Děje se ve světě skoků na lyžích…

Do Kuusama zbývá ještě měsíc, přesto skokané nespí. Po vzoru všech skokanských zemí i Itálie oslavila svého letního mistra, rakouský tisk zase ocenil své krajany v každoroční anketě. Thomas Morgenstern však stále touží po zlepšení a vyměnil proto vybavení. To polský kouč Lukasz Kruczek věří v posun dík psychologické konzultaci…

Rakouští orli oceněni v domácím „Sportovci roku“

Rakouští skokané si mohou svůj zájezdní autobus vyzdobit dalším úlovkem cenných trofejí. Po nadmíru úspěšné a na poháry bohaté zimní i letní sezoně totiž obdrželi nové sošky k vystavení. Rakouští novináři totiž za nejlepšího rakouského sportovce roku 2008 zvolili Thomase Morgenterna, vítěze Světového poháru 2007/08, druhého vicesportovce Gregora Schlierenzauera, dvojnásobného zlatého letce, a jako vůbec nejlepší rakouský tým kvarteto zlatých hochů z leteckého Oberstdorfu (kromě Morgensterna a Shclierenzauera ještě Andreas Kofler a Martin Koch).

Švýcarské oslabení na dvou frontách

V březnu se se skokanskou kariérou rozloučil Guido Landert, nyní švýcarský skok utržil další ztrátu. Sedmadvacetiletý Němec se švýcarským pasem Michael Möllinger, kterého stále trápí následky zranění kolene, se rozhodl skončit a vzdát se tak nadějí na start na olympiádě ve Vancouveru. Švýcarsko se potýká s citelným oslabení tak v ženském kádru. Salome Fuchs by se ve svých patnácti raději zaměřila na kariéru fotbalistky než skokanky, ze hry je navíc venku také Malika Schüpbach a to minimálně na devět měsíců. Tato doba se pomalu odečítá od poranění vazu během závodů v Liberci na počátku října.

Sportovní psycholog pro Poláky

Optimistický šéftrenér polské reprezentace Lukasz Kruczek se pokouší stále zlepšovat svůj tým a nyní si na pomoc bere moderní metodu. Využije služby sportovního psychologa. Pozitivní zprávou pro polské fandy je návrat Kamila Stocha, který se po zdravotních lapáliích opět zapojuje do tréninku. „Lepším se každým skokem,“ hodnotí pokroky navrátilec Stoch. Jeho kolega Stefan Hula změnil barvu klubu, ze Sokolu Szczyrk Polák přesedlal do zakopanského AZS. Důvod je prozaický – výhodnější podmínky pro studia, která právě začal.

Itálie zná své šampióny

Sebastian Colloredo napodobil severního souseda a stejně jako Rakušan Schlierenzauer také mladý Ital ovládl domácí šampionát jak na středním, tak na velkém můstku. V obou případech odvracel útoky dvojnásob stříbrného muže Alessandra Pietina a bronzového Dellasega. Na K120 jím byl Roberto Dellasega, na K95 třetí příčku vybojoval o půl roku mladší Diego. V ženské kategorii pozvedla mistrovský pohár Lisa Demetz před druhou Evelyn Insam a třetí Elenou Runggardier.

Přenosy z rakouských Svěťáků opět i na Eurosportu

V posledních letech nebylo obvyklé, aby se závody SP, pořádané v Rakousku, odvysílaly na sportovním kanálu Eurosport. Od příští sezony se však situace mění a dík zakoupení vysílacích práv se dočkají diváci české verze Eurosportu i komentáře v českém jazyce jak leteckého klání v Kulmu, tak zejména celého Turné čtyř můstku 2009.

„Morgi“ střídá Fischery za Atomicky

Každý se jistě na počátku října divil, proč Thomas Morgenstern vynechal finále GP na své oblíbeném můstku v Liberci. Na první pohled se mohlo zdá, že si odpíráním skoků na můstku pro MS 2009 vlastně škodí. Ale Thomas naopak s vidinou mistrovského zlata v tu dobu testoval své nové lyže. Z „pomalejších“ lyží značky Fischer přešel jednadvacetiletý Rakušan na skočky Atomic. „Firma Atomic vyráběla už minulý rok ty nejrychlejší lyže. A už po prvních testech mi bylo jasné, že je musím mít,“ prozradil Thomas. Už za měsíc se uvidí, zda se nabytá rychlost na můstku skutečně projeví.

Zdroj: skijumping.pl, ladiesskijumping.com
Foto: oceněné rakouské kvarteto (zdroj: oesv.at)