Daniela Iraschko-Stolz si letos nezaskáče, kariéru však nekončí!

Legendární rakouská závodnice Daniela Iraschko-Stolz minulý pátek podstoupila již několikátou operaci bolavého kolena, po které bude následovat minimálně šestitýdenní pauza na rehabilitaci. Je tak jisté, že v letošní sezóně Rakušanku na můstcích závodit neuvidíme. Nicméně sama Iraschko-Stolz tuto pauzu nebere jako vhodný moment pro konec kariéry a plánuje se na můstky ještě vrátit, a to i přesto, že bude letos v listopadu slavit již 40. narozeniny.

Iraschko-Stolz se snaží neúspěšně o návrat na můstky od loňské sezóny 21/22. Posledními závody, kterých se Rakušanka zúčastnila, byly olympijské hry v Pekingu, na které odjela s delší závodní pauzou. Už tehdy šetřila bolavé koleno a závodů SP se před ani po ZOH neúčastnila.

Právě kolena Rakušanku trápí již značnou dobu. Počátek aktuální série zdravotních problémů lze datovat do září roku 2021, kdy Iraschko-Stolz podstoupila před začátkem zimní sezóny artroskopii kolene.

Stanovený plán návratu na můstky, si ale rodačka z Eisenerzu sama neuváženě zkrátila a absolvovala bez delšího tréninku oba závody Mistrovství Rakouska, jak na středním, tak velkém můstku. Svého rozhodnutí pak litovala na sociálních sítích, a pro média svůj start na velkém můstku okomentovala jako nepříliš rozumný nápad.

I přesto loňskou sezónu Rakušanka včas odstartovala, ale problémy s kolenem se opět přihlásily a poslední závod absolvovala před olympijskými hrami v Pekingu na SP v Ljubnu, kde i tak byla dvakrát do desítky.

Na olympijských hrách startovala i přes manko v tréninku a pokračující bolesti kolena. Navzdory tomu bojovala o co nejlepší umístění. V individuální soutěži na středním můstku, získala 12.místo a v soutěži smíšených družstev i vinou diskvalifikace zakončila rakouská družina závod na 5.místě.

Po olympijských hrách se začaly objevovat první hlasy, že by Iraschko-Stolz mohla ohlásit konec kariéry. Tato slova se ukázala jako planá, když v listopadu loňského roku opět tvrdě trénovala na to, aby se mohla do kolotoče světového poháru vrátit. První tréninkové skoky měla absolvovat na domácím můstku v Seefeldu.

Po čtyřech měsících je ale vše zcela jinak a Rakušanka má za sebou již další operativní zákrok. Ale ani tak Iraschko-Stolz neztrácí naději a jak sdělila rakouským médiím věří, že toto není konec její (již tak dlouhé) kariéry.

„Myslím, že jsem nikdy nepracovala tak tvrdě jako letos. Motivace mi nechybí, a dokonce si myslím, že bych v současné době mohla skákat lépe než kdykoli předtím, ale koleno stále není v pořádku,“ uvedla Iraschko-Stolz pro rakouskou tiskovou kancelář (APA).

Rakušanka tak v současné době, bude vypomáhat rakouskému trenérskému týmu Haralda Rodlauera, a hlavně své kamarádce Saře Maritě Kramer, které se v letošní sezóně zatím příliš nedaří.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Danie Iraschko-Stolz (@danieiraschkostolz)

Iraschko-Stolz věří, že dokáže svojí krajance během sezóny pomoci k lepším skokům a optimisticky se dívá na tuto šanci jako možnost načerpat nové zkušenosti i pro svoji zatím stále nekončící kariéru.

Připomínáme rovněž naši existenčně důležitou sbírku pro záchranu webu, každý příspěvek nás k tomuto cíli přiblíží!

Foto: Daniela Iraschko-Stolz (zdroj: skijumping.pl)