
Polák Dawid Kubacki se bude chtít zajisté před domácím publikem vrátit k výkonům, která předváděl v předvánoční části SP. O nic pozadu nebude chtít zůstat ani Slovinec Anže Lanišek. Navázat na zlepšené výkony ze závěru Turné bude chtít Kamil Stoch. Na lepší umístění, než v předešlých závodech bude pomýšlet i pětice Rakušanů Stefan Kraft, Jan Hörl, Manuel Fettner, Daniel Tschofenig a Michael Hayböck. Spravit chuť si budou chtít po nepovedeném Turné spravit Němci, když nejlepší z nich byl až na 11. místě Andreas Wellinger. Také Nor Marius Lindvik vyhlíží lepší zítřky.
Češi
Závodů v Zakopaném se zúčastní čtveřice našich reprezentantů v čele s Romanem Koudelkou, kterého doplní Benedikt Holub, František Lejsek a Filip Sakala. Benedikt Holub bude startovat jen v závodě družstev, protože nemá právo startu ve SP. Věřme, že se některým z našich podaří postoupit z kvalifikace do závodu. České body o tomto víkendu jsou každopádně velmi reálné. Do sobotního závodu družstev vedle českých skokanů zasáhnou zástupci z dalších už jen osmi zemí (Rakousko, Polsko, Norsko, Německo, Slovinsko, Finsko, USA a Rumunsko), čímž k postupu do finále stačí poražení jediného celku. Porážka Rumunska by za této konstelace měla být samozřejmostí…
Program
Pátek 13. 1.
18:00 – Kvalifikace (živě ES1)
Sobota 14. 1.
16:00 – Týmový závod (živě ES1 a ČT Sport)
Neděle 15. 1.
16:00 – Individuální závod (živě ČT Sport, ES1 od 17:00)
Připomínáme rovněž naši existenčně důležitou sbírku pro záchranu webu, každý příspěvek nás k tomuto cíli přiblíží!